blank

Hışır Osman’ın Acı Dolu Sanat Hayatı

blank"Yazın Yağar
Kar Başıma"
Şiirinin Şairi
Hışır Osman'ın
Acı Dolu
Sanat Hayatı
 
blankGenç yaşta anne-baba ve kardeşinin yanı sıra 8 yaşındaki evladını kaybetti.  Bu nedenle yörede yorgun anlamına gelen "Hışır" mahlasını kullandı. Şair Osman Nebioğlu, duygularını aktardığı "Yazın Yağar Kar Başıma" şiirinin bestelenmesinin ardından gördüğü ilginin gururunu yaşıyor.
 

blankŞiirlerinden 7'si TRT sanatçısı Nurullah Akçayır tarafından bestelenerek repertuvara kazandırılan şair Osman Nebioğlu, kâğıt ve kalemle yaklaşık 50 yıllık dostluğu süresince 150'yi aşkın şiir yazdı.
 
Hayatı boyunca yazdığı şiirlerden 150'sini bir kitapta toplayan "Hışır Osman"ın eserlerinden 7'si TRT sanatçısı Nurullah Akçayır tarafından bestelenerek TRT repertuvarına kazandırıldı.
 
En çok ilgi gören "Yazın Yağar Kar Başıma" şiiri bestelenmesinin ardından birçok ünlü sanatçı tarafından albümlere alınarak seslendirildi. Türküseverlerin beğenisini kazandı.
 
blank"Hışır Osman", Gümüşhane'deki bahçeli evinde, doğayla iç içe yeni şiirler yazarak duygularını insanlara aktarmaya devam ediyor.

Yaşadıkları "Hışır" etti
 
Osman Nebioğlu, küçük yaşlarından itibaren Türk Halk Müziği ve şiire ilgi duyduğunu söyledi.
 
blankNebioğlu, lise yıllarında amatör düzeyde şiirler yazdığını söyledi. Eserlerinde ana temanın gurbet, hasret ve dünya olduğunu dile getirdi.
 
Nebioğlu, yaşanmışlıkların şiirlerinde kendini hissettirdiğinin belirtti: Anne ve babasının 45'li yaşlarda, kardeşinin 18 ve bir oğlunun ise elektrik çarpması sonucu 8 yaşında vefat ettiğini söyledi.
 
blankNebioğlu, Erzurum ve Gümüşhane'nin köylerinde 11 yıl öğretmenlik görevinde bulunduğunu belirtti.. Görev yaptığı okulda öğrenim gören oğlunun elektrik çarpması sonucu 8 yaşında vefatının ardından, çocukların bulunduğu ortamdan uzaklaşmak için meslekten istifa ettiğini anlattı. Yaşadığı acıların kendisini büyük bir buhrana sürüklediğini söyledi.
 
Bu nedenle şiirlerinde yörede yorgun ve yıpranmış manasına gelen "Hışır" mahlasını kullandığını belirttti. Nebioğlu, "Felek ile mücadelemiz sonucunda ondan yediğimiz dayaklar neticesinde hışır olduk. Dolayısıyla şiir mahlasımı da 'Hışır Osman' olarak kullandım. Hışırlık adımın önüne geçti. Caddede yürürken Osman diyene bakmıyoruz ama 'Hışır Osman' diyene dönüp bakıyoruz." dedi.
 
Nebioğlu, özenle seçtiği 150 şiirini "Yazın Yağar Kar Başıma" adlı kitabında topladığını belirtti: "Yakında güncellenmiş ve geliştirilmiş haliyle kitabın 5'inci baskısını yapacağız. Çok şiir yazdım ama kendi yazdığımız şiiri de eleyebiliyoruz. Sonuç olarak 150 şiirim var. Ben az şiir yazıyorum. Bazen bir şiiri 3 ayda tamamlayabiliyorum. Az ama öz yazmaya gayret ediyorum. Onun için akşamdan sabaha karalayıp bir şiir yazamıyoruz." dedi.
 
‘Yazın Yağar Kar Başıma’ yoğun ilgi görüyor
 
Nebioğlu, şiirlerinden 7'sinin TRT sanatçısı Nurullah Akçayır tarafından bestelenerek repertuvara kazandırıldığına anlattı: "Yazın Yağar Kar Başıma" türküsünün son dönemde birçok sanatçı tarafından seslendirildiğini ve geniş kitlelerce ilgiyle dinlenildiğini söyledi.
 
Nebioğlu, yaşanmışlıktan yola çıkarak yazılan ve bestelenerek türküye dönüştürülen şiirin öyküsüne ilişkin şu bilgileri verdi:
 
"İnsan ister istemez bu olgular içinde sürükleniyor. Duygusallık yaşanıyor. Bir dolgunluk vardı içimde. Bir gün Trabzon sahilinde yürürken bir banka oturdum. Sanki bir çıban patlarcasına içimde bir ruh patlaması oldu. 'Artık bıktım' düşüncesiyle 'bir şeyleri de bir yere yüklememiz lazım' diye düşündüm. Bu dolgunluk esnasında bir patlama oldu. Ben varım ya felek sal başıma, bıktım usandım gibisinden bu kelimeler meydana geldi ve şiir o akşam yazıldı. Yani bir birikimin meydana getirdiği dizeler."
 
"Bizi, ‘Yazın Yağar Kar Başıma’ yıldırımı bir defa çarptı"
 
Sözleri kendisine ait olan türküyle anılır hale geldiğini ve yeniden bu kadar güçlü bir eser ortaya koymasının güç olduğunu dile getiren Nebioğlu, "Rahmetli Abdurrahim Karakoç'a 'bir Mihriban daha yazabilir misin?' diye sormuşlar. Cevaben demiş ki 'yıldırım insanı bir defa çarpar, iki defa çarpmaz.' Bizi, ‘Yazın Yağar Kar Başıma’ yıldırımı bir defa çarptı. Bir ikinci defa daha çarpar mı, çarpmaz mı bilemiyorum. Türküyü dinleyen arkadaşlarımız hemen Hışır Osman'ı onunla bağdaştırdıkları için çok hoş oluyor. Arayıp tebrik edenler oluyor. Hoşuma gidiyor. Kendi kendime de gururlanıyorum." diye konuştu.
 
AA
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir