Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçin

Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçinGöçmen Öğrencilerin
Kardeşlik Korosu
Türküleri Kardeşlik İçin
Seslendiriyor
 
Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçinEdirne'de bir ortaokulun Suriyeli, Türkmen, Afgan ve Türk öğrencilerinin Kardeşlik Korosu türküleri kardeşlik için seslendiriyor.
 
Edirne'de yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'ye uyum sürecini hızlandırmak amacıyla oluşturulan Kardeşlik Korosu konserleriyle ilgi topluyor.
 
Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçinKardeşlik Korosu, farklı kültürlerin bir arada zenginlik oluşturmasının en güzel örneklerinden birini ortaya koyuyor.
 
Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçinGöçmen ailelerin yoğun şekilde yaşadığı Kaleiçi semtindeki kentin en eski okullarından İstiklal Ortaokulunda 6 Suriyeli, 3 Türk, 2 Afgan ve 1 Türkmen öğrencinin yer aldığı "Kardeşlik Korosu" oluşturuldu.
 
Özellikle Suriyeli ve Afgan öğrencilerin uyum sürecini hızlandırmak amacıyla kurulan koro, ilk konserini müzik öğretmeni Hamide Demir yönetiminde 18 Aralık 2019'da Uluslararası Göçmenler Günü'nde verdi.
 
Koronun seslendirdiği "Uzun ince bir yoldayım" ve "Kızılcıklar oldu mu" gibi türküler izleyicilerin beğenisini kazandı.
 
Okul müdürü Yakup Öz, provalarını sürdüren koronun yeni türkülerle konserler vermeye devam edeceğini, bu konuda Valilik ve Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli desteği aldıklarını söyledi.
 
"Onları müzik sevgisi birleştiriyor"
 
Koronun gitaristi Arda Yaşaroğlu da ekibin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
 
Müzik sevgisinin farklı uyruk ya da ülkelerden olanları birleştirdiğini belirten Yaşaroğlu, "Dil ve din ayrımı yok burada. İnsanların içinden geleni dışa aktarmaları için yapılan bir şey müzik. Çalışmalarımız başarılı geçiyor. Onlarla şarkı söylemekten, çalmaktan hoşlanıyorum. Ben çalıyorum, onlar söylüyorlar." dedi.
 
"Kültürümüzü göstermekten mutluluk duyuyorum"
 
Suriyeli Nama Tadmuri de 5 yıl önce ailesiyle Şam'dan Edirne'ye geldiklerini, Türkçeyi öğrenerek eğitim hayatına devam ettiğini anlattı.
 
Koroda yer almaktan heyecan duyduğunu belirten Tadmuri, "Daha önce de korolara katıldım ama bu daha eğlenceli. Kültürümüzü göstermekten mutluluk duyuyorum. Koroda Afgan, Suriyeli ve Türk arkadaşlarımla şarkılar söyledik. Bundan çok mutluyum çünkü farklı yörelerin bir araya gelmesiyle çok güzel şeyler oluşuyor. Gayet güzel gösteri sergiliyoruz. Arkadaşlarım da bundan gayet memnun. Çok eğleniyoruz."  dedi.
 
Suriyeli Şahin Osman, 7 yıldır Edirne'de yaşadığını, koronun birçok kişi tarafından izlenmesinin kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.
Kardeşlik Korosu Türküleri Kardeşlik İçin
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir