“Papirüs”ün Mayıs-Haziran 2016 Sayısı

Papirüs-Dergisi-Mayıs---Haziran-2016-Sayısı-kapak1“Yelken”
Dergisi İçin
Özel Dosya
 
(Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi) Neyya'nın İçeriğini Hazırladığı Papirüs Dergisinin 17. Sayısında, "Yelken" Dergisinin 1957-1964 Dönemini İnceleyen Özel Bir Dosya Yer Alıyor.
 
“Yelken”, günümüzde ardı ardına ödüller kazanan çok değerli edebiyatçıların ilk eserlerinin yayınlandığı bir dergi. Döneminde kendisini fikir ve sanat dergisi olarak tanımlayan dergi, bugün "60 Kuşağı'nın Dergisi" başlığıyla Papirüs dergisinin tüm sayfalarını dolduruyor.
 
1960'lı yılların ilk yarısında Yelken'de çok sayıda şiiri ve çevirisi yayımlanmış genç "Yelken Şairleri" ile yapılan söyleşiler, inceleme yazıları aradan geçen onlarca yılı günümüz okuruna taşıyor.
 
Yelken'in ilk sayılarına biçim ve içerik kazandıran Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Eyüboğlu ile daha sonra dergi yönetimini üstlenen Şükran Kurdakul ve genç Yelkenciler üzerine yapılan bu çalışmalar bir çeşit edebiyat kazısı niteliği taşıyor.
 
 Nükhet Eren Yaratıcı Yazarlık Atölyesi'nin gerçekleştirdiği, Türk Edebiyatına yönelik ikinci geniş kapsamlı çalışma, Mahmut Yesari'den (1895-1945) sonra, Yelken dergisi üzerine oldu. Papirüs'ün 17. sayısında, Yelken dergisinde eserleri yayınlanan on altı yazar ve şair yer almış.
 
Karadeniz'i tanıtmak amacıyla yola çıkan Yelken dergisinin hikâyesini, siyasi ve edebi rotasını, ilerleyen yıllardaki değişimleri, savrulmaları içeren yolculuğunu Nükhet Eren kısaca aktarmış
 
2016 yılı Behçet Necatigil ödülünün  sahibi Egemen Berköz'le yapılan Yelken söyleşisini Ülkü Özdoğan hazırlamış.
Yelken çalışmasının yol göstericisi Eray Canberk, güncel edebiyatı yakından izleyen ve tüm samimiyetiyle aktaran Güven Turan söyleşileri, Filiz Bilge tarafından gerçekleştirilmiş.
 
Şükran Kurdakul'u yazan; bir dönem Yelken'in mutfağında yer alan öykücü Ömür Candaş'la onun hakkında sohbet eden Zeliha Özer.
 
Hocası Behçet Necatigil'in umut bağladığı şairler arasında yer alan Yavuz Ergün söyleşisini Ayşen Özkaya yapmış. Yelken'deki şiir ve çevirileriyle bilinen tiyatrocu şair Oben Güney'i Ayşen Özkaya ve Zafer Diper yazmış.
 
Çevirileriyle Dünya şiirinin seçkin örneklerini Yelken dergisine taşıyan Abdullah Rıza Ergüven ile 60 kuşağının en coşkulu temsilcilerinden Aydın Hatipoğlu’nu Oya Kaya kaleme almış.
 
Yelken'in sahibi Rüknettin Resuloğlu'nun yakın arkadaşı, şairlerin ressam, ressamların şair olarak seslendikleri Bedri Rahmi Eyüboğlu üzerine öğrencisi Aydın Ayan'la yapılan söyleşiyi ve Yelken'i uzun ve kalıcı dostlukların kurulduğu ortam olarak tanımlayan Gürol Sözen söyleşisini Gülayşen Erayda hazırlamış.
 
Edebiyat  kuramı üzerine yazıları kadar çevirileriyle de Yelken sayfalarını zenginleştiren Sabahattin Eyüboğlu yazısı ise Özel Atay'a ait.
 
Yelken'i adı duyulmamış şairlerin tırmanma sahası olarak gören Turgay Gönenç ve Yelken'in gençlik yıllarında maviliklere götürdüğü Özkan Mert söyleşilerini Ayşenur Turan yapmış.
 
Yelken'deki Şuara şiirlerinde çocukluk günleriyle günün şairleri arasında gidip gelen Sıtkı Salih Gör ile Yelken'i edebiyata hazırlık dershanesi olarak nitelendiren Afşar Timuçin söyleşileri ise Nesrin Uçar'ın.
 
Papirüs dergisinin 17. sayısı kitapevlerinde tüm edebiyatseverleri bekliyor.
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir