Tunç Başaran Vefat Etti

Tunç Başaran Vefat EttiSinema Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Usta Yönetmen
Tunç Başaran
Vefat Etti
 
"Uçurtmayı Vurmasınlar" ve "Piano Piano Bacaksız" gibi unutulmaz filmlerin usta yönetmeni Tunç Başaran vefat etti
   
Tunç Başaran Vefat EttiYönetmen Tunç Başaran, kanser nedeniyle bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Göztepe Medeniyet Araştırma Hastanesinde 81 yaşında hayatını kaybetti.
 
Usta yönetmen "Uçurtmayı Vurmasınlar" filmiyle yurt içi ve yurt dışında ödüller almış, aynı filmle "En İyi Yabancı Film" dalında 1989'da Oscar aday adayı olmuştu.
 
Başaran ayrıca, yönetmenlik koltuğuna oturduğu "Uzun İnce Bir Yol", "Sen de Gitme", "Kaçıklık Diploması", "Abuzer Kadayıf" filmleriyle de ses getirmişti.
 
Tunç Başaran; 1 Ekim 1938 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği İstanbul’un Fatih semtinde geçti.
 
Tunç Başaran Vefat Ettiİstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okurken yönetmen Memduh Ün’le tanıştı. Yazdığı bir senaryoyu okuyan Ün kendisine asistanlık teklif etti. Dört sene Ün’ün yanında çalıştı. “O arada Lütfi Akad, Halit Refiğ, Atıf Yılmaz, Ertem Göreç gibi ünlü yönetmenlerin yanında da asistanlık yaptı.
 
1964 yılında "Hayat Kavgası" adlı ilk filminde, “Borusunu Öttüren” adlı oyunu senaryo haline getiren Orhan Kemal’le çalıştı. Sonra “Kara Memet” ve Orhan Kemal’in “Bekçi Murtaza”sını çekti.
 
1980'li yıllarda Magnum Film şirketini kurdu. Şarkıcı Füsun Önal'la evlenen yönetmen, bir dönem televizyon kanalları için reklam filmleri çekti. Bir süre sonra bu alanda dikkat çekti.
 
Kazandığı bütün parayı senaryosunu da kendi yazdığı “Biri ve Diğerleri” adlı filme yatırdı. Film kendisine 1987 Antalya Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü, ardından 1988’de İstanbul Film Festivali’nde (o günlerdeki adıyla İstanbul Sinema Günleri) En İyi Türk Filmi Ödülü’nü getirdi.
 
Sonra “Uçurtmayı Vurmasınlar” (1989)  filmini yaptı. Başta 8. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde kazandığı Yılın En İyi Türk Filmi ödülü olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında En İyi Film, En İyi Yönetmen dallarında birçok ödül alan bu film “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar aday adayı oldu.
 
Arkasından “Piano Piano Bacaksız” (1991) filmini yaptı.
 
Uzun İnce Bir Yol” (1993), “Sen de Gitme” (1996), “Kaçıklık Diploması”(1998), “Abuzer Kadayıf” (2000)  filmleri de uluslararası sinema tarihinde yerini aldı.
 
 
Tunç Başaran'a Eski Eşi Füsun Önal'dan Duygusal Veda
 
Bir dönem Türk pop müziğine damgasını vuran Füsun Önal, Instagram paylaşımında Tunç Başaran'ın ikinci eşi olduğunu hatırlatarak nasıl tanıştıklarını anlattı.
 
Önal "Tunç'la, benim oynadığım çiklet reklamının çekiminde tanışıp evlenmiştik. Boşanmış olsak da, Tunç'la ara sıra telefonda konuşurduk. Kardeşi, görümcem tiyatro oyuncusu Meriç Başaran'la da hala "like"laşırız. Çok sevdiğim kayınvalideme hala "anne" derim. Meriç'e, Pelin'e, Arda'ya ve Pakize anneme sabır ve başsağlığı diliyorum. Sinema dünyamızın da başı sağolsun. Yolun ışık, rahmetin bol olsun Tunç'cuğum." diye yazdı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir