blank

Suriyeli Engelli Hamudi’nin Resim Sergisi

blankİstanbul’da
Ali Emiri
Kültür Merkezinde
 
Suriyeli Engelli
Hamudi'nin
Resim Sergisi
Açıldı
 
İşitme ve konuşma engelli Muhammed Hamudi'nin iç savaşın ilk yıllarından bu yana yaptığı 25 eserin yer aldığı sergi, 20 Nisan'a kadar görülebilecek.
 
blankSuriye'de yaşayan 15 yaşındaki engelli ressam Muhammed Hamudi'nin resimlerinden oluşan "Hamudi Suriye'yi Umuduyla Aydınlatacak" konulu sergi açıldı.
 
Hamudi'nin sergisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığının desteğiyle Ali Emiri Kültür Merkezinde düzenlenen açılış töreniyle sanatseverlerin beğenisine sunuldu.
 
15 yaşındaki Muhammed Hamudi beş engelli kardeşi ve annesiyle İdlib'de İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yetimler için kurduğu kampta yaşıyor.
 
Hamudi'nin resim defterini Türkiye'ye getirerek, serginin açılmasına katkı sağlayan aktivist Aynur Karabulut, açılışta, savaşın içinde yaşayan bir çocuk olan Hamudi'nin çizdiği resimlerin tüm dünyaya umut aşıladığını ifade etti.
 
blankblank
 
Suriye'de engelli çocukların eğitimine katkı sağlamak için başlattıkları proje ve yardım kampanyasını sergiyle duyurmak istediklerini belirten Karabulut, savaş boyunca Suriye'deki çocukların eğitiminin yarım kaldığını, özellikle engelli çocukların eğitimine katkı sağlamak için kampanyadan elde edecekleri gelirle bir okul açmayı planladıklarını söyledi.
 
blankblank
 
Karabulut, "Hamudi'nin çizdiği resimlerde yansıttığı umuttan çok etkilendim. Her umutsuzluğa düştüğümde Hamudi'nin resim defterine bakıyorum. Resim çizen bir çocuğun umudunu tüm dünyaya duyurmak amacıyla başlattığımız bu proje, inşallah Suriye'deki bütün çocuklara umut olacak." dedi.
 
Sergide, engelli 5 kardeşi ve annesiyle Esed rejiminin Han Şeyhun'daki saldırılarından kaçan Hamudi'nin iç savaşın ilk yıllarından bu yana yaptığı 25 eseri yer alıyor.
 
Hamudi'nin resimlerinde, yıkılmış, yerle bir olmuş Suriye yerine, rengârenk ovaları ve dağlarıyla farklı bir Suriye görenlere umut aşılıyor.
 
Hamudi'nin imkânsızlıklar içerisinde çizdiği resimlerden oluşan sergi, 20 Nisan'a kadar görülebilecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir