blank

Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür Çizimi

Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür ÇizimiMinyatür Sanatçısı
Nevin Yapıcı'nın
Orkide Çiçeği Üzerine
Minyatür Çizimi
Videosu
 
Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür ÇizimiMinyatür sanatçısı Nevin Yapıcı'nın sosyal medyadan yayınladığı kurumuş orkide çiçeği üzerine minyatür çizimi videosu, vatandaşlara hobi edinme fırsatı veriyor.
 
Türk-İslam coğrafyasında farklı zaman ve kültürel mozaikten beslenen minyatüre gönül veren Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans öğrencisi de olan 26 yaşındaki Nevin Yapıcı, dört yıldır bu sanatla ilgileniyor.
 
Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür ÇizimiKüçükçekmece Geleneksel Sanatlar Akademisi'nde minyatür eğitimine devam eden Yapıcı, bu sanatı yaparken bazen kâğıt yerine farklı malzemeler de deniyor.
 
Yapıcı'nın korona virüsü ile mücadele döneminde birçok insanın zamanını evinde geçirdiği bu dönemde minyatürü anlattığı ve sosyal medyadan yayınladığı videoları büyük ilgi görüyor.
 
Nevin Yapıcı, orkide çiçeği üzerine minyatür yapımını anlattığı videolarla birçok kişiye yeni bir hobi imkânı da sunuyor.
 
Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür Çizimi"Minyatürün insanın iç dünyasını temsil ettiğini düşünüyorum"
 
Yapıcı, ailelerin evde yapabilecekleri alternatif bir hobi olarak minyatür sanatını öğrenebileceklerini söyledi.
 
Yapıcı, bunun Osmanlı'da saray sanatı olarak bilindiğini ve nakkaşhanelerde yapıldığını belirterek, şu bilgileri verdi:
 
blank"Minyatür padişahın hayatını, savaşları, geçit törenlerini merasimleri anlatan bir kitap sanatı olarak karşımıza çıkıyor. Aslında sadece padişahın hayatı değil tıp, kimya, coğrafya her alanda kitaplarda karşımıza minyatür sanatı çıkıyor. Aynı zamanda minyatür tıp, kimya ve benzeri bilimleri, resimleyerek anlatan bir sanat. Günümüzde de herkes kolaylıkla kurslarda minyatür sanatı eğitimi alabiliyor. Saray sanatı olan minyatür günümüzde topluma indirgenmiş bir sanat haline geldi. Minyatürde bir çerçevenin içine giren her şeyin aslında, insanın iç dünyasını temsil ettiğini düşünüyorum."
 
blankYapıcı, minyatürün insanın yolculuğunu anlattığını söyledi. "Minyatür sanatı kendimi keşfetmeme, tanımama, sabrımı ve hayal gücümü ölçmeme ve kendimi sevmeme neden oldu. Minyatürümle aramda bağ oluşturuyorum." dedi.
 
"Sanatta farklı şeyleri deneyip cesaretli olmak gerekiyor"
 
Yapıcı, korona virüsü sürecinde öğrendiklerini paylaşmak istediğini belirterek, kurumuş orkide çiçeği üzerine minyatür çizerek yeni bir ürün ortaya çıkardığını anlattı.
 
Yapıcı, Sanatta farklı şeyleri deneyip cesaretli olmak gerektiğini, kendisinin de orkide üzerine yaptığı minyatürleri, hazırladığı videolarla sosyal medya hesabından paylaştığını belirtti:
 
"Çiçek üzerine minyatür yapımı ilk etapta zor gelebilir ama küçük yapraklara, daha büyük objeler çalışılabilir. Orkide çiçeği bulamazsak da büyük yapraklara da minyatür sanatına benzer şeyler de yapılabilir. Kitaplar arasında kurumuş yapraklar üzerine kolay çalışılabiliyor. Herhangi bir yaprak üzerine ilk önce kalemle çizip, daha sonra boyayla yapmak gerekiyor. Herkes evde olduğu süreçte minyatür sanatını deneyebilir, kolay bir şekilde yapılabileceğini düşünüyorum."
 
Videolarına ilişkin takipçilerinden çok olumlu yorumlar aldığını belirten Yapıcı, "Çok güzel tepkiler aldım. Sosyal medyadan orkide çiçeği göndermek isteyenler oldu. İlk önce Twitter'dan yayınlandıktan sonra santur sanatçısı Sedat Anar yorum yaptı. Daha sonra video 8 binin üzerinde beğeni aldı." dedi.
 
Yapıcı, yaprak üzerine yapılan minyatürlerin vernik sprey sıkılarak çerçeve yapılabileceğini ve ayraç olarak kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
Orkide Çiçeği Üzerine Minyatür Çizimi

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir