blank

Muhterem Nur Vefat Etti

Muhterem Nur Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Sinema Oyuncusu
Muhterem Nur
Vefat Etti
 
Merhum sanatçı Müslüm Gürses'in eşi sinema oyuncusu Muhterem Nur vefat etti.
 
Muhterem Nur uzun süredir böbrek yetmezliği ve solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle İstinye Devlet Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
 
Muhterem Nur Vefat EttiTedavi gördüğü hastanede dün sabah saatlerinde vefat eden sanatçı 87 yaşındaydı.

Türk sinemasının ünü ülke sathına yayılmış ilk ve gerçek yıldızıydı. Muhterem Nur, filmlerinde kent soylu kadın tipinin dışına çıkarak daha çok ezilen ve yok sayılan kadın tiplemesiyle tanındı.
 
Muhterem Nur Vefat EttiYeşilçam'ın en çok ağlayan, en çok ağlatan, mendil parçalatan kadınıydı. Muhterem Nur, 1950'li ve 1960'lı yıllarda hâsılat rekorları kıran filmleriyle Türk sinemasının seyirci profiline en çok katkıda bulunan en önemli kadın oyuncularından biriydi.
 
Muhterem Nur Vefat EttiMuhterem Nur; gerçek adı Aysel Muhterem Kısa'dır. 31 Aralık 1932 de Eski Yugoslavya şimdi ise Makedonya sınırları içinde olan Manastır şehrinde dünyaya geldi. Annesini doğum esnasında kaybetti, babasını hiç tanımadı. "Anne" dediği teyzesi büyüttü onu.  Çok küçük yaşlarında ailesinin geri kalanıyla Türkiye'ye göç edip çocukluğunu Eyüpsultan'da geçirdi.
 
Nur, gençlik zamanda uzun yıllar fabrika işçisi olarak çalıştı. O günlerde tesadüfen tanıştığı ünlü ses sanatçısı ve film yapımcısı Suzan Yakar Rutkay'ın desteğiyle sinemaya adım attı.
 
blankİlk kez 1950'de "Yıldızlar Revüsü" filminde figüran olarak kamera karşısına geçen oyuncu, fabrikadaki işinden ayrılıp figüranlık yapmaya devam etti.

Tanınmaya başlayıncaya kadar 20'nin üzerinde filmde küçük roller oynadı. Derken onu bütün Türkiye'ye tanıtacak olan Üç Arkadaş filminde başrol üstlendi.
 
blankMemduh Ün'ün yönettiği 1958 tarihli artık klasikleşmiş bu filmde Fikret Hakan, Semih Sezerli, Salih Tozan gibi dönemin yıldızlarıyla birlikte rol aldı.
blankFilmde kör bir genç kızı canlandıran Muhterem Nur, bebeksi güzelliği ve naif rol yeteneğiyle bir anda sinema tutkunlarının kalbinde yer etti. Sonra da kariyerinde hızlı bir yükselişe geçti.

Gürses'in En Büyük Destekçisiydi
 
Muhterem Nur, ilk evliliğini 1961'de Işın Kaan Köseoğlu ile yaptı ama bu evlilik iki yıl sonra boşanmayla sona erdi. blankYaşadığı maddi sıkıntıları başa çıkamayacağı boyuta ulaşınca, ödeyemediği borçları yüzünden 1967'de kısa süreli hapis cezası alan sanatçı, aynı yıl şarkıcı olarak sahneye çıkmaya başladı.

Nur, 1970'li yıllarda daha çok küçük gazinolarda ve turne ekiplerinde şarkıcı olarak çalıştı, 1982'nin Mayıs ayında Müslüm Gürses ile Malatya turnesinde tanıştı.
 
blankGürses ile "Sahneye ilk kim çıkacak" kavgası eden sanatçı, kendisinden 21 yaş küçük olan Gürses ile 5 Mayıs 1986'da Beykoz Evlendirme Memurluğu'nda gizlice nikâh masasına oturdu.
 
Muhterem Nur, o dönem popüler bir konumda olsa da eşinin isteğiyle sanat yaşamını sonlandırırken, Gürses'in yaşamındaki en büyük destekçisi oldu.
 
Müslüm Gürses, eşiyle ilgili yaptığı bir açıklamada, "Her insana bel bağlamam ama Muhterem Hanım, bu dünyanın insanı değil. Ben bugün bir yerlere gelmişsem bunda yüzde 90 Muhterem Hanım'ın payı vardır." demişti.
blankMuhterem Nur ise "Ondan önce yaşamıyordum. Mutlu olmayı, huzuru anladım. Eğer bir gün gözlerim görmez, ayaklarım tutmaz, kollarım da yukarıya kalkıp ona yardım etmezse, o zaman Müslüm'ü yalnız bırakırım." açıklamasında bulunmuştu.
 
Adana Altın Koza Film Şenliği, İstanbul Film Festivali ve İpekyolu Film Festivali’nde ödüller aldı.
Muhterem Nur Vefat Etti
Sanatçının rol aldığı bazı filmler:
 
“Üç Arkadaş”, "Yuva", "Dokuzuncu Hariciye Koğuşu", "Denizin Kanı", "Esrarlı Gözler", "Bir Akıllı Bir Deli", "Sevmemeli", "Yalnızlık Korkusu", "Kuşlu Çorap", "Küskünüm", "Son Akın", "Zeytin Gözlüm" , "Kaderim", "Kara Gün", "Öksüz Gülnaz", "Yiğit Anadolu'dan Çıkar", "Kanunsuz Toprak", "İstanbul'da Randevu", "Ekmek Kavgası", "Anne", "Ali Derler Adıma", "Derbeder / Kırık", "Ayşem Kınalı Gelin", "Gelin Ayşem", "Bırakın Yaşayalım", "Kara Davut"
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir