blank

Necmettin Özlü’nün Kişisel Resim Sergisi

blank“Melankoli”
 
Necmettin Özlü’nün
Kişisel Resim Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
Galeri Soyut, 15 Şubat – 6 Mart 2019 tarihleri arasında Necmettin Özlü’nün kişisel resim sergisi “Melankoli”yi sanatseverlerle buluşturuyor.
 
blankNecmettin Özlü’nün “Melankoli” adlı kişisel resim sergisi 6 Mart’a kadar Galeri Soyut C salonunda görülebilir.
 
Necmettin Özlü, 2017-2018 yılında gerçekleştirdiği “Melankoli/ Melancholia” adlı yeni çalışmalarını Galeri Soyut’ta sergileyecek.
 
"Resim de müzik gibi sözcüklerin bittiği yerde başlar. Resim yapmak, bir yönüyle, kendinden geçmek, ruhumuzda kopan fırtınaları tuvale aktarmaktır. Hislerimiz, öfkemiz, arzu ve hüzünlerimiz boya katmanlarına nüfüz eder elbette.
 
blankSöylemek isteyip söyleyemediklerimiz, hissedip tarif edemediklerimiz siner fırça darbelerimize. Her defasında sanatçının kendisiyle, yaşadıklarıyla ve gözlemleriyle baş başa kaldığı bir deneyim söz konusudur.
 
Bu sergisinde sanatçı Modern toplumlardaki huzursuzlukların yarattığı melankoli ve melankolik insanı ele almaktadır. Hiç var olmayan mekân ve peyzajlarda yalnız insanı ve insan ilişkilerini resmetmektedir.
 
blankGünlük dil gerçeği yalın haliyle yakalamakta zorlanır. Kaçınılmaz bir tercih olarak soyutlamalara başvurur sanatçı ve resmettiği hayali dünyayı ifadeci kaygılarla yeniden şekillendirir.
 
Kullandığı palet bu melankolik atmosferi kuvvetlendirecek renklerden oluşur. Bu yapıtlarda esas unsurlar çoğu kez en doğal halleriyle resmedilmiş kadınlardır."
 
Otodidakt bir sanatçı olan Necmettin Özlü’nün yapıtları Türkiye ve yurtdışında resmi ve özel koleksiyonlarda yer almıştır.
 
Sanatçı, şimdiye kadar yurtiçi ve yurtdışında birçok kişisel sergi açmış, pek çok karma sergiye katılmıştır.
 
blankSıradışı üslubuyla eleştirmenlerin ilgisini çekmiş olan sanatçının son yapıtları gören, gördüğüne dahil olan her şeyden arındırılmış bedenin sanatla hayatı birleştirdiği yerlerde karşısına çıkan şeylerin yeniden bir araya gelerek yeni olasılıklar araması/sunmasıdır.
 
Necmettin Özlü, Ankara, İstanbul, İzmir, Brüksel, Cezayir, New York ve Paris’te açtığı sergilerde olduğu gibi, bu sergisinde de sergileyeceği 20 kadar yapıtıyla bilimden beslenmiş eklektik yaratıcılığın ne olabileceğini gözler önüne sermektedir.
 
blankNecmettin Özlü; 1950 yılında Trabzon’da doğdu.
 
1967’de Trabzon Lisesini bitirdi.
 
1972’de Karadeniz Teknik Üniversitesi Yer Bilimleri Fakültesi’nden Yüksek Mühendis diplomasıyla mezun oldu.
 
1972 yılı sonunda Devlet bursu ile gittiği Paris’te 1978 yılına kadar öğrenimine devam ederek Paris Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı.
 
1979 yılında Ege Üniversitesi’nde asistan olarak çalıştıktan sonra, Cezayir Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.
 
blank1987 yılına kadar Cezayir’de kalan sanatçı profesyonel resim çalışmalarına 1980 yılında orada başladı ve ilk sergisini 1985 yılında orada açtı.
 
Akademik kariyerine 1987 yılında son vererek serbest ressam olarak önce Ankara, daha sonra 20 yıl boyunca Brüksel ve Paris’te çalıştı.
 
Şimdiye kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Cezayir, Brüksel, Gent, Paris ve New York’da 35 kişisel sergi açtı, pek çok karma sergiye katıldı.
 
Cezayir Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Türkiye dış temsilcilikleri ile yerli ve yabancı koleksiyonlarda pek çok eseri bulunmaktadır.
 
blankblank
 
Sanatçı, UNESCO UPSD Türkiye Plastik Sanatçılar Derneği üyesidir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir