Selçuk Küpçük’ün “Aşk ve Teselli” Kitabı

“Susma’nın
Müzikal Poetiği”
 
Selçuk Küpçük’ün
“Aşk ve Teselli”
Kitabı Çıktı
 
Selçuk Küpçük’ün “Aşk ve Teselli”  adlı kitabı “Susma’nın Müzikal Poetiği” alt başlığıyla “Kopernik” yayınlarından çıktı.
 
Türk modernleşmesinin ortaya çıkardığı arızî durumları; müzik hareketleri ve isimler üzerinden çözümlemeye çalışan bir kitap.
 
Kitap, Neşet Ertaş’tan Orhan Gencebay’a, Cem Karaca’dan Sezen Aksu’ya, Bülent Ortaçgil’den Ahmet Kaya’ya, Erkan Oğur’dan Cengiz Kurtoğlu’na, Bergen’den Gündoğar’a kadar ses evrenimizin estetik haritasında farklı adreslere ulaşarak Türkiye’nin geçirdiği dönüşümlerin öyküsünü anlatıyor.
 
Bu öykü, kimi zaman sosyolojinin hareketliliği ile senkronik ilişki kurup, geleneğe ait belleği sazının tellerinde saklayan âşık’ın/ozan’ın kente taşınmasına kimi zaman da etnik kimlik arayışlarıyla beraber müziğin Karadeniz vadilerinde kendisine yol bulma macerasına uzanıyor.
 
Yine kimi zaman adeta ülkesinin yorgun tarihine şarkı söyler gibi duygulu mizacının bütün kıvrımlarını tamburunun perdelerinde gezdiren Cemil Bey’e ve kimi zaman da Anadolu insanının türkülerini derleyip kaybolmasını engelleyen Kütahyalı rahip Gomidas’ın memleketini susarak hüzünlü terk edişine, Orta Asya avazlarının Türkiye’deki tarihsel geçmişine yol alıyor.
 
Kitap böylece, Neşet Ertaş ile Portekiz’in Fado müziğini modern zamanlara taşıyan Madredeus’un aynı aşkla yanıp, azdan çok anlayabilmenin görkemli sessizliğinde nasıl teselli bulduklarını gözler önüne seriyor.
 
Selçuk Küpçük; 1971 doğumlu. Gazi Üniversitesi'nde Psikolojik Danışma ve Rehberlik öğrenimi gördü.
 
Dergâh, Hece, MerdivenŞiir, Yedi İklim, Sonsuzluk ve Birgün, Mor Taka, Kertenkele, Sonra Edebiyat, Karagöz, Ada, Edebiyat Ortamı, KavramKarmaşa, İkindi Yağmuru, Ayraç, Sühan, Yeni Dünya, Gerçek Hayat, Yolcu, Kitap Zamanı, Radikal Kitap, KitapHaber gibi dergilerde şiir, poetika, eleştiri, müzik ve kitap tahlili yazıları yayınladı.
 
Birçok sanatçı tarafından besteleri seslendirildi. Kendi eserlerinden oluşan üç albümü bulunuyor:
 
1996- Tebessüm Provaları
1998- Kurutulmuş Gül Mevsimi
2005- Artık Kuşlarını Uçur (Çınar Müzik)
 
Bir grup arkadaşı ile beraber 14 sayı Kumyazıları isimli bir edebiyat dergisini çıkardı. Yeni Şafak, Zaman ve Star/Açık Görüş gazetelerinin yorum sayfalarında güncel meseleler ile ilgili makaleler yayınladı.
 
Şiirleri ise 2004 yılında Şule Yayınları'nın Merdiven Kitapları Dizisinden, Kirletilmiş Ölümler Kitabı adı ile bir araya geldi.
 
Selçuk Küpçük, müzik ve edebiyat çalışmaları dışında aynı zamanda bir eğitim kurumunda Psikolojik Danışman olarak çalışıyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir