Gülce Başer’e “Altın Sayfa Polisiye Ödülü”

Gülce-BaşerDünya Kitap dergisinin yirmi üç yıldır verdiği geleneksel “Yılın En İyileri” ödülleri açıklandı.
Yılın Polisiye Kitabı dalında Gülce Başer’e “Altın Sayfa Polisiye Ödülü” verildi
 
Gülce-Başer---Bir-Ceset-Bir-Söz-kapak“Daha önce iki şiir kitabı yayınlayan şair Gülce Başer’in ilk polisiyesiBir Ceset, Bir Söz”, tam anlamıyla soluk soluğa bir kovalamaca… Tetiği kim çekti? Bu bir intihar mı, aşk cinayeti mi, yoksa hesaplaşma mı? Eşarbı kana bulayan bir yanlışlık mı, yoksa gözdağı mı? O kadın aslında kim? Gözü dünyayı görmeyen bir âşık mı, yoksa usta bir oyuncu mu? İçerideki hain nerede? Polisler, ajanlar neyin peşinde? Bunlar ve daha onlarca soru, romanda polisiye okurunu sarıp sarmalıyor ve kitap bitmeden uyutmuyor!”
 
Dünya Kitap dergisinin yirmi üç yıldır verdiği geleneksel “Yılın En İyileri” ödülleri dağıtıldı. Yılın Polisiye Kitabı, Yılın Telif ve Çeviri Kitapları ve Yılın Gastronomi Kitabı dallarında verilen ödüllerin 2015 yılındaki sahipleri açıklandı.
 
Konuyla ilgili Dünya Kitap‘tan yapılan açıklama şöyle:
 
25 yaşına basan Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’nden “Yılın Telif Kitabı Ödülü” için 2015’te “Ayın Telif Kitabı” olarak belirlenen 11 kitap arasından seçim yapıldı. Başar Başarır, Faruk Şüyün, Doğan Hızlan, İlknur Özdemir, Selim İleri, Yekta Kopan ve Dünya Kitap Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, “Yılın Telif Kitabı” ödülünü Ahmet Büke’nin on8 Yayınları’ndan çıkan “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir”ine verdi.
 
“Yılın Çeviri Kitabı” ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde “Ayın Çeviri Kitabı” olarak seçilen 9 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülün Jaguar Kitap tarafından basılan Aleksandros Papadiamantis’in “Hadula: Bir Ada Öyküsü” kitabının çevirmeni Yasemin Aydın’a verilmesini kararlaştırdı.
 
“Yılın Yayınevi” de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda Alakarga Sanat Yayınları olarak belirlendi.
 
Yine aynı Seçici Kurul’ca bu yıl kaybettiğimiz şair ve yazar Sennur Sezer’e “Saygı Ödülü” verilmesi kararı alındı.
 
Yılın en iyi polisiye kitaplarının değerlendirildiği Altın Sayfa Polisiye Edebiyat Ödülü’nde ise ödül Gülce Başer’in oldu. Altın Sayfa’nın Erol Üyepazarcı, Faruk Şüyün, Metin Celâl, Seval Şahin ve Sevin Okyay’dan oluşan seçici kurulu, ödülü, Gülce Başer’in Remzi Kitabevi tarafından basılan “Bir Ceset Bir Söz” isimli yapıtına verdi.
Aynı Seçici Kurul, gerçek olaylardan yola çıkarak hazırladığı anlatı tadına varan çalışmaları; yaptığı çözümlemelerle polisiye edebiyatı da besleyen önemli katkıları nedeniyle Sevil Atasoy’a “Polisiye Edebiyat Emek Ödülü” verilmesini kararlaştırdı.
 
İşte “Yılın En İyileri” :
 
Yılın Telif Kitabı
 
Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi: İnsan Kendine de İyi Gelir,
Ahmet Büke,
on8 Yayınları
Çağdaş edebiyatımızın usta öykü anlatıcısı Ahmet Büke, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıl boyunca her hafta öykü yazdı. Karakterlerin öyküden öyküye atladığı bir seçki, yeni öykülerle bir araya geldi. Ahmet Büke, kitabında; derinlikli ayrıntılarıyla hem acıtıyor, hem de kırılgan ruhlara şifa olmayı amaçlıyor.
 
Yılın Çeviri Kitabı
 
Hadula: Bir Ada Öyküsü
Aleksandros Papadiamantis
Çeviren: Yasemin Aydın
Jaguar Kitap
“Modern Yunan edebiyatının azizi” kabul edilen Aleksandros Papadiamantis’in dilimize çevrilen ilk kitabı “Hadula.” Romanın karakteri yaşadığı adadaki dertlilerin kapısını çaldıkları yoksul bir kadın. Şifalı bitkilerden hazırladığı ilaçlarla şifa dağıtıyor hastalara. Ve yaşlı Hadula, sonunda her şeyin kökeni olan bir soruna da çözüm buluyor: Yaşamak sorununa. Kitap, Yasemin Aydın’ın çevirisi ve Herkül Millas’ın önsözüyle okura sunuldu.
 
Yılın Yayınevi
 
Alakarga Sanat Yayınları
Alakarga Yayınları, 2012’de “nitelikli edebiyatın yeni yayınevi” sloganıyla kuruldu. Türk edebiyatının seçkin örneklerine, genç soluklara açık bir yayınevi olmayı, çağdaş yayıncılığa kitabın niteliği yanında görsel estetiği ile de katkıda bulunmayı amaçlıyor. Dünya edebiyatının büyük klasiklerine, çağdaş Batılı yazarlara, düşünce kitaplarına uzanan ilgisi ile Alakarga, kısa zamanda, edebiyat dünyasının da, okurlarında en sevdiği yayınevlerinden biri oldu. Yayınevi Sarnıç Öykü dergisini de okura sunuyor.
 
Saygı Ödülü
 
Sennur Sezer
İlk şiiri 1958’de, ilk kitabı “Gecekondu” 1964 yılında yayımlanan, müthiş bir çalışkanlıkla 40’ı aşkın kitaba imza atan Sennur Sezer, 7 Ekim’de aramızdan ayrıldı. Yaşamı boyunca şiirleri ve düzyazılarından oluşan kitaplarıyla pek çok önemli ödüle değer bulunan Sennur Sezer’e, Dünya Kitap Yılın Kitabı Ödülleri Seçici Kurulu da “Saygı Ödülü” verdi.
 
Altın Sayfa Polisiye Ödülü
 
Bir Ceset, Bir Söz
Gülce Başer
Remzi Kitabevi
Daha önce iki şiir kitabı yayınlayan Gülce Başer’in ilk polisiyesi “Bir Ceset, Bir Söz”, tam anlamıyla soluk soluğa bir kovalamaca… Tetiği kim çekti? Bu bir intihar mı, aşk cinayeti mi, yoksa hesaplaşma mı? Eşarbı kana bulayan bir yanlışlık mı, yoksa gözdağı mı? O kadın aslında kim? Gözü dünyayı görmeyen bir âşık mı, yoksa usta bir oyuncu mu? İçerideki hain nerede? Polisler, ajanlar neyin peşinde? Bunlar ve daha onlarca soru, romanda polisiye okurunu sarıp sarmalıyor ve kitap bitmeden uyutmuyor!
 
Polisiye Edebiyat Emek Ödülü
 
Sevil Atasoy
Prof. Dr. Sevil Atasoy; biyokimya alanında uzmanlık ve tıp bilimleri doktorasının ardından: olay yeri inceleme, kriminal laboratuvarların gelişmesi ve DNA analizlerine katkısı nedeniyle ulusal ve uluslararası ödüller almış bir isim. 2009’a kadar öğretim üyeliğini sürdüren Atasoy, deneyimlerini Doğan Kitap’tan yayımlanan “Acayip İşler”, “Labirent”, “Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson”, “Karanlığa Yolculuk”, “Her Çikolata Yenmez”, “Kusursuz Cinayet Yoktur” gibi kitaplarıyla okurlarla da paylaşıyor. Söz konusu kitaplar, polisiye yazarı kadar polisiye okurunu da “eğitiyor.”
 
Yılın En İyi Gastronomi Ödülü
 
İstanbulum, Tadım–Tuzum: Bir Varmış Bir Yokmuş
Meri Çevik Simyonidis
İstos Yayınları
İlk kitabı “İstanbulum Tadım-Tuzum, Hayatım” la, İstanbul mutfağının damaklardan ve akıllardan çıkmayan lezzetleri ve bu lezzetlerin ustalarıyla okuyucuyu buluşturan Meri Çevik Simyonidis, bu kez “Bir Varmış Bir Yokmuş” diyor ve bizi İstanbul’da başka sofralara, unutulmayan, isimleri birer markaya dönüşmüş tavernalarda, kokantalarda, pastanelerde ve şarküterilerde bir sohbete davet ediyor.
 
Gastronomi Emek Ödülü
 
Marianna Yerasimos
Çocuk eğitimi, yayıncılık, galericilik gibi konularda da önemli çalışmaları bulunan Marianna Yerasimos’un 2002’de yayınlanan Osmanlı mutfağının gelişim ve değişim sürecini inceleyen “500 Yıllık Osmanlı Mutfağı”, bugün yemek kültürü araştırmacıları için önemli bir kaynak. İngilizce ve Yunanca’ya da çevrilen bu kitabın yanı sıra “Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Yemek Kültürü” gibi yapıtları ve başta “Rum Mübadillerine Göre 1880-1924 Arasında Kapadokya’da Ekonomik Yapı ve Beslenme Alışkanlıkları” adlı araştırması olmak üzere diğer çalışmaları da Marianne Yerasimos’u mutfak kültürümüzün en önemli emekçilerinden biri haline getirdi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir