blank

Todes Dans Topluluğu Türkiye’de

blankÜnlü Rus Dans Grubu
Todes Dans Topluluğu
Türkiye’de Ankara’da
Sahne Alacak
 
blankDünyanın en hızlı tempolu dans gösterilerinden birini sunan ve yarattıkları figürlerle ünlenen Todes Dans Topluluğu Türkiye’de, Ankara’da sahne alacak.
 
blankRus topluluk, 16 Ekim Çarşamba akşamı ATO Congresium'da başkentli dans tutkunlarının karşısında olacak. Todes Dans Topluluğu koreografilerinde dans figürlerinin yanı sıra sihirbazlık gösterileri ve tiyatral öğelere de yer veriyor.
 
blankTodes Dans Topluluğu yarattıkları kendilerine özgü figürlerle adlarından söz ettiren bir grup. Todes, Micheal Jackson, Ricky Martin ve Mariah Carey gibi ünlü sanatçıların arkasında yaptıkları danslarla tanınıyor.
 
Gösterilerindeki hızlı tempoyla dikkati çeken topluluk, 500 dansçıdan oluşuyor. Bu yıl 80 ülkede turne yapan Rus topluluk, Ankara'ya 70 kişilik ana grubuyla gelecek.
 
"Sanatsal şölen"
 
blankGrubu Türkiye'ye getiren Armoni Organizasyon'un yönetim kurulu başkanı Ahmet Ekşi, 2019'un Rusya-Türkiye Kültür Yılı olduğunu söyledi.
 
blankEkşi, Todes Dans Topluluğu'nu bu kapsamda Türkiye'ye getireceklerini belirtti. Ekşi, Todes'in 1986'da Rus balerin Alla Duhova tarafından Rusya'nın kültür başkenti sayılan St. Petersburg'ta kurulduğunu anlattı.
 
Ekşi, Duhova'nın Rusya ile Türk Cumhuriyetleri ve Baltık ülkelerinin birçoğunda sayısı 250'yi aşan dans okulu bulunduğunu söyledi. Todes dansçılarının da bu okullardan yetiştiğini dile getirdi. Ekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Todes Dans Topluluğu'nu diğer dans topluluklarından ayıran özelliği, bilinen dans figürlerinden farklı olarak kendi yarattıkları figürlerle oluşturdukları etkileyici koreografileri. Tempoları da oldukça hızlı. Tempo ve hız açısından dünyada eşleri yok. Ankaralılar, şimdiye kadar izlemedikleri bir dans gösterisine şahit olacaklar. Bu sanatsal şöleni kaçırmamalarını tavsiye ediyorum."
 
Ekşi, Todes Dans Topluluğu'nun geçmiş senelerde İstanbul'da da izleyici karşısına çıktığını belirtti. 3 akşamın tüm biletlerinin satıldığını ve izleyicilerin gösteriyi büyük beğeniyle karşıladığını söyledi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir