blank

Hayrettin Taylan’ın “Aşk Seyyahı” Romanı

Hayrettin Taylan’ın “Aşk Seyyahı” RomanıBir
“Yunus Emre”
Romanı
 
Şair ve Yazar
Hayrettin Taylan’ın
“Aşk Seyyahı”
Romanı Çıktı
 
Şair ve yazar Hayrettin Taylan’ın “Aşk Seyyahı” romanı Çınaraltı yayınlarından çıktı
 
Yazarın altıncı kitabı, ikinci romanı olan Aşk Seyyahı, Anadolu irfanının en önemli temsilcisi Yunus Emre’nin hayatı etrafında, sağlam bir kurmaca retoriğiyle yazılmış.
 
Hayrettin TaylanRoman, dili ve iç romanslarıyla ilgi ve dikkat çekici. Yazar, romanda şiirsel bir dil ve renkli metaforlarla anlatım gücünü pekiştirmiş. Yunus Emre ve sevdiği Çiçek Sultan’ın aşk serencamıyla aşk ve sevgi farklı bir şekilde hikâye edilmiş. Aşk yolculuğu, irfana, tasavvufa, sevgiye, mutlak yolculuğa uzanmış.
 
Romanda postmodern bir söylemle iki Yunus’u karşılaştırılmış. Romanın ikinci bölümünde Genç Yunus Emre ile Yunus Emre’nin ruhsal buluşmaları anlatılmış.
 
“Yunus Emre ile Çiçek Sultan” aşkıyla başlayan romanda Yunus Emre ve bin yıllık sevgi, aşk, medeniyet yolculuğu var.

Romanın ikinci bölümünde Yunus Emre adlı gencin Yunus Emre arayışı var. Bu arayışta Yunus Emre'nin yaşamını, kitaplarını, hayat felsefesini araştırırken; yaşadığı şehirleri gezerken sevdiği "Mina" ile tanışması var.

İki Yunus'un karşılaşması olan romanda iki Yunus’un çağları yorumlaması, iki Yunus'un aşk ve ilim yolculuğu var.

Genç Yunus Emre'nin Mina ile olan sevgisi etrafında; Yunus Emre’nin dünya, medeniyet, sevgi, inanç yolculuğu kurgusal olarak kaleme alınmış.

Yunus Emre'nin hayat felsefesinin, onun sevgi, inanç ve aşk yolculuğunun kapılarını aralamaya çalışan, bu alanda yazılanlardan farklı olduğu iddiası taşıyan ve bu yönüyle de öne çıkacak gibi duran bir roman.
Hayrettin Taylan’ın “Aşk Seyyahı” Romanı
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir