blank

Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali

Uluslararası-Zeytinburnu-Öykü-Festivali-1Asıl Hikâye Şimdi Başlıyor
Öykünün Başkenti
Zeytinburnu Oluyor
 
 
Türkiye’nin ve dünyanın en önemli öykücüleri, 16-20 Şubat tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde bir araya geliyor.
 
Öykü üzerine oturumlar, okur-yazar buluşmaları, öykü tiyatrosu, öykü okumaları, gençler ve çocuklar için hayal kurma atölyesi, öykü yarışması ödül töreniyle öykünün başkenti Zeytinburnu oluyor.
 
Uluslararası-Zeytinburnu-Öykü-Festivali-2Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi, özgün bir festivalle kültür sanat alanında bir ilke daha imza atıyor. Türkiye’nin ve dünyanın en önemli öykücüleri, 16-20 Şubat tarihleri arasında Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde bir araya geliyor.
 
Öykü okumaları, oturumlar, metin dramatizasyonları, bilgi evleri üyeleri için planlanan “hayal kurma atölyeleri” gibi pek çok etkinlikle beş gün boyunca öykünün başkenti  Zeytinburnu olacak. Festivalde; İngiltere, İran, Bosna Hersek, Ürdün, Bulgaristan, Filistin, Azerbaycan, Makedonya’dan gelecek konuk yazarlarla Türkiyeli okur ve yazarlar buluşma fırsatı bulacak.
 
Festival ayrıca Zeytinburnu Bilgi Evleri’nin bu yıl ikincisini düzenlediği Genç Yazarlar Öykü Yarışması Ödül Töreni’nin de ev sahipliğini yapacak. Bunların yanı sıra açılış gecesi ünlü Moğol Grup Sedaa ve kapanış gecesi Grup Mesel konserleri gerçekleştirilecek. Repertuarını Anadolu ve çevresindeki halk müzikleri olarak belirleyen Grup Mesel, festivale yakışır müzikal bir ziyafetle öykü severlerin karşısında olacak.
 
Onursal Başkanlığını Rasim Özdenören’in yaptığı festivale Türkiye’den; Hüseyin Su, Cemal Şakar, Ömer Lekesiz, M. Fatih Andı, Köksal Alver, Abdullah Harmancı,Handan Acar Yıldız, Güray Süngü, Naime Erkovan, İsmail Özen, Remzi Şimşek, Mukadder Gemici, İsmail Isparta, Akif Hasan Kaya, Burcu Bayer, Ali Görkem Userin, Yunus Emre Özsaray, Arda Arel, Aykut Ertuğrul, Bünyamin Demirci, Doğukan İşler, Ertuğrul Emin Akgün, Ali Işık, Esra Demirci, Tuna Lütfi Yukay ve Betül Nurata gibi öykü yazarları katılıyor.
 
Festivalin yabancı konukları arasında ise; Afag Mesud, Alek Popov, Ben Okri, Filip Mursel Begović, Hisham Bustani, Mustafa Mestûr, Nenad Joldeski ve Ziad Khaddash yer alıyor.
 
_____________________
 
Annesinin Nijerya İç Savaşı’nda yaşadıkları,
kitaplarına ilham kaynağı oldu;  
Man Booker ödüllü yazar
Ben Okri İstanbul’a geliyor
Büyülü gerçeklik akımının önde gelen yazarı Ben Okri İstanbul’a geliyor. Annesinin birinci Nijerya iç savaşında yaşananlara dair anlattığı hikayeler eserlerine ilham kaynağı olan Ben Okri’nin Türkiye’de Aç Yol ve Tehlikeli Aşk isimli romanları bulunuyor.
 
Eserleri 20’yi aşkın dile çevrilen Nijeryalı denemeci, şair, hikaye ve roman yazarı Nijeryalı Ben Okri, Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali’nde ilk kez Türkiye’deki kitapseverlerle buluşuyor. Okri, büyülü gerçeklik akımının önde gelen yazarları arasında yer alıyor. Türkiye’de yayınlanan ilk romanı “Aç Yol” dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden Man Booker Ödülü kazanarak büyük bir başarı gösterdi.
 
Aç Yol Romanı, aynı zamanda Oxfordshire'lı bir İngiliz alternatif rock grubu olan Radiohead'in "Street Spirit (Fade Out)" adlı şarkısının sözlerine de ilham kaynağı oldu. Street Spirit (Fade Out)" şarkısı, avangart klibinin de etkisiyle grubun şöhretini Birleşik Krallık’ın dışına yaydı. Birçok edebiyat ödülünün sahibi olan Ben Okri, Nijerya iç savaşı hakkında annesinin sözlü aktarımlarından etkilendi ve savaş sonrası dönemin de kültürünü yazılarına yansıttı. Sosyal ve siyasi konularda makaleler yazdı. Daha sonra bu makalelere dayanarak kısa hikayeler kaleme aldı.
 
Ülkesini terk etmek zorunda kaldı
14 yaşındayken, üniversitenin fizik programına kabul edilmeyen Okri şiir yazmayı seçti. Bu seçiminin bir vahiy olduğunu iddia etti. Okri, sosyal ve siyasi konularda makaleler yazmaya başladı, ama yayınlatacak bir yayın evi bulamadı. Başarıyı 18 yaşında yazdığı ilk romanı Çiçek ve Gölgeler ile kazandı. Daha sonra 1983 yılından 1986 yılına kadar şiir editörü olarak Batı Afrika dergisi hizmet vermeye başladı ve 1983 ile 1985 yılları arasında BBC World Service için düzenli bir katkı sağladı.
 
Sokaklarda yaşadı
Hükümete yönelik yaptığı eleştiriler nedeniyle adı ölüm listesine giren Okri, ülkesi Nijerya’dan ayrılmak zorunda kaldı. 1970'lerin sonlarına doğru, Okri, Essex Üniversitesi'nde karşılaştırmalı edebiyat okumak İngiltere'ye taşındı. Ama burs düştüğü için Okri bazen parklarda ve bazen arkadaşlarıyla birlikte yaşamaya başladı, bazen de evsiz kaldı. Ancak Okri bunları anlatırken bu dönemin yazarlık hayatında  “çok çok önemli” olduğunu vurguluyor ve şöyle diyor: “Bu dönemde yazdım, yazdım ve bu durum yazmaya yoğunlaşmamı sağladı.”
 
Man Booker Ödülü (1991), Aga Khan Ödülü (1987), Britanya İmparatorluk Nişanı, Commonwealth Writers Prize for Africa, Crystal Award (Dünya Ekonomik Forumu) başta olmak üzere birçok ödüle layık görülen Okri, Royal Society of Literature üyesi olmasının yanı sıra English Centre of International PEN’de başkan yardımcılığı yapıyor. Londra’da yaşamayı sürdüren yazarın son öykü derlemesi Wild, Random House tarafından yayımlandı. Türkiye’de yayınlanan ilk romanı Aç Yol (The Famished Road) Nijeryalı yazar Ben Okri'nin 1991 yılında yayınlanan ve Man Booker Ödülü kazanan romanı. Türkiye’de Aç Yol dışında Tehlikeli Aşk isimli bir romanı daha mevcut.
 
_____________________
“Tanrı’nın Gül Cemalini Öp” öykü kitabı 50 baskı yaptı
İran edebiyatının güçlü öykü yazarı
Mustafa Mestur İstanbul’a geliyor  
Eserleri 20’yi aşkın dile çevrilen Golden Pen Ödüllü öykü yazarı Mustafa Mestur, Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali kapsamında Türkiye’ye geliyor. Mestur, son yüzyıl İran edebiyatının en sevilen 10 yazarı arasında gösteriliyor.
 
İran edebiyatının en sevilen 10 yazarından biri olarak gösterilen öykü yazarı Mustafa Mestur, Zeytinburnu Belediyesi tarafından 16-20 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali için ülkemize geliyor. Türkiye’nin ilk uluslararası düzeydeki öykü festivali İranlı yazar Mustafa Mestur’ün yanı sıra uluslararası düzeyde önemli yazarlarla birlikte çok değerli Türk öykücüleri buluşturmaya hazırlanıyor.
 
Isfahan Edebiyat Ödülü sahibi
1964 doğumlu Mustafa Mestur, 1988 yılında İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve İran Edebiyatı üzerine yüksek lisans yaptı. Yazarın ilk öyküsü 1991 yılında edebiyat ve felsefe dergisi Kian’da, ilk öykü kitabı Kaldırımda Aşk ise 1998 yılında ya
 
iki yıl sonra kaleme aldığı Tanrı’nın Gül Cemalini Öp romanı eleştirmenler ve okuyucular nezdinde büyük bir başarı yakaladı, 15 yıl içinde 50 baskı yaptı ve Golden Pen ödülüne layık görüldü. Cüzzamlı Eller ve Domuz Kemiği adlı kısa romanı eleştirmenler tarafından Mestur’un en sinemasal eseri olarak duyuruldu ve kısa bir sürece içinde 30 baskı yaptı ve Türkçe, Rusça, Arapça ve İtalyancaya çevrildi ve Isfahan Edebiyat Ödülü’ne (En İyi Roman) layık görüldü.
 
Mestür üzerine yirmiyi aşkın tez yazıldı
Mestur’un eserleri birçok dile çevrildi ve üzerine yirmiyi aşkın tez yazıldı. İranlı yazar Mustafa Mestur'un "Cüzamlı  Eller ve Domuz Kemiği" romanı aslında uzun bir hikaye gibi. Romanla hikâye arasında bir tür denebilir. Yazarın kendi coğrafyasından izler taşıyan bu küçük hacimli roman, okuyucunun bilinçaltına ölüm, kadın, aşk, sevinç, hüzün karışımı bir duygu yerleştiriyor. Diğer eser ise Yunus isimli bir gencin tezi çerçevesinde gelişenleri ele alıyor.
 
_____________________
 
Ateist bir ortamda büyüdü köklerine döndü;
Balkan Müslümanlarının sorunlarını araştıran yazar
Begoviç İstanbul’a geliyor
Çağdaş Boşnak şiiri ve Balkanlarda yaşayan Boşnak ve Müslüman azınlıkların karşılaştığı kültürel sorunlar üzerine araştırmaları bulunan Filip Mürsel Begoviç, Yugoslav sosyalizminin resmi ideolojisi olan ateist bir ortamda büyüdü, sonra köklerine döndü. Begoviç, 16-20 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilecek Uluslararası Zeytinburnu Öykü Festivali için İstanbul’a geliyor.
 
Bosna-Hersek’in tek edebiyat dergisi Stav’ın Genel Yayın Yönetmeni Filip Mürsel Begoviç, yazılarında Balkanlarda yaşayan Boşnak ve Müslüman azınlıkların karşılaştığı kültürel sorunları, Batı’da yaşayan azınlıkların statüsünü ve Avrupa toplumlarında çok kültürlülük ve sorunlarını irdeliyor.
 
1979 Zagreb doğumlu yazar, editör, denemeci ve araştırmacı. Zagreb Üniversitesi, Felsefe Fakültesi'nde Hırvatça ve Güney Slavca Araştırmaları bölümünden mezun oldu. Birçok Hırvat ve Boşnak gazete ve edebiyat dergisinde çeşitli makaleler, köşeler, söyleşiler ve denemeler kaleme aldı.
 
Begoviç, Orient Espresso tiyatro grubunda yönetmen ve oyun yazarı ve Behar Dergisi’nde halen Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor. Yazarın Çağdaş Boşnak şiiri üzerine yaptığı araştırmaların yanı sıra öykü ve deneme türünde iki kitabı bulunuyor.     
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir