blank

Temmuz Dergisinin Ekim 2017 Sayısı

blankTemmuz Dergisinin
Ekim 2017 Sayısı
Çıktı
 
Temmuz dergisinin 15. sayısı olan Ekim 2017 sayısı güzü resmeden bir kapak tasarımıyla çıktı.
 
Temmuz dergisinin Ekim sayısı, Hasan Aycın’ın çarpıcı bir çizgisiyle kapağını aralamış.
 
Bu sayının sunuş yazısı “Gölge Bir İnsan Olmamak İçin!” başlığını taşıyor. 
 
Şiir, deneme, öykü, inceleme türlerinde çok sayıda eserin yer aldığı Ekim sayısının ilk sözlerini Mustafa Yılmaz, Arakan için söylemiş.
 
Temmuzun Ekim sayısının şairleri; Davut Güner, Emre Miyasoğlu, M. Akif Şahin, Adem Yazıcı, Ahmet Can Altıok, Necati Atilla Soykan, Yağız Gönüler, Nilüfer Zontul Aktaş, Abdullah Harmancı, Yunus Çolakoğlu, Yavuz Balı, Sumeyra Sıddık, Ümit Çiçekli, Muhammed Enes Kala, Osman Sevim ve Melike Topçu.
 
Ekim sayısında öyküler de önemli yer tutmuş. Bu sayıya öyküleriyle katkı sunan isimler; Erdoğan Aydoğan, Aysun Bahar Asar, Ayşe Sena Er ve Sadullah Taşçı.
 
Ercan Ata’nın kaybetmek temalı yazısı, Mehmet Mortaş’ın ‘Külü Olmayan Hüzün’ başlıklı denemesi ve Adem Özköse’nin ‘Kalbini Kaybetme’ başlıklı yazısı dikkat çeken yazılardan.
 
Ferhat Çiftçi yazısında, Temmuz Kitap’tan çıkan Ali Emre’nin ‘Nurettin Zengi’ romanını hem edebi hem de teknik açılardan ayrıntılı biçimde ele almış.
 
Sinan Ön denemesinde ‘Modern Dünyanın Büyücüleri’ni yazmış. 
 
Mustafa Özel’in ‘Bir Kültür Aracı: Dergi’ başlıklı emek mahsulü araştırması dikkat çekici.  
 
Kemal Kurak’ın ‘Yıllar Geçse de’ adlı anı türündeki yazısı dergiye renk katan önemli yazılardan..Şakir Kurtulmuş’un ‘Günlerin İzi’ serisinin devamı olan mektubu da öyle…
 
Serkan Akın’ın Filistinli şair Mahmud Derviş’in eserlerini ve hayatını incelediği yazısı ve Ali Emre’nin Cemil Meriç’in şiirle irtibatını araştırdığı incelemesi derginin bu sayıdaki arşiv değeri taşıyan yazılarından.
 
Erkam Kuşçu Ekim sayısında da sinema yazılarına devam etmiş ve çok tartışılan “The Promise” isimli sinema filmini masaya yatırmış.
 
Bu sayıda kitap tanıtımı yazılarına iki eserle yer verilmiş: M. Âkif Öztürk İkinci Dünya Savaşı’ndaki kampları konu edindiği yazısında Tadeusz Borowski’nin ‘Taşlaşan Dünya’ isimli kitabını incelemiş. Kenan Yusuf  da Necip Tosun’un ‘Küller ve Uçurumlar’ isimli öykü kitabını değerlendirmiş.
 
Hatice Ebrar Akbulut, Temmuz’a yaşamdan bir kareyle fotoğraf alanında katkı sunmuş. Necmettin Asma, Mısır’da cuntanın zindanlarında hayatını kaybeden şehidlerin hocası Mürşid Muhammed Mehdi Akif’in portresine yer vermiş.
 
Murat Kurt ile Söyleşi
 
Murat Kurt ile yapılan “Fotoğrafçılık Üzerine” başlıklı söyleşi dikkat çekici.
 
Mustafa Yılmaz’ın sorularıyla zenginleşen bu söyleşide, fotoğraf alanında önemli çalışmalara imza atan Murat Kurt, fotoğrafa dair birçok konuyu derinlikli okumaya tabi tutmamızı sağlayan önemli vurgulara ve ipuçlarına değinmiş.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir