Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere Aday

Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere AdayÜniversite Öğrencisi
Ferman Narin’in
Ödüllü
Pirabok Kısa Filmi
Yeni Ödüllere Aday
 
Mersin Üniversitesi öğrencisi Ferman Narin’in yapım-yönetim dersi kapsamında çektiği Florence Film Awards'dan ödüllü Pirabok kısa filmi yeni ödüllere aday.
 
Filmin yönetmeni Ferman Narin, eserinin yarıştığı 6 uluslararası festivalden de derece bekliyor.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere Aday - FERMAN NARİNİletişim Fakültesi öğrencisi Ferman Narin, İtalya'dan ödül alan korku türündeki kısa filmiyle katıldığı 6 uluslararası festivalden de derece bekliyor.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere Aday26 yaşındaki Narin, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü son sınıf öğrencisi. Narin, yapım-yönetim dersi kapsamında istenen kısa film için Anadolu'da uzun yıllardır anlatılan korku hikayelerinden Pirabok’u araştırmaya başladı.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere AdayNarin, ekip arkadaşlarıyla birlikte çok sayıda kaynağı okudu, hikâyenin anlatıldığı illerde birçok kişiyle görüştü. Senaryoyu yazdıktan sonra filmi çekmek için harekete geçti.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere AdayGenç yönetmen, film için gerekli kaynağı bir internet sitesi aracılığıyla başlattığı yardım kampanyasıyla karşıladı. Mersin'in Gülnar ilçesinin dağ köylerinde Pirabok’un çekimlerine başladı.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere AdayNarin, 20 kişilik ekiple 9 günde çektiği kısa metrajlı film, okulunda beğeni toplayınca uluslararası festivallere katılmaya karar verdi.
 
Genç yönetmenin adeta imece usulü çektiği eseri, İtalya'nın Floransa kentinde düzenlenen "Florence Film Awards" festivalinde "En İyi Korku Filmi" seçildi.
 
Film, Amerika Birleşik Devletleri'nin Los Angeles kentinde düzenlenen "International Indie Short Fest"de de finalist olarak yer aldı.
 
“Pirabok", Kanada'da 30 Aralık'ta düzenlenecek "The Horror Movie Awards"ın da finalistleri arasında yer aldı. Bu ülkede 31 Ekim'de gerçekleştirilecek "15 Second Film Challenge" festivalinde de en iyi korku filmi seçilmek için yarışacak.
 
Slovakya'da gelecek ay düzenlenecek "Kosice International Monthly Film Festival"inde de en iyi öğrenci, öğrenci yönetmen, korku filmi, film afişi, fragman, senaryo ve prodüksiyon olmak üzere 7 dalda finalist olan kısa film, bunların yanı sıra Çekya, İngiltere ve İtalya'daki uluslararası film festivallerinde de yarışacak.
 
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere Aday"Vatandaşlar bizlere jeneratörlerini verdiler"
 
Filmin çekim süreci ve gelecek hedeflerini anlatan Ferman Narin, ilk kısa metrajlı filmi olan Soyka’yı da ders kapsamında çektiğini belirtti. İlginin kendisini "Pirabok’u çekmeye yönelttiğini söyledi.
 
Korku türünde az sayıda eser çıktığı için bu alana yöneldiğini dile getiren Narin, "Tarihsel konuları işlemenin bir ağırlığı olduğu için bölge halkıyla konuşarak senaryoyu ele aldık. Pirabok, Mezopotamya'da uzun yıllardır anlatılan bir sözlü edebiyat türündeki korku hikayesi. Aslında bu hikâye sadece bizim bölgemize ait değil. Dünyadaki birçok ülkede de farklı isimlerle hikâyeleştiriliyor." dedi.
 
Narin, kısıtlı imkanları olduğu için eserin oluşturulma sürecinin zorlu geçtiğini anlattı:
 
"Gülnar ilçesinde 2 ayrı ev tuttuk. Evlerde 10'ar kişi kaldık. Evlerden birinin durumu baya kötüydü, uyuduğumuz yerlerde fareler geziyordu. Filmin toplam bütçesi 30 bin lira. Bunun 7-8 bin lirasını kendimiz karşıladık. Kalan bütçeyi de kurduğumuz dayanışma ağıyla karşıladık. Film setlerinde ışık çok önemlidir. Ama ilçedeki bir köydesiniz ve herhangi bir ışık kaynağınız yok çünkü elektrik yok. Biz de yerel halkla birlikte dayanışma yaptık. Bizlere jeneratörlerini verdiler. Araçlarımızın yakıtları bitince oradaki vatandaşlar kendi yakıtlarını veriyorlardı. Özetle filme, bir ekip dayanışmasının ortaya çıkardığı ürün diyebiliriz."
 
"Filmi çekmeden önce 60'a yakın korku filmi izledim"
 
Narin, yapımı sadece bir ödev olarak görmediklerine dikkati çekerek, "Evet bu bir öğrenci projesi ancak biz öyle algılamadık. Her çektiğiniz filmin altında imzanız vardır. Profesyoneller nasıl çalışıyorsa biz de öyle çalıştık. Sahnelerimizi oluşturduk. Bu sahnelere en uygun filmleri izlemeye başladık. Çoğu kişiye korkutucu gelebilir ama temel oluşturması için filmi çekmeden önce 60'a yakın korku filmi izledim. Sıçrama-korkutma dediğimiz yerleri filme tam anlamıyla yedirebilmek adına korku filmlerinin müziklerini dinleyerek uyudum." dedi.
 
Narin, filmi festivallere hazır hale getirmek için zorlu bir tercüme sürecine girdiklerini belirtti. Festivallerin giriş ücretlerini karşılamak için de yardım topladıklarını söyledi.
 
Narin, ilk ödül haberini aldıklarında büyük sevinç yaşadıklarını dile getirdi: "Ekip olarak akşam yemek yerken bir bildirim geldi. Baktığımızda Florence Film Awards'dan ödül aldığımızı öğrendik. Herkes müthiş bir coşkuyla sevindi. Yönetmen olarak üzerinizde ciddi bir sorumluluk olur. Çünkü tüm ekibin emeğinin boşa gitmesini istemezsiniz. Ödülü aldıktan sonra insanları arayarak 'Evet oldu.' diyebildim. Bu beni müthiş heyecanlandırdı. Ödülü aldıktan sonra yeni bir film çekmeye karar verdim." dedi.
 
Katıldıkları yarışmalardan olumlu değerlendirmeler aldıklarını vurgulayan Narin, yarıştıkları 6 film festivalinden de iyi haber almayı beklediklerini anlattı.
 
Genç yönetmen, filmin gördüğü ilginin kendilerini heyecanlandırdığını ve yeni projeler için Türkiye'deki yapımcılardan destek beklediklerini dile getirdi:
 
"Dünyada ilk sıralardaki, köklü geçmişi olan festivalleri denedik. Bu kadar ilgi göreceğini beklemiyordum diyebilirim. Ancak İtalya'dan ödül aldıktan sonra heyecanım çok arttı. Bu da diğer festivallere yöneltti. Yeniden bir kampanya başlatabiliriz. Çünkü festivaller için belirli bir bütçe gerekiyor. Aslında Türkiye'deki birçok yönetmenin serüveni böyle başlar. Yurt dışına film gönderilir, yapımcıların desteğiyle ilk uzun metrajlı film çekilir. Özellikle Türkiye'deki bazı yapımcıların bizleri görmesini istiyoruz. Tür olarak farklı alanları deneyen öğrencilere destek vermelerini umuyoruz. Gelecek dönemde aksiyon ve bilim-kurgu alanlarında yapımlar çekmek istiyorum. Bu işlere yeni girenler bu alanlardan uzak durur ama biz tehlikeyi göze almak istiyoruz. Destek olursa Pirabok'un uzun metrajlı halinin çok güzel olacağını düşünüyoruz. Ülkemizin yurt dışında temsili açısından güzel bir film olur."
Ödüllü Pirabok Kısa Filmi Yeni Ödüllere Aday
Pirabok filmi
 
Yapımcılığını öğrenci olan Kendal Öztürk'ün üstlendiği korku türündeki filmin görüntü yönetmenliğini Müfit Güzel, sanat yönetmenliğini Beyza Can yaptı.
 
Eserde başlıca rolleri, Ayfer Şen, Murat Manış, Abdurrahim Duala, Ali Şahin ve Saffet Uzun paylaştı.
 
Pirabok'u yazan ve yöneten Ferman Narin, eserin kurgusunu ve afiş tasarımını da üstlendi.
 
Filmin Konusu
 
"Hatice, 2 çocuğuyla tarlalarda çalışıp kıt kanaat geçinerek yaşamını sürdürmektedir. Bir gün köyün çobanı Recep, Pirabok tarafından öldürülür. Bu olaydan sonra aileler çocuklarını köyden gönderir. Köyde yalnız kalan Hatice ve çocukları Pirabok'un lanetiyle karşı karşıya kalır."
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir