blank

Ünlü Oyuncu Zeki Alasya Vefat Etti

blankSanat Dünyasının
Başı Sağolsun 
 
Ünlü Oyuncu
Zeki Alasya
Vefat Etti
 
Usta oyuncu Zeki Alasya tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
 
Zeki Alasya, geçtiğimiz ay aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmış, kısa süren bir tedavinin ardından taburcu olmuştu. Aniden tekrar rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Alasya, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sanatçı bugün saat 10:30 sularında vefat etti. Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri  tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10.32’de vefat etmiştir" denildi.
 
blankZeki Alasya özellikle Metin Akpınar ile yaptığı Zeki-Metin filmleri ile sinemaseverlerin gönlünde taht kurmuştu. Zeki Alasya sinema ve tiyatro dışında TV ekranlarından da hiç uzak kalmamıştı. Son olarak, büyük bir reyting başarısı yakalayan ve geçtiğimiz aylarda ekrana veda eden 'Küçük Ağa' dizisinde oynamıştı.
 
blankZeki Alasya; tiyatro,  sinema oyuncusu ve yönetmen Zeki Alasya, tam adıyla Zeki Şenol Alasya, 18 Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı'nda dünyaya geldi. Aslen Kıbrıslıdır. Robert Koleji'nin orta bölümünden mezun olan sanatçı, Okul döneminde bir yandan da tabelacılık yaptı. Sanat hayatına 1959'da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. Bir süre dekoratörlük ve rehberlik yaptı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965'te Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra 1967'de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı.
Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldılar. 1977'de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı.
 
 
1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı.

Zeki Alasya’nın, ilk eşi olan Oya Alasya ile evliilğinden Zeynep adında bir kız çocuğu var. Bu evlilik, 1987 yılında sonlandıktan sonra Zeki Alasya 1983'te Türkiye 2. Güzeli seçilen Sema Yunak ile 13 yıl boyunca hayat arkadaşlığı yaşadı. 2008'de ise  kendinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile evlendi.

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir