Nurettin Akkaya’nın Palet Resim Sergisi

Nurettin Akkaya’nın Palet Resim Sergisi“Palete Yansıyanlar”
 
Nurettin Akkaya’nın
Palet Resim Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
“Palete Yansıyanlar” adlı, Nurettin Akkaya’nın Palet Resim Sergisi 10-29 Ocak 2020 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta.
 
Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiGaleri Soyut, 10 – 29 Ocak 2020 tarihleri arasında “Palete Yansıyanlar” projesi kapsamında Nurettin Akkaya’nın kişisel palet resim sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
“Sanayi devrimiyle başlayan ve küreselleşme ile devam eden sosyolojik yaşamın sonucu olarak karşımıza çıkan insanın kendine yabancılaşması ve bu insanın endişe, korku, hüzün , yalnızlık gibi çeşitli ruhsal, psikolojik durumları tarihsel bir süreçle harmanlanıp, modern bir anlatımla plastik bir öğeye dönüşmüştür. Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiFigürler, çizgi, leke, benek ve renklerle yarı soyutlanmış, deforme edilmiş olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Pentür resminin olanakları müziksel bir ritimle yoğunlaşarak kompozisyonu oluşturmaktadır. Modern zamanın hızı karşısında imgenin parçalanması, görüntülerin deforme olması soyutlamayı da beraberinde getirmektedir.
 
Çeşitli müzik aletlerini çalan figürlerin sıralanışı Hititlerin Tanrıya ya da krala sunum törenlerini anımsatmaktadır. Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiMüzik eşliğinde sunum yapan ve dans eden insanların bir tür esrimeyle kendinden geçme halleri dün olduğu gibi bugün de sanatın konusu olabilir.  Çalışmalarda yer alan temanın başka sanatçılar tarafından da çalışıldığı düşünülürse kimin neyi yaptığı değil de nasıl yaptığı incelenmektedir.
 
İnsan karakterini en iyi yansıtan araçlardan biri olan el yazısı aynı zamanda tarihsel sürece de bir gönderme yaparak -çivi yazısı, tablet vb.- kompozisyonda doku görevini üstlenmektedir. Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiAna Tanrıçaya ait bazı imgeler yazının içinde yer alarak inanç, iktidar, sosyolojik yapı konusunda izleyiciyi sorgulamaya yönlendirmektedir. Kullanılan yazının okunmasından daha çok görsel etkisi önemsenmiş ve plastik bir öğe olarak düşünülmüştür. Çağımız insanının el yazısını neredeyse terk ederek elektronik yazıyı yaşamın merkezine koyması insani olandan uzaklaşması ve bireyin tekliğini ve özgünlüğünü yitirmesine yol açtığı düşünüldüğünde yabancılaşmanın farklı bir boyutu da ortaya çıkmaktadır. Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiBunu aşmanın en güzel yolu da sanattır.”
 
Nurettin Akkaya; 1970’de Çorum’da doğdu. 1991 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. Halen Samsun İlkadım Güzel Sanatlar Lisesi’nde resim öğretmeni olarak çalışmaktadır.
 
Nurettin Akkaya’nın Palet Resim SergisiSanat yaşamı boyunca 21 kişisel sergi ve sanat fuarlarının yanı sıra birçok karma sergi ve etkinliklerde eserleri sergilendi. Çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.
 
Hızla gelişen teknoloji ve onun getirdiği yaşam projesi içinde kendine yabancılaşan, çoğaldıkça yalnızlaşan insanın ruh durumlarını anlatan resimlerini yağlıboya tekniğinin olanaklarıyla anlatmaktadır.
UPSD ve BRHD üyesi olan olan Sanatçı, özel atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.
 
 
Ödülleri
1999 AÇS Resim Yarışması “Mansiyon”
1997 AÇS Resim Yarışması “Mansiyon”
 
Kişisel Sergileri
2019 ‘’Mühürlenmiş Zamanlar ‘’ Galeri Soyut / C Salonu – Ankara
2017 ‘’Yalnızlık / Loneliness‘’ Galeri Soyut / B Salonu – Ankara
2017-2016-2015-2014-2013- Doku Sanat Galerileri, İstanbul
2014- Doku Sanat Galerileri, Ankara
2016-2015-2014-  Sepa Sanat Galerisi, Ankara
2011 Derinlikler Sanat Merkezi, İstanbul
2013-2011-2009-2008-2006-2004-2002-2000- Gözde Sanat Galerisi, Ankara
2003 Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi, İstanbul
2001 Vakıfbank Sanat Galerisi, Bartın
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir