Hasan Fehmi Ege Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Hasan Fehmi EgeUnutulmaz Tangoların
Bestekârı ve Şair
Hasan Fehmi Ege
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Unutulmaz tangoların bestekârı ve şair Hasan Fehmi Ege vefat yıldönümünde anılıyor
 
Türkiye'nin ilk hafif müzik orkestrası kurucularından olan sanatçı Hasan Fehmi Ege, 5 Ekim 1978'de İstanbul'da hayatını kaybetmişti.
 
Hasan Fehmi EgeHasan Fehmi Ege; İstanbul Şehzadebaşı'nda 1 Mayıs 1902'de dünyaya geldi.
 
Müzik eğitimine küçük yaşlarda başladı. Liseyi Mercan Sultanisi'nde okuyan sanatçı, ardından ticaret mektebine geçti. Daha sonra diş doktorluğu mektebine devam etti.
 
Sessiz sinema zamanlarında sinemalarda piyanistlik yaptı. 9 yaşında Şehzadebaşı Ferah Tiyatrosunda Kel Hasan Efendi, Naşit Özcan ve Fahri Güldürür topluluklarında keman çalmaya başladı.
 
14 yaşındayken ilk bestesini yaptı
 
Henüz 12 yaşındayken kemanıyla Direklerarası’nda sahneye çıktı. Muallim İsmail Hakkı Bey ve Ali Rıfat Çağatay'ın Türk müziği topluluklarına katıldı. İlk beste çalışmaları alaturka tarzda olan Ege, 14 yaşındayken ilk bestesini yaptı.
 
Tophanede askerlik yaptığı sıralarda üçüncü kolordunun bandosunda önce davulcu daha sonra trompetçi oldu. Askerliği boyunca bütün bando sazlarını icra etmeyi öğrendi.
 
Güftesini Cemal Sahir'in yazdığı "Meçhul" adlı opereti 1925'te besteleyip ilk tangosunu sanatseverlerin beğenisine sundu. Batıya yönelen sanatçı, bu çalışmasından sonra Benliyan Efendi'nin Operet Topluluğu'nda başkemancı ve kondüktör olarak görev aldı. Daha sonra orkestra şefi olduğu toplulukta "Çardaş", "Fürstin", "Arşın Mal Alan" ve "Şen Dul"un da aralarında bulunduğu çok sayıda opereti sahneye koydu.
 
Ege, 1932-1933'te İzmir'de alım satım işleriyle uğraştı. 1934'te İstanbul Radyosu'nda çalışmaya başladı. 1935'te ilk tangosu "Mehtaplı Bir Gecede"yi Seyyan Hanımın sesinden plağa kaydettirdi.
 
Hafize Hanımla 1935'te evlenen sanatçının, bu evlilikten Nermin adında bir kızı, Engin adında bir oğlu dünyaya geldi.
 
Sanatçının oğlu Engin Ege de kompozitör ve orkestra şefi olarak TRT'de yıllarca çalıştı. Piyano ve akordeon çalan Engin Ege, Fehmi Ege Tango Orkestrası'nda da uzun yıllar görev aldı.
 
Türkiye'nin ilk hafif müzik orkestrası kurucularından
 
Ege Vapuru orkestra şefliği yaptı. 1936'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'na şef yardımcısı olarak atandı. 1936-1948'de Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde kendi orkestrasıyla çalıştı.
 
Ankara Radyosu'nda "Ege Caz" adlı programı sundu. Hasan Fehmi Ege, İstanbul Radyosu'nda da çeşitli programlar yaptı. 1940'lı yıllardan itibaren Tepebaşı Belediye Bahçesi, Büyükdere Beyaz Park ve Ses Tiyatrosu operetlerinde çalıştı.
 
"Papatya", "Sevdim Bir Genç Kadını", "Sevgiden Usanmadı Gönül", "Kirpiklerin", "Gönülden Şikâyet" ve "Emelim"in de aralarında olduğu unutulmaz tangoların bestekârı olan sanatçı, 11'i çocuklar için olmak üzere 21 operetin yanı sıra rumba, vals, tango ve fantezi türünde 1000'den fazla eser verdi.
 
Türkiye'nin ilk hafif müzik orkestrası kurucularından Hasan Fehmi Ege, 5 Ekim 1978'de İstanbul'da hayatını kaybetti.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir