blank

Korsan Çıkmazı Romanı Tiyatroya Uyarlandı

blankVefatının 10. Yılında
Yazar Nezihe Meriç’in
Korsan Çıkmazı Romanı
Tiyatroya Uyarlandı
 
Türk edebiyatının önde gelen yazarlarından Nezihe Meriç, vefatının 10. yılında Rint Tiyatro'nun sahneye koyduğu "Korsan Çıkmazı" eseriyle anılıyor.
 
blank"Korsan Çıkmazı" oyunu, Rint Tiyatro prodüksiyonuyla hazırlandı. Nezihe Meriç'in 1962'de Türk Dil Kurumu Roman Ödülü'nü aldığı aynı adlı eserinden uyarlandı.
 
Oyun, Polat Yıldız tarafından sahneye uyarlandı, Eser Karabil tarafından yönetildi ve Bade Osma Erbayav tarafından dramatize edildi. Oyunda "Meli" karakterine Mukaddes Kurmuş İspir, "Berni" karakterine Irmak Kazımoğlu hayat veriyor. Onurcan Çelebi ise "Ahmet", "Adnan", "Turan" ve "kuzen" gibi dört farklı rolde izleyicinin karşısına çıkacak.
 
blankKorsan Çıkmazı, ilk kez 1 Şubat'ta ikincikat'ta izleyiciyle buluşacak. Oyun, 11 Şubat ve 18 Şubat'ta yine ikincikat'ta sahnelenecek.
 
Nezihe Meriç’in Vasiyeti “Korsan Çıkmazı” Oyunu ile Yerine Getiriliyor
 
blankCumhuriyet Türkiye’sinin ilk çağdaş kadın öykücülerinden yazar Nezihe Meriç’in (1925- 2009 ) vefatının 10. yıl dönümü anısına “Korsan Çıkmazı”, 1 Şubat 20:30’da İkincikat’ta seyirci ile buluşuyor.
 
blankKorsan Çıkmazı oyunu, Nezihe Meriç’in 1962 yılında Türk Dil Kurumu Roman Ödülü’nü aldığı aynı adlı romandan uyarlandı. Korsan Çıkmazı oyunu, “erdemin anlamının giderek sislendiği yeni zamanlarda…” erdemli insanın toplumdaki yerini bir kez daha anlamak ve hatırlamak için anlatılmış sıcacık bir hikâyeyi anlatıyor.
 
Yazarın “İstedim ki, gençler de -okuyan gençler var- okusun. Bakalım ne düşünecekler, bakalım buluşabilecek miyiz onlarla bunca yıl sonra” sözü üzerine (Çavlanın İçinde Sessizce) Rint Tiyatro ekibi bu güzel hikâyeyi Türkiye’de ilk kez seyirci ile buluşturarak, yazarın bir nevi vasiyetini yerine getiriyor.
 
Korsan Çıkmazı Oyunu
 
Polat Yıldız’ın uyarladığı, başarılı  oyuncu Eser Karabil’in ilk yönettiği oyun Korsan Çıkmazı, küçük yaşta Anadolu’nun ücra bir köşesindeki ailelerinin yanından ayrılarak okumak için geldikleri Orta Anadolu’nun büyük bir şehrinde, onları tüm yaşamlarına yön verecek olan ilkelerle, dürüst, çalışkan, aydın insanlar olarak yetiştirecek büyük halaları Neyyire Hanım ve eşi Mahir Bey ile yaşayıp daha sonra üniversite öğrenimleri için İstanbul’a giden, orada yeni bir hayat kuran (iş ve aile sahibi olan) iki dostun, Meli ile Berni’nin hikâyesidir.
 
Roman ve oyun adını Beyoğlu’nda karakterlerin komşu olarak oturdukları, sonundan denizin göründüğü ve hâlâ günümüzde de var olan aynı adlı sokaktan alır: Korsan Çıkmazı.
 
Meli, Cumhuriyet değerlerini özümsemiş olan idealist bir edebiyat öğretmenidir. Berni, konservatuar mezunu fakat mesleğini icra etmeyen duygulu, inançlı bir ev hanımıdır. Her ikisi de kurdukları yeni aileleriyle Korsan Çıkmazı’nda otururlar. Birbirlerini çok iyi tanırlar ve severler. Meli, Adnan ile evlidir ve Su adında bir kızları vardır. Berni ise Turan ile evlidir ve Bora adında bir erkek çocuğu annesidir.
 
Oyunda, sadece Meli ve Berni’nin erdemli insan olarak yetiştirilmesi anlatılmaz, aynı zamanda dönemin sosyo-kültürel, ekonomik ve siyasi yapısı hakkında da pek çok bilgi verilir, döneme sosyal eleştirilerde bulunulur. Cinsellik, din, savaş, burjuvazi yapı, ahlak, erdem, aile hayatı, mutluluk, arkadaşlık, gelenek gibi birçok konuyu karakterlerin otobiyografik anlatımlarının psikolojik derinliklerini okuyarak, durumların ve anıların ışığında sorgulamamızı sağlar.
 
Rint Tiyatro
 
Rint Tiyatro, 2018’de “Korsan Çıkmazı” ekibi tarafından kurulan bağımsız ve profesyonel bir tiyatro topluluğudur.
 
Farsça bir kelime olan rint, “görünüşe önem vermeyen, kurallardan uzak, bütün varlığı kendi iç dünyasına göre değerlendiren, gönül gözüyle gören, hoşgörülü, gönül ehli kimse” demektir.
 
Uyarlama metinler ağırlıkta olmak üzere, kendi (özgün) metinlerini de oluşturarak sahneleyen Rint Tiyatro, (tiyatroda) anlatımı ve üslûbu esas almaktadır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir