Nurtekin Odabaşı Vefat Etti

Nurtekin Odabaşı Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Oyuncu, Yönetmen
ve Senarist
Nurtekin Odabaşı
Vefat Etti
 
Oyuncu, yönetmen ve senarist Nurtekin Odabaşı 82 yaşında hayata veda etti.
 
Nurtekin Odabaşı Vefat EttiBirçok dizi ve sinema senaryosuna imza atan Nurtekin Odabaşı'nın ölümünü Oyuncular Sendikası duyurdu.
 
Oyuncular Sendikası'nın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Oyuncu, yönetmen, oyun yazarı ve senarist Nurtekin Odabaşı hayatını kaybetti. Sevenlerine sabırlar dileriz, başımız sağ olsun." ifadelerine yer verildi.
 
Bir süredir organ yetmezliğiyle mücadele eden sanatçı, 30 Mart 2020'de Ankara’nın Ayaş ilçesinde toprağa veridi.
 
Odabaşı’nın gidişi tiyatro dünyasını hüzne boğdu.
 
Sanatçı dostları, Odabaşı'yı kaybetmenin üzüntüsünü sosyal medya hesaplarından paylaştı.
 
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, ünlü oyuncunun vefatı sebebiyle bir mesaj yayımladı:
 
"Devlet Tiyatroları emekli sanatçılarından Nurtekin Odabaşı'nın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendim. Kıymetli sanatçımız Nurtekin Odabaşı'ya Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum."
 
Oyuncu Kemal Başar da Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Devlet Tiyatroları'nın tarihini yazanlar birer birer sahneden çekiliyor. Şimdi de Nurtekin Odabaşı. Babamın kardeşi gibiydi, babam da onun. Kucağında büyüdüklerimden. Güle güle Nurtekin Amca!" diye yazdı.
 
Oyuncu Selçuk Soğukçay yaptığı paylaşımda, "Çok değerli bir tiyatro insanını daha yitirdik. Işıklarda uyusun." notunu düştü.
 
Işıl Yücesoy; “Biz sadece rol arkadaşı değildik. Biz dosttuk. Biz parasızlığı, zorlukları, acıları, kahkahaları birlikte sırtlandık. Kardeş olduk. Yüreğim acıyor. Çok yalnız kalmaya başladık aşağıda. Yukarda çok büyük sanatçı dostlarım toplaştılar. Ama şanslıyız ki oynadıkları müthiş oyunları, anıları hafızamıza bıraktılar. Ölümsüz oldular. Hiç mi hiç unutulmayacaklar.” dedi.
 
Oyuncu Tuncer Yığcı;“Bir kuşak bütün değerleriyle birlikte gidiyor. Nurettin Abi de onlardan biriydi. Rol dağılımı için saatler önce gelip panonun altında beklerlerdi onlar. Tiyatroyu ayakta tutmak uğruna grevi düşünmüş hayal etmiş ve uygulamak istemiş insanlardı onlar. İlk grev girişimi 1965’te söz konusu olmuştu. O hakkı bastırmak için biz 1970 yılında 657’ye bağlanmıştık. Tüm bu yaklaşımlar o kuşağın tiyatroyu ne kadar önemsediğini anlatıyor. Ne olursa olsun tiyatro demişlerdi. Nurtekin Abi ile ben 3 oyunda çalışmıştım. Bizdeki usta çıra ilişkisi çok önemli bir şeydir. Ben onlara çalıştıktan sonra ben Devlet Tiyatrosu’na şimdi girdim demiştim. Onların gidişiyle birlikte bu usta çırak ilişkisindeki bağ da kopmuş oluyor.” dedi.
 
Oyuncu Yücel Erten Facebook paylaşımında Nurtekin Odabaşı için şunları yazdı: “Nurtekin Odabaşı’nı yitirmişiz. ‘Tahta Çanaklar’ı oynamak istediğini söylemişti. Öyle bir zamanımız olmadı. Tiyatroyu aşkla yaşayanlardandı. Işıklar içindedir…”
 
Nurtekin Odabaşı;1938 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniveristesi Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. 1955 yılında Devlet Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde “Polyanna” oyunuyla sahnene çıktı. Daha sonra Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çok sayıda oyunda rol alan Odabaşı, birçok oyun kaleme aldı ve yönetti.
 
Bir dönem İstanbul Şehir Tiyatroları’nda da konuk oyuncu oldu. Odabaşı, 1960’lı yıllardan itibaren sinemada çeşitli filmlerde rol aldı, film ve televizyon dizileri için senaryolar yazdı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir