Rahmi Pehlivanlı Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Rahmi PehlivanlıKralların Ressamı
Rahmi Pehlivanlı
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Yarım asrı aşan ömrüne binlerce eser sığdıran “Kralların Ressamı” Rahmi Pehlivanlı vefat yıldönümünde anılıyor
 
Resim eğitimi almadığı halde yaşadığı dönemin ünlü kral, kraliçe ve devlet adamları ile Mustafa Kemal Atatürk'ün portrelerini yaparak dünya genelinde onlarca sergi açan Rahmi Pehlivanlı, geride binlerce eser bıraktı.
   
Rahmi PehlivanlıUsta ressam yakalandığı kemik kanseri nedeniyle 24 Ağustos 1992’de Ankara’da vefat etmişti.
 
Rahmi Pehlivanlı; Keskin'de 1926 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Keskin'de bitirdikten sonra Kırıkkale Askeri Ortaokulu'na devam eden Pehlivanlı bu yıllarda resimle ilgilenmeye başladı.Rahmi PehlivanlıBu dönem hem Ankara hem de Kırıkkale'de ticaret yaparak geçimini sağlayan ailesinin yanında yaşadı. Ankara Süvari Alayı'nda yaptığı askerliğinin ardından Ankara'ya yerleşti ve bir yandan Bahçelievler Ortaokulu'nda öğretmenlik yaparken bir yandan da dönemin ünlü yöneticilerinin portrelerini yaptı.
 
Yine bu dönemde yaptığı Aziziye kahramanı Nene Hatun portresi Milli Savunma Bakanlığı'nın davetiyle Harbiye Askeri Müzesi'ne alındı. Kısa bir süre Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde de hizmet eden Pehlivanlı dönemin Cumhurbaşkanı Celâl Bayar tarafından görevlendirilerek Selanik'e Atatürk'ün doğduğu evin resmini yapması için gönderildi.
 
Rahmi PehlivanlıYurtdışına ikinci çıkışı ise elindeki rahatsızlığı tedavi ettirmek ve resim hayatını profesyonelce sürdürmek amacıyla İngiltere'ye oldu. Buraya kısa zamanda uyum sağlayıp birçok Avrupa ülkesinde, müze ve stüdyolarda resim etütleri yaptı. Rahmi PehlivanlıZaman zaman Kıbrıs, Lübnan, Irak ve Libya gibi Ortadoğu ülkelerine de giderek sergiler açtı ve portreler yaptı.
 
1961 ve 1969 yılları arasında Avrupa'nın ilgi odağı olan Afrika'dan aldığı davetleri değerlendirerek birçok lider ve ünlü kişinin portrelerini yapma fırsatı yakaladı. 1967 yılında en ünlü tablolarından biri, Vatikan tarafından çok beğenildi ve dönemin Papası IV. Paul tarafından madalya ile ödüllendirildi. Bu tablo Vatikan tarafından Roma'daki Dal Vaticano Floransa Müzesi'ne alındı. Bu dönemde İtalya'da yakaladığı şöhreti değerlendirdi ve Castel Franco'da bir stüdyo kurarak çalışmalarına devam etti.
 
Rahmi PehlivanlıCote D'Azure'da düzenlenen uluslararası sanat sergisinde bir diğer ünlü tablosu Kel Mıstık ile portre dalında birincilik ödülünü kazandı. 1972 yılında, tam 17 yıl aradan sonra, Türkiye'ye döndü. Kurtuluş Savaşı gemilerinden Yavuz Zırhlısı'nın satılıp traş bıçağı yapılacağını duyunca vakit kaybetmeden bir resmini yaptı, bu resim halen İstanbul Deniz Müzesi'nde sergilenmektedir.
 
1978 yılında, uluslararası sanat dünyasındaki başarıları ve kendi ekolünü yaratmış olması nedeniyle Pan Haber Ajansı kendisini yılın adamı seçti. Yine aynı yıl Atatürk'ü ülkeyi ziyarete gelen devlet adamlarıyla resmeden bir dizi hazırladı. Bu dizi 11 Aralık'ta Anıtkabir'de sergilenmeye başladı. 1981 yılında İtalya'daki Accademia Universale Roma tarafından Academico Benemerito diploması ve fahri hocalık unvanı verildi, adına sürekli bir kürsü ayrıldı. Bir yıl sonra sanattaki otuzuncu yılını kutladığı 30. Sanat Yılı sergisi İstanbul, Ankara ve İzmir'de dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından açıldı.
 
Rahmi PehlivanlıSerginin hemen ardından Renk Renk Türkiyem koleksiyonu için uzun bir Türkiye seyahatine çıktı. 1984'te öğretmen ve ressam Nurhan Pehlivanlı ile evlendi. 1988'de SSCB Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Akademisi Başkanlığı tarafından üniversitelerde konferanslar vermek ve araştırmalar yapmak üzere davet edildi. Aynı yıl Ephesus tablosu ile Papa II. Jean Paul tarafından gümüş madalya ile ödüllendirildi.

1989 yılında başladığı Gazi Üniversitesi Resim Bölümü öğretim üyeliğine 24 Ağustos 1992'de vefat edene kadar devam etti. Öldüğünde Renk Renk Türkiyem koleksiyonunu ancak tamamlayabilmişti. Tamamlayabildiği Atatürk ve Renk Renk Türkiyem projelerinin yanında yapmak istediği bir de Kurtuluş Savaşı projesi vardı. 66 yıllık hayatında 5'i Türkiye'de olmak üzere 60'danfazla kişisel sergi açtı. Bu sergilerin büyük bölümünün açılışı devlet başkanları ve ileri gelen devlet adamları tarafından yapıldı. Pehlivanlı'ya bir çok ödül, takdirname ve nişan kazandıran eserleri Avrupa, Afrika, Ortadoğu ve Türkiye'de toplam 17 müzede ve önemli koleksiyonda yer almakta.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir