Seramikten 2 Milimetrelik Doktor Heykeli

Seramikten 2 Milimetrelik Doktor HeykeliMikro Heykeltıraş
Necati Korkmaz’ın
Seramikten
2 Milimetrelik
Doktor Heykeli
 
Seramikten 2 Milimetrelik Doktor HeykeliDünyadaki sayılı mikro heykeltıraşlardan Necati Korkmaz, 11 günde şırınganın ucundaki iğnenin üzerine sadece mikroskopla görülebilen seramikten 2 milimetrelik Doktor Heykeli yaptı.
 
Aydın'da Kuşadası Belediyesi Necati Korkmaz Mikro Minyatür Sanat Merkezi ve Sergi Alanı'nda sadece mikroskop ya da büyüteçle görülebilen 40 eseri sergilenen Necati Korkmaz, İstanbul'daki evinde yeni tip korona virüsü tedbirleri kapsamında "evde kal" çağrısına uyuyor.
 
Evde kaldığı bu süreçte sağlık çalışanlarının fedakârlığına dikkati çekmek amacıyla işe koyulan sanatçı, 11 günde şırınganın ucundaki iğnenin üzerine Doktor Heykeli yaptı.
 
Korkmaz, 2 milimetrelik Doktor Heykeli’nin eline de saç telinden mızrak yerleştirdi. Sadece mikroskopla görülen bu eserde doktorun, mızrağı temsili Korona Virüsü’ne sapladığı görülüyor.
Seramikten 2 Milimetrelik Doktor Heykeli
Eserine "Doktor X" adını verdi
 
Necati Korkmaz, sağlık çalışanlarının fedakar çalışmalarına dikkati çekmek amacıyla 11 günde yaklaşık 70 saatte "Doktor X" adını verdiği bu eseri yaptığını belirtti.
 
Korkmaz, sokağa çıkmamaya özen gösterdiğini vurguladı:
 
"Kendi sağlığım ve toplumun sağlığı için bunu yapıyorum. Sağlık çalışanları insanüstü bir gayretle virüsün önüne geçmeye ve hastalığa müdahale etmeye çalışıyor. Bizler evlerimizdeyken onlar sürekli hastanedeler ve büyük fedakârlık gösteriyorlar. Minyatür sanatçısıyım, onların bu fedakârlığına dikkat çekmek için ne yapabiliriz diye düşündüm. Onlar için bir anıt yapmaya karar verdim."
 
Yaptığı Doktor Heykeli’nin müzede en güzel yerde sergileneceğine dikkati çeken sanatçı, " 'Doktor X' fedakâr bütün dünya sağlık çalışanlarını temsil ediyor. Onların virüse karşı amansız mücadelelerini temsil ediyor. Lütfen herkes dikkat etsin ve sokağa çıkmasın. Bilime kulak vererek hareket edelim. Biz bu virüsü mutlaka yeneceğiz." dedi.
 
Necati Korkmaz; 1963’de Ankara’da doğdu. Antropoloji eğitimi aldı.  Geleneksel ve unutulmaya yüz tutmuş Türk sanatlarına yakın bir ilgi duydu. Arşivlerde ve eski minyatürler üzerinde uzun araştırmalar yaparak tekke sanatları dalında uzmanlaştı.
 
1985 yılından bu yana mikro heykeltıraşlık sanatıyla uğraşan ve Türkiye’de mesleğinin bilinen tek ustası olan Necati Korkmaz, mikroskop altında mercimek tanelerinin üzerine, tilki bıyığının tek bir kılından yapılmış fırçayla muhteşem hat sanatını icra ediyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir