İlk Zazaca Film Hewno Bêreng Festivallerde

Herşeyiyle Özgün
ve Dikkat Çekici
 
İlk Zazaca Film
Hewno Bêreng
Festivallerde
 
Sinemanın ilk Zazaca (Kırdki) filmi olan Hewno Bêreng (Renksiz Rüya) 37. İstanbul Film Festivalinde ve 29. Ankara Film Festivalinde Ulusal Uzun Film bölümlerinde yarışacak.
 
Yönetmenliğini Mehmet Ali Konar’ın yaptığı filmin başlıca oyuncuları: Civan Güney Tunç, Bilal Bulut, Orhan Alıcı, Cuma Karaaslan, Midas Muhammed, Sevgi Yusufoğlu.
 
Görüntü Yönetmenliğini Yağız Yavru’nun yaptığı filmin kurgusu Naim Kanat’a ait.  Filmin özgün müzikleri ise Mehmud Berazi ve Xebat Aşmi tarafından yapılmış.
 
Senaryosunu da yönetmen Mehmet Ali Konar’ın yazdığı film;  90’lı yılların karanlık politik olaylarının ortasında kalan, bu uğursuz, süreğen durumun mağduru olmaktan kurtulamayan Mirza’yı anlatıyor.  Annesinin ölümünün ardından iyice içine kapanıp gördüğü kötü rüyalarla savaşmaya çalışan Mirza’nın hayatı, Mir Ahmed’in bir süreliğine evlerine misafir gelmesiyle değişir. Kuşatılmış bir zaman aralığında çocukluk, matem ve hayallerin hikâyesini, bir çocuğun yaşam ritmi ve farkındalığı üzerinden anlatan filmin sahnelerinin önemli bir kısmı Diyarbakır şehrinde çekilmiş.
 
“Renksiz Rüya”,  37. İstanbul Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’nda
 
37. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma bölümünde Altın Lale Ödülü için, yapımı 2017-2018 sezonunda tamamlanan 13 film yarışacak. Bu yıl yarışmadaki 10 filmin dünya prömiyeri, birinin ise Türkiye prömiyeri yapılacak.

Altın Lale Ulusal Yarışma Jürisi En İyi Film, En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 9 dalda ödül verecek.
 
En İyi Film 150.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu da 10.000'er TL ile ödüllendirilecek. Bu yıl da Onat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yapımcısına 50.000 TL verilecek. Türk Tuborg A.Ş. ise En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL takdim edecek.
 
37. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek olan Ulusal Yarışma Jürisi bu yıl yönetmen Pelin Esmer başkanlığında toplanıyor. Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, oyuncu Selen Uçer, şair Küçük İskender ve sinema yazarı Barbara Lorey de la Charrière.
 
Ulusal Yarışma Bölümünde yer alan filmler:
 
Tuzdan Kaide / Burak Çevik
Halef / Murat Düzgünoğlu
Buğday / Semih Kaplanoğlu
Kelebekler / Tolga Karaçelik
Kaçış / Kenan Kavut
Renksiz Rüya / Mehmet Ali Konar
Aydede / Abdurrahman Öner
Yol Kenarı / Tayfun Pirselimoğlu
Borç / Vuslat Saraçoğlu
Güvercin / Banu Sıvacı
Sofra Sırları / Ümit Ünal
Put Şeylere / Onur Ünlü
Körfez / Emre Yeksan
 
“Renksiz Rüya”,  29. Ankara Film Festivali Ulusal Uzun Film Yarışması’nda
 
29. Ankara Uluslararası Film Festivali “Ulusal Uzun Film Yarışması”na başvuran 31 film arasından Aynur Çıray, Şenay Aydemir ve Şeyma Balcı’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 10 film belirlendi.
 
Usta yönetmenler Onur Ünlü, Tayfun Pireselimoğlu ve Ümit Ünal’ın yeni filmlerinin birlikte yarışacağı yarışmada, Sundance Film festivalinde “En İyi Film” ödülü alan Kelebekler, Berlinale Generation 14plus bölümünde yarışan Güvercin ve Berlinale Forum bölümünde Dünya Prömiyerini yapan Tuzdan Kaide filmleri de yer alacak.
 
Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde Barış Pirhasan’nın başkanlığında, Songül Öden, Güven Kıraç, Şebnem İşigüzel ve Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek.
 
Film gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşilerde yönetmenler seyircilerle buluşacak.
 
Festival kapsamında düzenlenen “Ulusal Uzun Film Yarışması”na başvuran 31 film arasından Aynur Çıray, Şenay Aydemir ve Şeyma Balcı’dan oluşan ön seçici kurulun değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçen 10 film belirlendi. Usta yönetmenler Onur Ünlü, Tayfun Pireselimoğlu ve Ümit Ünal’ın yeni filmlerinin birlikte yarışacağı yarışmada, Sundance Film festivalinde “En İyi Film” ödülü alan Kelebekler, Berlinale Generation 14plus bölümünde yarışan Güvercin ve Berlinale Forum bölümünde dünya prömiyerini yapan Tuzdan Kaide filmleri de yer alacak.
 
Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda gerçekleştirilecek gösterimlerde Barış Pirhasan’nın başkanlığında, Songül Öden, Güven Kıraç, Şebnem İşigüzel ve Meryem Yavuz’dan oluşan seçici kurul filmleri seyirciyle birlikte izleyecek. Film gösterimleri sonrasında yapılacak söyleşilerde yönetmenler seyircilerle buluşacak. Ulusal Uzun Film Yarışmasında yer alacak filmlerden En İyi Film Ödülünü alan filmin yapımcısına 50.000 TL, ilk filmlere verilen Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü kazanan filmin yönetmenine ise 10.000 TL ödül verilecek.
 
Ulusal Yarışma Bölümünde yer alan filmler:
 
Bekçi / Durmuş Akbulut
Güvercin / Yön: Banu Sıvacı
Halef / Murat Düzgünoğlu
Kelebekler / Tolga Karaçelik
Put Şeylere / Onur Ünlü
Renksiz Rüya / Mehmet Ali Konar
Sofra Sırları / Ümit Ünal
Tuzdan Kaide / Yön: Burak Çevik
Yol Kenarı / Tayfun Pirselimoğlu
Zor Bir Karar / Ender Özkahraman
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir