blank

Necati Kanter’in Yeni Öykü Kitabı “İsmi Gül”

NECATİ KANTER - İSMİGÜL kapakjpgGIYASETTİN DAĞ yazdı
Necati Kanter’in Yeni Öykü Kitabı “İsmi Gül”
 
Necati Kanter’in Elazığ’ın divanelerini anlattığı “Bizim Şehrin Divaneleri” adlı öykü kitabının ardından yeni hikâyelerinden oluşan ikinci öykü kitabı “İsmi Gül”“Meserret” yayınlarından çıktı. 
 
Kitapta Bizim Külliye, Türk Edebiyatı, Berceste, Yedi İklim ve Kültür Dünyası gibi edebiyat dergilerinde yayınlanan 20 ayrı hikâye bir araya getirilmiş.
 
Kitaptaki hikâyelerin önemli bir kısmında yazarın kendi çocukluğunun Elazığ’ından, Harput’undan izler ve gerçek yaşanmışlıklar var.
 
 “Neden Hikâye?” sorusuna Necati Kanter’in cevabı şöyle:
 “Kâinattaki her şeyin, her varlığın bir hikayesi var. Elest Bezminden bugüne kadar yaratılmış her canlı veya cansız varlığın bir öyküsü var. Kıyamete kadar da bu durum böyle olacaktır. Cennetin, hatta cehennemin bile bir hikâyesi var. Dolayısıyla ben de hayatın içinde gördüğüm her varlığın yerine kendimi koyarak hikâyesini yazmaya gayret ediyorum. Nasıl resim, şiir, müzik ve benzeri bütün sanatlar birer anlatma biçimiyse hikâye de benim için en uygun bir anlatma ve ifade biçimidir.”
_______________________________________________   

NECATİ KANTER fotoNecati Kanter 1949 yılında Elazığ’da doğdu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini tamamladı. Çeşitli okullarda öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Fırat Üniversitesi İlahiyat fakültesinde “Türk İslam Edebiyatı” uzmanı olarak görev yaparken 2008 yılında emekli oldu. Necati Kanter “Bizim Külliye” kültür ve sanat dergisi kurucuları arasında yer aldı. Öykü ve oyun yazma çalışmaları Fakülte yıllarında başladı. Öykü ve yazıları Günışığı gazetesi, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi, Muştu, Türk Edebiyatı, Berceste, Kültür Dünyası, Yedi İklim ve Bizim Külliye Dergilerinde yayımlandı. “Kültür dünyası” dergisinin 1999 yılında düzenlediği öykü yarışmasında “Hüzün Yağdı Dağlara” isimli öyküsü jüri Özel ödülünü aldı. 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir