Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde AnılıyorYeşilçam'ın Ömercik'i
Sinema Oyuncusu
Ömer Dönmez
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Yeşilçam'ın Ömercik'i olarak bilinen usta sinema oyuncusu Ömer Dönmez vefat yıldönümünde anılıyor
 
Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Yeşilçam'da bir dönem "Ömercik" lakabıyla birçok filmde oynayan, 1965-1975 yılları arasına damga vuran ünlü oyuncu Ömer Dönmez vefat  yıldönümünde anılıyor.
 
"Size baba diyebilir miyim amca" repliğiyle hafızalara kazınan, ilk kez 4 yaşında iken kameralarla tanışan oyuncu Ömer Dönmez (Ömercik), Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Filiz Akın, Cüneyt Arkın gibi birçok ünlü isimle oynamıştı.
 
Usta oyuncu Ömer Dönmez 1 Şubat 2020'de, 61 yaşındayken hayatını kaybetmişti.
 
Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde AnılıyorÖmer Dönmez; 13 Ağustos 1959 tarihinde Sakarya'da ailesinin üçü kız, dört kardeşin üçüncüsü olarak doğdu. Annesi Gülşen Hanımdır. Sinemaya Ayşecik'in, Zeynep Değirmencioğlu'nun sayesinde başladı. Ömercik ve Ayşecik (Zeynep Değirmencioğlu) teyze çocuklarıydı.
 
Daha 4 yaşında iken Zeynep Değirmencioğlu'nun babası senarist Hamdi Değirmencioğlu onu Ses dergisinin Çocuk Yıldızlar Yarışması'na soktu, ikinci oldu. Ondan sonra da İstanbul'da teyzesinin evine yerleşti. Ayşecik ile beraber ilkokul 5 sınıfa kadar aynı evde büyüdü.
 
Ömer Dönmez Vefat Yıldönümünde Anılıyorİlkokulu Maçka ilkokulunda okudu, sonra da Fenerbahçe'deki A.B.C. Lisesi'nin orta ikinci sınıfından ayrılmak zorunda kaldı. Sinema uğruna, ortaokul 2. sınıfta okumayı bıraktı.
 
Ömer Dönmez, 4 yaşında iken kameralarla tanıştı. Mavi gözleri, alnına dökülen sarı saçları ve ince yüz hatlarıyla kendisini izleyen milyonlarca sinema seyircisini kâh güldürmeyi, kâh ağlatmayı başardı.
 
Siyah- beyaz Yeşilçam filmlerinde kimi zaman sokaklarda yankesicilik yaptı, kimi zaman Filiz Akın ablasına elinde darbukasıyla eşlik eden bir çingene oldu. Bazen de Ediz Hun'a "size baba diyebilir miyim amca" deyip mavi gözlerinden boncuk gibi yaşlar akıttı.
 
Ömer Dönmez. 13 yılda 65 filmde oynadı. Senaryosunu Erdoğan Tünaş'ın yazdığı, yönetmenliğini Süreyya Duru'nun yaptığı başrollerinde Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın, Cahide Sonku, Avni Dilligil'in oynadığı "Sevgim Ve Gururum" adlı sinema filminde çocuk oyuncu olarak sinema hayatına başladı.
 
Zeynep Değirmencioğlu ile birlikte "Pamuk Prenses ve 7 Cüceler", "Ayşecik ve Ömercik", "Hayat Sevince Ggüzel", "Özleyiş", "Yuvanın Bekçileri" filmlerinde oynadı.
 
1972 yılında başrollerinde Hülya Koçyiğit ve Ediz Hun'un yer aldığı "Tanrı Misafiri" adlı filmde oynadı.
 
1968 yılında senaryosunu Safa Önal'ın yazdığı, yönetmenliğini Türker İnanoğlu'nun yaptığı "Arkadaşımın Aşkısın / Kan Kardeşim" filminde Filiz Akın, İzzet Günay ve Ekrem Bora ile oynadı.
 
Ömer Dönmez, ilkokul beşinci sınıfa giderken ailesi 1970 yılında Adapazarı'ndan İstanbul'a taşınıp Selimiye'ye, çiçekçi semtine yerleşti. Filmlerden kazanılan paralarla 4 taksi alındı, babası çalıştırmaya başladı.
 
Babası esas mesleği olan şekerciliği bırakmış dolmuş şoförlüğünde karar kılmıştı. Ömercik de "Çorbada tuzumuz bulunsun" düşüncesiyle ehliyet aldı, şoförlük yapmaya başladı.
 
Ömer Dönmez, 1978 yılında taksilerinden birinin kelebek camını tornavida ile tamir ederken geçirdiği kaza ile sol gözünden yaralandı, görme yetisini kısmen kaybetti. Böylece sinema hayatı da bitti. Bundan sonra Kapalıçarşı'da bir dükkanda bir başka eniştesinin yanında konfeksiyon işine başladı. Ama bir gün motosikletten düştü ve ayakları kırıldı, uzun süre yatağa bağlı kaldı. Bu arada taksiler satıldı. 4 yıl Avşa'da büfe işletti. Ardından Zeynep Değirmencioğlu'nun emlak ofisinde çalıştı.
 
Ömer Dönmez, 1 Şubat 2020'de, 61 yaşındayken hayatını kaybetti. Dönmez'in cenazesi Üsküdar Selimiye Camisi'nde öğle namazına müteakip düzenlenen cenaze namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığına defnedildi.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir