blank

Piri Reis Balesi Tayland’da Sahnelendi

blankSamsun Devlet Opera
ve Balesi Yapımı
Piri Reis Balesi
Tayland’da Sahnelendi
 
Samsun Devlet Opera ve Balesi yapımı Piri Reis balesi 20 Aralık'ta Tayland'ın başkenti Bangkok'ta sahnelendi.
 
Piri Reis balesinin dünya ilk gösterimi 2014 yılında Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde gerçekleştirilmişti.
 
blankSamsun Devlet Opera ve Balesi tarafından bu sezon sahneye koyulan Piri Reis balesi, 20 Aralık'ta Bangkok'ta Tayland Ulusal Tiyatrosu'nda sahnelendi.
 
"2018 Türkiye-Tayland Karşılıklı Kültür Yılı" etkinlikleri kapanışı, "Piri Reis" balesi ile yapıldı.
 
blank"2018 Türkiye-Tayland Karşılıklı Kültür Yılı"  etkinlikleri Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Tayland Krallığı Kültür Bakanlığının, 2018'in Eylül ayında "Karşılıklı Kültür Yılı Niyet Bildirgesi" imzalaması ile başlamıştı.
 
blankOsmanlı'nın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri Muhyiddin Piri Bey'in hayatının görsel bir şölenle anlatıldığı Piri Reis balesinin müzikleri Can Atilla, koreografi ve librettosu Armağan Davran ve Volkan Ersoy'a ait.
 
Piri Reis
 
blankGelibolu'da doğan Muhyiddin Piri, amcası Kemal Reis'in yanında dünyayı gezdi ve ilerleyen dönemlerde üstün denizcilik yetenekleriyle etkilediği Osmanlı paşaları sayesinde Osmanlı donanmasında yer aldı.
 
15. yüzyılda yaşayan ünlü denizci, Amerika'yı da gösteren dünya haritaları ve "Kitab-ı Bahriye" adlı denizcilik kitabıyla ölümsüzleşti.  Ünlü denizci çizdiği haritalarda ve yazdığı kitaplarda gittiği yerleri haritalandırmanın dışında kültürel yapısından da bahsetti.
 
Osmanlı'nın yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan denizlerin piri ünlü denizci, dönemin kültürel coğrafyasına da büyük ışık tuttu.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir