Erol Taş Vefatının 20. Yılında Anılıyor

Yeşilçam'ın
İyi Yürekli
Kötü Adamı
Erol Taş Vefatının
20. Yılında Anılıyor
 
Yeşilçam'da 'kötü adam' rolleriyle tanınan sinema ve dizi oyuncusu Erol Taş, vefatının 20. yılında anılıyor.
 
Erol Taş, Erzurum'da 28 Şubat 1926'da dünyaya geldi. İlkokulu bitirdikten sonra boks sporuna ve sinemaya ilgi duydu. Babasının ölümü üzerine annesiyle birlikte İstanbul'a taşındı. Erol Taş, ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalıştı.
 
Boksta 1947 senesinde İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Taş, askerden sonra Cankurtaran'da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.
 
Bu yıllarda sinemayla tanıştı ve filmlerde figüranlık ve küçük rollerle görülmeye başladı. Erol Taş, ilk olarak 1957 yılında Mümtaz Alpaslan'ın çektiği "Acı Günler" filminde oynadı.
 
Metin Erksan'ın yönetmenliğini yaptığı 1958 yapımı "Dokuz Dağın Efesi"nde bir çobanı canlandırdı. Taş, "Dikenli Yollar", "Peçeli Efe", "Şoför Nebahat", "Köyde Bir Kız Sevdim", "Dişi Kurt" ve "Gecelerin Ötesi" filmlerinde çeşitli karakterleri canlandırdı.
 
Erol Taş, 1968 yılında "Maskeli Beşler" ve "Maskeli Beşler'in Dönüşü" filmlerinde Meksikalı general Ramon rolünü oynadı. "Kızıl Maske"de müze müdürünü, 1968 yapımı "Hakanların Savaşı"nda Kubilay Han ve 1973 yapımı "Küçük Kovboy"da çiftlik kahyasını oynadı.
 
Ömer Lütfi Akad tarafından 1966 yılında çekilen, Güneydoğuda bir sınır kasabasında yaşanan olayları konu alan "Hudutların Kanunu" filminde "Ali Cello" karakterini oynadı. Taş, "Dertli Pınar", "Gecelerin Ötesi", "Duvarların Ötesi", "Sürgün" gibi filmlerde oynadığı rollerle hafızalarda yer buldu.
 
Türk sinemasında 600'e yakın filmde oynadı ve genellikle kötü adam rolleriyle tanındı.Taş'ın Türkan Şoray ile başrolü paylaştığı 1967'de çekilen "Ana" filmi ile Süleyman Çavuş adlı iyi kalpli bir askeri oynadığı 1992 yapımı "Sürgün" filmi iyi adam rolünü oynadığı nadir yapımlardır.
 
Çeşitli festivallerde çok sayıda en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü. Taş, "Mapushane Çeşmesi", "Kanlı Kale", "Efenin İntikamı", "Eşkiya Kanı/Hakimo", "Konuşan Gözler" ve "Katırcı Yani Efenin Definesi" filmlerinde başrol oyuncusu olarak yer aldı.Festivallerde de çeşitli ödüllere layık görüldü.
 
Filmlerin ''taş kalpli'' oyuncusu Erol Taş, gerçek hayatta eşini erken kaybettiği için üç küçük çocuğuna hem annelik hem babalık yapmak zorunda kalan iyi yürekli bir adam olarak biliniyordu.
 
Yüzlerce filmde farklı rollerde oyunculuk yaptı. Erol Taş, 8 Kasım 1998 tarihinde İstanbul'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu Samatya SSK Hastanesi'nde hayatını kaybetti.
 
Televizyon dizilerinde de oyunculuk yapan Taş, "Hüzün Çiçeği", "İz Peşinde", "Bizim Ev", "Hanımın Çiftliği", "İnsanlar Yaşadıkça" ve "Kuruluş / Osmancık" gibi yapımlarda da oynadı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir