blank

Necat Çavuş Şiirleri “Küçük Okyanuslar”

Necat Çavuş - Küçük Okyanuslar- kapak.Necat Çavuş Şiirleri
“Küçük Okyanuslar”
Kitabı Çıktı
 
Necat Çavuş’un toplu şiirleri “Küçük Okyanuslar” kitabı Mevsimler Kitap'tan çıktı
 
 “Küçük Okyanuslar, en önemli seksen kuşağı şairleri arasında gösterilen Necat Çavuş’un, otuz yıla yayılan şiir emeğinin mahsulü. Necat Çavuş, ne 80’lerde pek çoğu ustalık mertebesine ulaşmış herhangi bir İkinci Yeni şairine yüz vermiş ne de dönemin yüzer-gezer heveslerine kapılmıştır. 1983 yılında “Keşifler adı altında bir araya getirdiği ilk şiirlerinden itibaren Karakoç-Diriliş damarından neşvü nema bulan bir şiir yazar Çavuş; yeteneğini Diriliş düşüncesi ile terbiye eder.
 
Çavuş şiirinin gövdesini “Deniz Düşünceleri”, “Amerika” gibi ‘büyük biçimli’, yüksek şiirlerin oluşturduğu ve ufkunda avangard arayışların yer aldığı aşikârdır. Değil mi ki “aşk insana yeni bir tarih yazdırır”
 
Nitekim Çavuş’un İslam dünyasının Mevlâna’dan İkbal’e Karakoç şiirine bağlanan büyük isimlerinden edindiği terbiye ile St. John Perse’nin geniş ve yakıcı soluğunu buluşturduğu Ölümden Önceki Sözler büyük yankı bulur. Şairin 1986’da yayınladığı bu kitap, mensur şiirin Türkçe serüvenindeki zirvelerden biri olarak kabul edilir. İzleyen yıllarda Çavuş’un klasik şiirimizin de prizmasından geçmiş bir tasavvufî algı ile şiirine derinlik ve zarafet, giderek yalınlık kazandırdığı; geleneksel duyuşları modern bir ifadeye kavuşturduğu da söylenmelidir. Yolcunun Gözleri Parlıyor ve ilk kez okurla buluşacak olan Küçük Okyanuslar bu anlamda halis örneklerle göz kamaştırır. Bununla birlikte Çavuş şiirinin gövdesini Deniz Düşünceleri, Amerika gibi ‘büyük biçimli’, yüksek şiirlerin oluşturduğu ve ufkunda avangard arayışların yer aldığı aşikârdır. Değil mi ki “aşk insana yeni bir tarih yazdırır”
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir