blank

Hece Dergisinin Mayıs 2023 Sayısı

Hece Dergisinin Mayıs 2023 SayısıDosya:
“Deprem
Edebiyat Şahitlik Eder II”
 
26 Şiirle
Modern Azerbaycan Şiiri
 
Söyleşi:
Ömer Erdem ile
“Yakınlıklar” Üzerine
 
Hece Dergisinin
Mayıs 2023
Sayısı Çıktı
 
Hece dergisinin 317’nci sayısı olan Mayıs 2023 sayısı “Deprem Edebiyat Şahitlik Eder II” dosyasıyla çıktı
                              
Hece dergisinin Mayıs 2023 sayısının sayfaları İbrahim Demirci’nin “Üç Şairimizin Üç Bülbülü̈” adlı Eşik yazısıyla açılmış.
                                                      
Derginin daha sonraki sayfaları şiirle devam etmiş.
 
Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler ve şiirleri:
Cahit Koytak “Küresel İntifada İçin Rap Sözleri”
Arif Ay “Kırık Gönüller”
Faruk Uysal “Annem”
Nurettin Durman “Nasıl Sevdim Bir Bilseniz”
Mehmet Aycı “Ayna Orucu”
Eyyüp Akyüz “İmza”
Adem Turan “Güneşli Havalar Trenler Pamucuk Eller Stop”
İbrahim Yolalan “Pelesenk”
Şadi Oğuzhan “Hangi Pencerede Rüzgâr”
Tunay Özer “Ekmek Teknem Bir Alfa Romeo”
Ethem Erdoğan “Benzetme”
Seher Özkök “Sessizlik Islandı”
Yasin Koç̧ “Boş Şiir”
Bilal Can “Mavi Gözler İskelesi”
Aziz Kağan Güneş̧ “Temassız Var mı?”
Bayram Zıvalı “Les dames de la plus belle Notre Dame”
M. Hakan Türkçapar “Her Şey Olması Gerektiği Gibi”
Hande İkbal “Görklü̈ Bir Vazgeçişin Hududu”
Kadir Tepe “Oltaya Kirpiği Takılan Ölümdür”
Murat Çetin “Ceyran”
Berke Yalçın “Baba”
 
Cahit Koytak, “Herkese İnen Kitap” başlığıyla Kur’an çevirilerine bu sayıda Duha, Şerh ve Asr ile devam etmiş.
 
Derginin Yazı bölümünde yer alan ilk çalışma Mustafa Everdi’nin Dogma mı Dijital mi?” başlıklı Osman Özbahçe şiirini ele aldığı yazısı. Ardından Ertan Örgen, “Hasan Aycın Anlatmalarında Yeniden Yazma II” başlıklı devam yazısı ve Hayrettin Taylan’ın “Psiko-Poetik Açıdan Ahmet Hamdi Tanpınar” adlı değerlendirmesi var. Kudret Ayşe Yılmaz, Şiirin Şiiri bölümünde “Yiğitliğe Övgü̈” ile yerini almış.
 
Hece bu ay 316. sayıda başladığı Deprem: Edebiyat Şahitlik Eder dosyasının ikinci bölümü ile edebiyat tarihinde deprem konusuna eğilmiş. Şairlerimizin ve yazarlarımızın şahitliklerini de içeren bu dosyanın kalemleri ve eserleri şunlar:
Mustafa Duran “04.17: Küçük Kıyamet”, Mehmet Mortaş “Saat 4.17 Maraş̧” İbrahim Hakkı Uzunçarşılı “Küçük Kıyamet”, Ali K. Metin “Yolda Kançanağı”, Sercan Ceylan “Deprem Edebiyatı ve Modern Türk Şiirinde Deprem İzleği”, Şakir Kurtulmuş̧ “Yüzler”, Ayşe Demir “Tanpınar’ın Şahitliğinde Erzurum’da Yıkım”, Ahmet Tepe “Her Gece”, Tuba Dere “Yatağı Karlı Toprak Yorganı Karlı Gece”, Âtıf Bedir “Varto Depremi Üzerine Nuri Pakdil ve Sezai Karakoç̧’un Yazıları”
 
Ayın söyleşisini Hale Sert, Ömer Erdem’le yapmış. Bu söyleşi Erdem’in yeni kitabı Yakınlıklar hakkında.
 
Okuryazarın Notları bölümünde İbrahim Demirci “Vahşet ile Ünsiyet Arasında” adlı değerlendirmesi ile Ömer Aksay ise Şiir Gündelikleri̇ bölümündeŞiire Dair Kaydedilmiş̧ Notlar” başlıklı yazısı ile yer almış.
 
Hece’nin 317. sayısında Azerbaycan Yazarlar Birliği Sekreteri Selim Babullaoğlu’nun editörlüğünde hazırlanan Modern Azerbaycan Şiiri başlıklı dosyaya 26 Azeri şair birer şiiriyle misafir olmuş: Resul Rıza, Ali Kerim, Fikret Koca, Nurengiz Gün, Vakif Sametoğlu, Ali Ekber Salahzade, İsa İsmailzade, Ramiz Rövşen, Vakif Bayatlı Oder, Adil Mirseyit, Zahit Sarıtorpak, Rasim Karaca, Elhan Zal, Hamit Herişçi, Azad Yaşar, Salam Sarvan, Kulu Ağses, Zahir Ezemet, Akşin Yenisey, Jale İsmayıl, Rebike Nazımkızı, Kısmet, Ferit Hüseyin, Akşin Evren, Sehavet Sahil.
 
Başka Bakış̧’ta Mehmet Solak’ın “Eleştiride Sıra…” adlı yazısı yer alırken Portre’de Mehmet Aycı, “Kitapçı ve Çırağı” adlı yazısı ile Murat İpekoğlu’nu odağa almış.
 
Yakın Bakış̧’ta Nuray Alper, Ayşe Altıntaş̧ ile Yokluğun Eskimeden bağlamında bir söyleşi yapmış ve “Varlık Aynasında Yokluğun İnşa Ettiği Şiirler: Yokluğun Eskimeden” başlıklı bir yazıyla da bu sayıda yer almış.
 
Çeşitkenar’da Mustafa Kara “Felsefe Kitabına Esmâ-i Hüsnâ ve Yakarışlar ile Başlayan Elmalılı Hamdi Yazır”, İsmail Karakurt ise “Tesbih Ağacının Karşısında” isimli tabiat günlükleri yazısı ile yerini alırken Sinema bölümünde İsmail Irmacık “İnsanın Anlam Arayışı ve Solaris”i yazmış
 
Kı̇taplık’ta Arif Ay, Erdem Dönmez’in Arzu ve Terddüt’ünüMuhafazakârlığın Icığı Cıcığı” başlığıyla yazmış. Mehmet Aycı ise Tayyip Salih’in “Kuzey Göç̧ Mevsimi’ni, İbrahim Eryiğit ise Nurcan Özkaplan Yurdakul’un Dostoyevski ve Biz kitabını ele almış.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir