blank

VI. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı

Anadolu’nun Dilleri, Şiirde “Bir”leşiyor

balıklıgöl AYD haber fotoAnadolu Yazarlar Birliği; Eyyübiye Belediyesi işbirliğiyle bu yıl Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nın altıncısını gerçekleştiriyor. 24-25 Nisan tarihlerinde “Anadolu’nun dilleri” temasıyla gerçekleştirilecek program, bu toprakların kadim kültürüne dikkat çekerken, halkların birlikte yaşama iradesinin şiir diliyle ifadesi olacak. Tanıtımlarında Ahmed Arif’in “Anadoluyum ben, tanıyor musun?” dizesine atıf yapılan VI. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nda Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılacak şairler bu topraklarda konuşulan dillerden şiirler okuyacak.

NURİ PAKDİL foto24 Nisan’da Harran Üniversitesi’nde yapılacak Açılış Töreni ile Şanlıurfa’yı şiirle buluşturacak olan VI. Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nın bu yıl bir de onur konuğu olacak. Eserleri ve duruşuyla edebiyatımızın usta ismi Nuri Pakdil… Putları kıran bir peygamberin makamı olan Şanlıurfa, put kırıcı bir ustayı ağırlayacak.

Aynı gün, Şiir Lisede başlığıyla şairlerin öğrencilerle buluşacağı etkinlikler dizisi; Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai’nin katılacağı bir panelle devam edecek. Yrd. Doç. Dr.  Mahmut Kaya’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panelin konusu; Anadolu’nun Edebiyatı ve Edebiyatta Mekân.

Etkinliğin ikinci günü olan 25 Nisan Cumartesi saat 11.00’de Balıklıgöl kıyısında Şair Yüzleri ve Şiir Sergisi açılacak. Öğleden sonra ise bir panel daha var: Kültür Sanat Medyasında Taşra Algısı… Hüseyin Akın’ın yöneteceği panelin katılımcıları ise Saliha Sultan, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz ve Mahmut Bıyıklı.

BALIKLIGÖL ŞİİR AKŞAMI ban

İkinci günün akşamında Yusuf Özkan Özburun’un sunumuyla, Balıklıgöl’ün akışına şiirleriyle eşlik edecek olan şairler ise şöyle:

Zeynep Arkan, Sümeyye Betül, Hasip Bingöl (Zazaca), Sıtkı Caney, Mustafa Özkurt Çupinaşi (Lazca), Sıddık Ertaş, Faruk Habiboğlu, Serdar Kacır, Şakir Kurtulmuş, Bejan Matur, Mustafa Özçelik, Hamid Omeri (Kürtçe), Kevser Ruhi (Gürcüce), Zafer Sürer (Çerkesce), Emrah Tahiroğlu (Arapça), Cihan Ülsen.

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir