Lütfü Günay Vefat Etti

Lütfü Günay Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Ünlü Ressam
Lütfü Günay
Vefat Etti
 
Lütfü Günay Vefat EttiTürk resim sanatının öncülerinden ünlü ressam Lütfü Günay, 96 yaşında Ankara'da yaşamını yitirdi
 
Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre sanatçı 11 Kasım’da gece saat 23.00'te eşi Ülkü Günay ile yaşadığı evinde vefat etti.
 
Lütfü Günay Vefat EttiRessam Lütfü Günay'ın cenazesi, 13 Kasım Cuma günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda kılınan öğle namazına müteakip saat 14.00'te toprağa verildi.
 
Duayen sanatçının vefatı üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının Twitter hesabından da mesaj yayınlandı.
 
Mesajda, "Türk resim sanatının öncülerinden, yaşamını sanata adayan Lütfü Günay'ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. 96 yaşında aramızdan ayrılan kıymetli ustaya Allah'tan rahmet, eşi Ülkü Günay Hanımefendi ile merhumun yakınları ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz." denildi.
 
Lütfü Günay, 1924 yılında Çanakkale Kilitbahir'de doğdu.
 
1949'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Zeki Kocamemi atölyesinden mezun oldu.
 
1967-1993 yılları arasında Ankara Türk Amerikan Derneği resim kurslarını yönetti. Günay, ilk sergisini, ressam Adnan Çöker ile 1953'te Ankara’da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde açtı.
 
ABD, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Hindistan başta olmak üzere dünyanın farklı yerlerine katıldığı grup ve karma sergi sayısı 250'ye ulaştı.
 
Günay'ın İstanbul ve Ankara'daki Resim ve Heykel Müzelerinde, İş Bankası, Ziraat Bankası, Kültür Bakanlığı, Milli Kütüphane, TBMM gibi kurumlarda ve yurtdışında eserleri bulunuyor.
Lütfü Günay Vefat Etti
Lütfü Günay Vefat Etti

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir