Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu En İyi Film: ParazitEn İyi Film:
Parazit (Parasite)
 
Oscar 2020 Ödülleri
Sahiplerini Buldu
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası 92. Oscar ödüllerini kazananlar açıklandı.
 
Güney Kore yapımı Parasite En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joon Ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı.
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Renee Zellweger6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parasite, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesiyle Oscar tarihine geçti.
 
Oyunculuk ödüllerinde kazanan isimler sürpriz olmadı.
 
En İyi Kadın Oyuncu, Judy filmiyle Renee Zellweger seçilirken, En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı, Joker filmindeki performansıyla Joaquin Phoenix'in oldu.
Heath Ledger'dan sonra Oscar tarihinde ikinci kez Joker rolüne ödül verildi.
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Joaquin PhoenixEn İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Marriage Story filmindeki performansıyla Laura Dern seçilirken, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ise Brad Pitt oldu. Daha önce 12 Yıllık Esaret filmiyle yapımcı olarak Oscar kazanan Pitt, oyunculuk dalında ilk Oscar'ını aldı.
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu
İşte 2020 Oscar Ödülleri
 
En İyi Film Parazit
En İyi Yönetmen Bong Joon Ho ( Parazit filmi)
En İyi Uluslararası Film Parazit
En İyi Orijinal Senaryo Parazit
En İyi Kadın Oyuncu Renee Zellweger (Judy filmi)
En İyi Erkek Oyuncu Joaquin Phoenix (Joker filmi)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Laura Dern (Marriage Story filmi)
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Brad PittEn İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood filmi)
En İyi Film Müziği Hildur Guðnadóttir ( Joker filmi)
En İyi Özgün Şarkı I’m Gonna Love Me Again – Elton John, Rocketman
En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Bombshell
En İyi Uyarlama Senaryo Taika Waititi (Jojo Rabbit)
En İyi Kostüm Tasarımı Little Women
En İyi Görsel Efekt 1917
En İyi Kurgu Ford vs. Ferrari
En İyi Görüntü Yönetmeni 1917 (Roger Deakins)
En İyi Ses Kurgusu Ford v Ferrari
En İyi Ses Miksajı 1917
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Bong Joon HoEn İyi Belgesel American Factory
En İyi Kısa Belgesel Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl
En İyi Animasyon Filmi Toy Story 4
En İyi Kısa Animasyon Hair Love
En İyi Kısa Film The Neighbor’s Window
En İyi Yapım Tasarımı Once Upon a Time in Hollywood
En İyi Sinematografi 1917
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Parazit filmiParazit (Parasite) Filmi
 
Parazit (Parasite), daha önce de dünya çapında pek çok ödül kazandı. Altın Küre ve SAG Ödülleri’ne de damga vuran Güney Kore yapımı film, pek çok eleştirmen tarafından sadece 2019’un değil 2010’ların da en iyi filmleri arasında gösterildi.
 
Oscar'da Tarihine Geçti
Güney Kore yapımı Parasite, 92. Oscar Ödülleri'nde En İyi Film, En İyi Yönetmen (Bong Joon Ho), En İyi Uluslararası Film ve En İyi Orijinal Senaryo seçildi. Oscar'a 6 dalda aday olan ve 4 ödül kazanan Parasite, ilk kez İngilizce olmayan bir film olarak En İyi Film seçilmesiyle Oscar tarihine geçti.
Time dergisi tarafından yılın en iyi 10 filminden biri seçilen ödül avcısı Güney Kore yapımı Parazit, pek çok Hollywood yapımının önüne geçti. Oscar ödüllerinde En İyi Film ve En İyi Uluslararası Film dallarına aynı anda aday olan 6. film olarak da Akademi tarihine adını yazdırdı.
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini Buldu Parazit filmiAltın Palmiye Kazandı
Aynı zamanda hikayesini de yazan Bong Joon-ho tarafından yönetilen, 2019 yapımı film, geçen yıl Cannes Film Festivali’nde de Altın Palmiye kazandı. Bu ödülü alan ilk Kore filmi unvanını da elde etti.
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini BulduFilm, 2013'teki Mavi En Sıcak Renktir filminden beri ödülü oy birliğiyle alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.
 
Kara Komedi ve Gerilim Filmi
Korece adı ‘Gisaengchung’ olan kara komedi, gerilim türündeki filmin senaryosu yönetmen Bong Joon-ho ve Han Jin-won’nun elinden çıkma. Başlıca oyuncuları Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong, Choi Woo-shik ve Park So-dam.
 
Özenli Çekim
Filmin 18 Mayıs 2018'de başlayan çekimleri 77 gün sonra tamamlandı. Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini BulduFilmin ödüllü sanat yönetmeni Lee Ha-Jun, çekimler sırasında ışığın geliş açısına özel bir önem verdi, hatta bunun için setin yerini güneş ışığının geliş açısına göre sürekli değiştirdi.
 
150 Milyon Dolar Hasılat
Güney Kore tarihinin en yüksek hasılatlı filmleri listesinde 3’üncü sırada yer alan Parazit, Altın Küre’yi kazanmasının ardından dünya çapında elde ettiği hasılatı 150 milyon doların üstüne çıkardı. Filmin bütçesi ise 11 milyon dolardı.
 
Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini BulduFilmin Konusu
Parazit, yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini ele alıyor. Bir tarafta soyla gelen servetin klasik bir tablosunu sergileyen Park ailesi, diğer tarafta ise sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip olmayan Kim ailesi var. Şans veya kader sonucusu bu iki ev halkı bir şekilde bir araya geliyor ve Kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen seziyor.
 
Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim ailesi çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini Park ailesinin arasına çabucak yerleştiriyor. Oscar 2020 Ödülleri Sahiplerini BulduKim'ler ‘vazgeçilmez’ lüks hizmetler sunarken, Park’lar ise habersizce evlerindeki her şeyi Kim ailesine karşı kaybediyor. Ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşıyor. Asalak bir misafir Kim ailesinin yeni keşfettiği konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak veriyor. Bu mücadele Kim ve Park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit ediyor. İki aile arasında başlayan mücadeleye kan ve gözyaşı dahil oluyor.
 
İlham Veren Filmler
Filmin yönetmeni Bong Joon-ho, Parazit’i çekerken ve yazarken kendisine ilham veren filmleri şöyle sıraladı: Hanyo (The Handmaiden-1960), Seremoni (La cérémonie-1995), Que la bête meure (The Beast Must Die-1969), Genç Hizmetçiler (The Servant-1963),
 
Eleştirmenlerden Tam Not
Parasite, pek çok film eleştirmeni tarafından sadece 2019’un değil 2010’ların en iyi filmleri arasında da değerlendirildi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir