blank

Rüzgârgülü Filmi Sinemalarda

Rüzgârgülü Filmi SinemalardaYönetmen
Meryem Beyza Er'in
Rüzgârgülü Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Meryem Beyza Er'in Rüzgârgülü filmi sinemalarda
 
Rüzgârgülü filmi 27 Mayıs 2022 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda
 
K.A Yapım ve Kum Film'in çekimlerini tamamladığı filmin senaryosunu Mert Selek yazdı.
 
Film, dedelerinin planı ile kendilerini bir oyun şatosundaki gizemli bir oyunun içinde bulan, birbirlerinden uzakta büyümek zorunda kalan kuzenlerin hikayesini anlatıyor.
 
Filmin oyuncu kadrosunda Yılmaz Gruda, Murat Akkoyunlu, Hande Katipoğlu, Pelin Candar. Mina Küçük, Miraç Sözer, Alihan Türkdemir, Batuhan Davutoğlu, Bertan Özdemir ve Ebrar Alya Demirbilek var.
 
Yönetmen Meryem Beyza Er, uzun metrajlı ilk filmini çektiğini belirterek, "Film, bir dedenin hikayesini anlatıyor aslında. Torunlarıyla ve çocuklarıyla çok vakit geçiremeyen ve onlara özlem duyan bir dedenin hikayesi." dedi.
 
Yılmaz Gruda'nın oynadığı "İsmail dede" karakterinin, çocuklarını ve torunlarını bayram için apar topar evine davet etmesiyle hikâyenin başladığını söyleyen Er, "Dede, torunlarını bir araya getirip onlarla birlikte bir oyun kuruyor aslında. Çocukların birbirleriyle iletişimleri çok kopuk, hatta birbirlerini tanımıyorlar. Dede artık bu duruma dur demek istiyor ve hepsini bir araya getirip onlarla birlikte bir oyun hazırlıyor. Beraber oynamadan kazanamayacakları bir oyun kuruyor onlara ve mecburen iletişim kurmaları gerekiyor. Bütün çocukların kendi yeteneğine göre, dede onlara bir oyun hazırlıyor ve bu maceranın içine giriyor çocuklar filmde."dedi.
 
Meryem Beyza Er, filmin yapımcılığını Kerim Altıntaş'ın üstlendiğine işaret ederek, "Yapımcım Kerim Altıntaş bana güvendi, inandı ve birlikte bir yola çıktık. Değerli arkadaşım Mert Selek de çok güzel bir senaryo yazdı. Birlikte çalıştık ve çok iyi bir yere getirdik senaryoyu. Oyuncular da senaryoyu okuduğu zaman, hevesle ve heyecanla sete geldi." dedi.
 
"Yılın en iyi aile filmi olacak"
 
Gül karakterini canlandıran 10 yaşındaki çocuk oyuncu Mina Küçük, çekim süreci ve filme ilişkin, "Filmde çok eğlendik, setteki arkadaşlarımla çok iyi zaman geçirdik. Bence yılın en iyi aile filmi olacak. Çok eğlenceliydi." dedi.
 
Mira’yı oynayan 8 yaşındaki Ebrar Alya Demirbilek ise çekimlerin gayet eğlenceli geçtiğini ve çok güzel bir film ortaya çıktığını söyledi.
 
Efe karakterini canlandıran 11 yaşındaki oyuncu Miraç Sözer "Çok eğlendik. Benim en çok eğlendiğim sahne, şimdi çok da tüyo vermek istemiyorum, Alihan ile Ebrar'ın başına yumurta düşme sahnesiydi. Ben orada yerlerde güle güle yatıyordum. O sahneyi çok sevdim, çok eğlendim." dedi.
 
Filmin akrabalık bağlarıyla ilgili bir ders verdiğini, aynı zamanda da eğlendirdiğini aktaran Sözer, "Yani bu açıdan ben yılın en iyi filmlerinden biri olacağını düşünüyorum." dedi.
 
"İlk defa bu kadar çok yaşıtımla filmde oynadım"
 
Rüzgâr’ı oynayan 12 yaşındaki Alihan Türkdemir de "Rüzgâr, diğer torunlara kıyasla biraz daha bilge, dedesinin izinden giden bir çocuk. Dedesini daha çok seven bir çocuk. Ben aslında neredeyse ilk defa bu kadar çok yaşıtımla bir filmde oynadım ve umarım daha fazla böyle filmde oynayabilirim. Çünkü çok keyifliydi. Hep akranlarım oldukları için beraber boş vakitlerimizde oyunlar oynayabildik. Ayrıca ekip de çok sıcak kanlıydı ve genç ruhlu yönetmenimiz sayesinde güzel bir filmin ortaya çıktığını düşünüyorum. Herkesin eline sağlık." dedi.
 
Filmde Almanya'dan gelen gurbetçi bir karakter olan Malik'i canlandıran Batuhan Davutoğlu, çok güzel bir aile filmi olduğunu dile getirdi.
 
Davutoğlu, en sevdiği sahnelerden birinin boya sahnesi olduğunu ifade ederek, "Çünkü bayağı eğlenmiştik. Sonra yönetmenimizi de boyamıştık. Arkadaşlarımızla çok iyi uyum sağladık. Çok güzel bir film oldu" dedi.
 
Bertan Özdemir ise filmde Malik'in kardeşi Dora'yı oynadığını belirterek, "Zekiyim yani hep okuyorum. Hiç böyle eğlenceli sahnelerde yokum." dedi.
 
Filmin Konusu
 
Rüzgargülü, dedelerinin planı ile kendilerini bir oyun şatosundaki gizemli bir oyunun içinde bulan, beş çocuğun hikayesini anlatıyor.
 
Beş küçük çocuk birbirlerinden uzakta büyümek zorunda kalır. Bir gün dedelerinin yaptığı bir plan, çocukların kendilerini bir oyun şatosundaki gizemli bir oyunun içinde bulmasına neden olur.
 
Oyunu çözmeye çalışan çocuklar bu süreçte dedelerinden hayata dair mesajlar alır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir