blank

Yılmaz Erdoğan “Münaşaka” ile Sahnede

blankTek Kişilik Gösteri
 
Yılmaz Erdoğan
“Münaşaka” ile
Sahnede
 
Her sahnelendiğinde ayakta alkışlanan “Münaşaka”, 11 Ağustos'ta Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde…
 
Yılmaz Erdoğan, 11 Ağustos'ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde, "Münaşaka" adlı tek kişilik gösterisiyle sevenleriyle buluşacak.

blankMünaşaka oyununda Yılmaz Erdoğan, sahneden uzak kaldığı süreci yolculuk yılları olarak tanımlıyor ve hem kariyerinde hem iç dünyasında gelişenleri seyirciyle paylaşıyor.

blankErdoğan'ın gündelik hayata dair kahkaha garantili tespitleri ve seyirciyi davet ettiği "hakiki" bir yolculuk…
 
Hepsi ve daha fazlası Yılmaz Erdoğan'ın tek kişilik gösterisi Münaşaka'da.
 
blankYılmaz Erdoğan, geçen yıl başladığı "Münaşaka" adlı tek kişilik gösterisiyle İstanbul'da sahne alacak.
 
Tiyatro oyunları ve sinema filmlerine tek kişilik gösteriyi de ekleyen sanatçı, 11 Ağustos'ta Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde sevenleriyle buluşacak.
 
Erdoğan, tiyatro sahnesine verdiği aradan bu yana hem dünyada olup biteni hem kendi anılarını gösterisine taşıyacak.
 
blank"BKM Açıkhava'da 2017" etkinlikleri kapsamında İstanbulluları güldürecek olan Erdoğan, ardından Ayvalık, Altınoluk, Çeşme, Bodrum ve Marmaris'te gösterisini sahneleyecek.
 
blankYılmaz Erdoğan; Kasım 1967 tarihinde Hakkâri’de doğdu.  Çocukluk yılları Ankara’da geçti. Babasının adı Nazım, annesinin adı ise Süheyla’dır. Bir abisi ve bir kız kardeşi vardır. Abisi Mustafa Erdoğan “Anadolu Ateşi” dans topluluğunun kurucusudur. Kız kardeşi Deniz Erdoğan ise ses sanatçısıdır.
 
Yılmaz Erdoğan 1993 – 1998 seneleri arasında Sanem Oktar’la bir evlilik hayatı geçirmiştir. Bu evlilikten Berfin adında bir kız çocuğu olmuştur. Daha sonra sinema ve dizi oyuncusu olan Belçim Erdoğan’la evlenmiş, bu evliliğinden de 2010 senesinde Rodin adında bir erkek çocuğu dünyaya gelmiştir. Yılmaz Erdoğan oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik yapmaktadır.
 
Ankara’nın Aydınlıkevler ilçesinde bulunan Aydınlıkevler Lisesi mezunu olan Yılmaz Erdoğan 1987 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni kazanmıştır. Ancak bu öğrenimini yarım bırakmış ve Ferhan Şensoy’un “Nöbetçi Tiyatro” kadrosuna katılarak kendisine hedefleri doğrultusunda başka bir yön çizmiştir.
 
Bu kadroda hem oyuncu olarak, hem de yazar olarak görev yapmıştır. 1988 senesine gelindiğinde “Güldüşünürü Tiyatrosu”nu kurmuştur. Daha sonra Levent Kırca Tiyatrosu’nun “Gereği Düşünüldü” oyununu yazmıştır. Bunun yanında yine Levent Kırca’nın içinde bulunduğu “Olacak O Kadar” isimli televizyon serisinin de senaryosuna katkıları olmuştur. Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda oynanan “Kadınlık Bizde Kalsın”, “Haşlama Taşlama” oyunları da Yılmaz Erdoğan’ın kaleminden çıkmış oyunlardır.
 
1994 senesinde ise Necati Akpınar’la beraber Beşiktaş Kültür Merkezi Oyuncuları’nı kurarak kariyerinde dev bir adım daha atmıştır. Ancak esas ismini duyurduğu projesi “Bir Demet Tiyatro” isimli televizyon dizisi olmuştur. Bu dizinin senaristliğini yapan Erdoğan, aynı zamanda dizideki karakterlerden biri olan “Mükremin” karakterini başarıyla canlandırarak oyunculuk kariyerinde ciddi bir aşama kaydetmiştir.
 
Yılmaz Erdoğan’ın sinema sektöründe kendisini gösterdiği projesi ise “Vizontele” isimli filmidir. Filmin senaryosunu yazan Erdoğan, filmin yönetmenliğini de kendisi üstlenmiştir. “Vizontele” filmi 2000 senesinde gösterime girmiş ve o zamana kadarki filmler içerisinde en çok izlenen film olmuştur. “Vizontele” filminin ardından 2003 senesinde vizyona giren “Vizontele Tuuba” filminin de senaryosunu yazmış ve yönetmenliğini yapmıştır.
 
2005 senesinde gösterime giren “Organize İşler” filmini de yine kendisi yazıp yönetmiştir. Yılmaz Erdoğan şiire olan ilgisiyle de bilinmektedir. Şiirsel çalışmalarını “Kayıp Kentin Yakışıklısı” isimli şiir kasetini piyasaya sunarak süslemiştir. Ayrıca Yılmaz Erdoğan kariyerinde, çeşitli dallarda birçok ödül almış bir sanatçıdır.
 
Yönettiği Bazı Filmler
Vizontele – (2000)
Vizontele Tuuba – (2003)
Organize İşler – (2005)
Neşeli Hayat – (2009)
Kelebeğin Rüyası – (2013)
 
Oyuncu Olduğu Bazı Filmler
Vizontele – (2000)
Vizontele Tuuba – (2003)
Organize İşler – (2005)
Neşeli Hayat – (2009)
Bir Zamanlar Anadolu’da – (2011)
Gergedan Mevsimi – (2012)
Words With Gods – (2012)
Kelebeğin Rüyası – (2013)
 
Bazı Kitapları
Sahiler Düş Düşler Sahi – (Şiir Kitabı)
Bana Bir Şeyhler Oluyor – (Oyun Kitabı)
Kayıp Kentin Yakışıklısı – (Şiir Kitabı)
Anladım – (Şiir Kitabı)
Otogargara – (Oyun Kitabı)
Cebimde Kelimeler – (Oyun Kitabı)
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir