Temrin Dergisinin Ocak-Şubat 2018 Sayısı

Temrin Dergisinin
Ocak-Şubat 2018
Sayısı Çıktı
 
Temrin Dergisinin 87. sayısı olan Ocak-Şubat 2018 sayısı çıktı.
 
Temrin Dergisi 87. sayısında da Türk dünyasının sanat ve bilim adamlarını tanıtmaya devam etmiş.
 
Osman Cudi, “Tatarların büyük şairi Abdullah Tukayef” adlı incelemesinde, yakınlarda vefat eden şairin edebi kişiliği üzerine değerlendirmelerde bulunmuş.
 
Suyun Karimov, Özbek diline ve ülkesine büyük hizmetlerde bulunmuş Rahmatulla Konguroviç Kongurov hakkında biyografik bir yazı kaleme almış. Bu tanıtım yazısının Özbekçeden Türkçeye çevirisi Şeref Yılmaz’a ait.
 
Kutluay Erk, Bakytgül Kulzhanova ile geniş içerikli bir söyleşi yapmış. Söyleşide Kazak dili ve edebiyatına ilişkin önemli değerlendirmeler var.  
 
Bu sayıda yer alan bir başka söyleşiyi de Abdülkadir Özkan, Sıddık Elbistanlı ile gerçekleştirmiş. Söyleşide Elbistanlı’nın; yazarlık, yayıncılık ve sahne sanatları üzerine çalışma ve deneyimleri konuşulmuş.
 
Vefa Taşdelen, DivanüLûgat-it-Türk’te Felsefî İçerikler adlı inceleme yazısında, Kaşgarlı Mahmud’un bu değerli eserini önemli konu başlıklarıyla analiz etmiş.
 
“Sezai Karakoç’ta anne ve çocuk imgesi”
 
Kibar Ayaydın, “Sezai Karakoç’ta anne ve çocuk imgesi” başlığıyla kapsamlı bir tahlil yazısı kaleme almış. Şairin düşünce ve sanat anlayışının ayrıntılı olarak yansıtıldığı bu çalışma, faydalı bir kaynak niteliğinde.
 
Serpil Tuncer “Bende saat sorulacak tip var mı?” başlıklı yazısında, edebiyatımızın büyük hikâyecisi Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı ve anılarından kesitler sunmuş.
 
Pelin Kutlu “Sarnıç”, Aslı Gün Yıldırım “Susmak” adlı öyküleriyle bu sayıda yer alan öykü yazarları…
 
Şeref Yılmaz “Stevya”, Ahmet Avcı, “Cennetin Fragmanı”, Dilek Kurt “Yaratan Rabbimin Adıyla Yedi Kez Semada Yankılandı Sesim” adlı şiirleriyle bu sayıda yer alan şairler.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir