blank

Turna Misali Filminin Çekimleri Başladı

Turna Misali Filminin Çekimleri Başladı - Taslak ilk afişYörüklerin
Göç Hikâyesi
 
Turna Misali
Filminin
Çekimleri
Başladı
 
Yörüklerin göç hikâyesi Turna Misali filminin çekimleri başladı
 
Göçebe olarak yaşayan, geçimlerini hayvancılıkla sağlayan, kıl çadırlarda yaşamını sürdüren Sarıkeçili Yörüklerinin hayatı, beyaz perdeye aktarılıyor
 
Turna Misali Filminin Çekimleri BaşladıYörükler, Anadolu'nun bin yıllık konargöçer yaşam tarzını, gelişen teknolojiye rağmen gelenek ve göreneklerinden vazgeçmeyerek sürdürüyorlar. Sarıkeçili Yörüklerinin hayatı, çekimlerine başlanan "Turna Misali" filmiyle sinemaseverlerle buluşacak.
 
Turna Misali Filminin Çekimleri BaşladıFilmin dış çekimleri, Mersin'in Silifke ilçesi Yeşilovacık Mahallesi'nde, iç çekimleri ise Yunan, Roma ve Bizans dönemlerinden izler taşıyan Tisan Koyu "Antik Kilikya Afrodisiası" yakınlarındaki ormanlık alana kurulan kıl çadırda yapılıyor.
 
blankFilmin, başrol oyuncuları Sennur Nogaylar "Gülsüm", Necmettin Çobanoğlu "Cemal", Zeynep Elçin "Rukiye" ve Timur Ölkebaş "Mustafa" karakterini canlandırıyor. Çekimlerde Sarıkeçili Yörükler de rol alıyor.
 
blankFilm, İffet Eren Danışman Boz ve Eyüp Boz tarafından senaryolaştırıldı. Filmde, Sarıkeçili Yörüklerinin kıl çadırlardaki günlük yaşantılarının yanı sıra Yörüklerin tek geçim kaynağı keçileriyle nasıl zaman geçirdikleri, anlatılıyor. Filmde ayrıca yörüklerin göç sırasında yaşadıkları sıkıntı ve zorluklar, aile bağları ve iki engelli gencin aşkı konu ediliyor.
Turna Misali Filminin Çekimleri Başladı
blank"Filmin çok gerçekçi olacağını düşünüyorum"
 
Turna Misali filminin yönetmen ve senaristlerinden İffet Eren Danışman Boz, projeye Kültür ve Turizm Bakanlığının da destek verdiğini söyledi.
 
blankBoz, bölgedeki çekimlerin sürdüğünü, keçi sürüsüyle olan sahnelerde biraz zorlandıklarını anlatttı. "Senaryoyu daha önce Eyüp Boz'un çekmiş olduğu belgeselden yola çıkarak yazmıştık. Daha önce de 4-5 yıl buraya gelip gittik. Filmin çok gerçekçi olacağını düşünüyorum. Bakalım seyirci karar verecek." dedi.
 
Oyunculardan Timur Ölkebaş da projeyi kendisine sunulduğunda hiç düşünmeden kabul ettiğini söyledi.
 
Ölkebaş, ailesinin de hayvancılıkla uğraştığını anlattı. Doğal yaşamın içinde olan her projede yer almaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.
 
Oyuncu Zeynep Elçin de doğa ile iç içe bir ortamda Sarıkeçili Yörükleriyle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Çekimlerin kıl çadırlarda yapılıyor olmasının kendileri için keyifli bir deneyim olduğunu anlattı.
 
"Cemal" karakterini canlandıracak olan Necmettin Çobanoğlu ise role hazırlanırken bir süre Yörüklerle vakit geçirdiklerini, onların yaşam tarzları hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir