Kız Kardeşler Filmi Saraybosna’da Gösterildi

25. Saraybosna
Film Festivali'nde
 
Kız Kardeşler Filmi
Saraybosna'da
Gösterildi
 
Bosna Hersek'te düzenlenen 25. Saraybosna Film Festivali'nde uzun metraj film dalında yarışan Kız Kardeşler filmi Ulusal Tiyatro'da gösterildi.
 
Kız Kardeşler filmi, Türkiye'de bir dağ köyünde yaşayan Reyhan, Nurhan ve Havva'nın hikâyesini anlatıyor.
 
Filmin ekibi, Ulusal Tiyatro'daki gösterimin ardından izleyicilerin sorularını yanıtladı.
 
"Abluka" ve "Tepenin Ardı" filmlerinin ardından "Kız Kardeşler" ile üçüncü uzun metraj filmine imza atan yönetmen Emin Alper, filmde annelerinin ölümünden sonra babaları tarafından kasabaya besleme olarak verilen üç kız kardeşin yaşadıklarının anlatıldığını söyledi.
 
Alper, "Filmde temelde daha iyi bir yaşam özlemi üzerine odaklandık. Üç kız kardeşin de özendiği yaşam köyden çıkmak. Biçtikleri tek model de başka bir evde yarı hizmetçi yarı evlatlık pozisyonda bulunmaları." dedi.
 
Alper, yapımda sınıf ve cinsiyet eşitsizliklerine de değindiklerini belirtti. Filmde en büyük kız kardeş Reyhan'ın eşini oynayan meczup Veysel'in klasik oyunlardaki soytarı gibi gerçeği söyleyen bir karakter olduğunu vurguladı.
 
"Kardeşlik duygusunu yakaladık"
 
Reyhan'ı canlandıran Cemre Ebüzziya da annelerinin ölümünden sonra kardeşlerine "anne" rolünü üstlendiğini söyledi. "Gerçek hayatta kardeşlik duygusunu yakalamış olmak önemliydi." dedi.
 
Ortanca kardeş Nurhan'ı oynayan Ece Yüksel de canlandırdığı karakterin kardeşler arasında en sivri tepkileri veren olduğunu söyledi. "Film ilerledikçe Nurhan'ın da kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ve pişmanlıkları olduğunu görüyoruz. Bence özel bir karakter. " dedi. 
 
Kardeşlerin en küçüğü Havva'yı oynayan Helin Kandemir de oldukça uzun bir prova sürecinden geçtiklerini anlattı. "Havva çok sessiz bir karakter ancak her diyaloğu ve tepkisinin bir amacı vardı. Biz aslında gerçekçi bir hikaye çektik." dedi.
 
Dünya prömiyerini 69. Berlin Film Festivali’nde yapan "Kız Kardeşler", üç kız kardeşin yıllar sonra köylerine geri dönmesini ve birbirleriyle yüzleşmelerini konu alıyor.
 
Bu yıl festivalde 9 uzun metraj film, 14 kısa film, 16 belgesel film ve 14 öğrenci filmi olmak üzere 53 eser yarışıyor.
 
16 Ağustos'ta başlayan festival, 23 Ağustos’ta (bugün) sona eriyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir