blank

Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim Sergisi

Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim Sergisi“Ütopik Romans”
 
Erol Pelioğlu’nun
Kişisel Resim Sergisi
Galeri Soyut’ta
 
Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim SergisiErol Pelioğlu’nun “Ütopik Romans” isimli kişisel resim sergisi 25 Ekim – 13 Kasım 2019 tarihleri arasında Galeri Soyut’ta.
 
Ütopik Romans
 
Pelioğlu resimlerinde yüzey, anlam gücünü, her ne kadar belirli geçmiş zamanın sosyo-kültürel düşüncesinden peşin yüklense de, içsel enerjisini belirsiz gelecek zamanın psiko-anarşist ruhundan ödünç almaktadır. Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim SergisiToplum-birey, özne-nesne ve geçmiş-gelecek, zaman-mekân, ontolojisi alegorik bir nüansla ele alınmakta, ortaya çıkan aura, palimpsest, tristram ve hipogram derinliğinden dolayı sıradan tarihsel bir okumanın çok üzerinde kalmaktadır. Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim SergisiResimlerin kişi üzerinde yarattığı ütopik bir distopya vardır ki bu özgün sanatsal paradoks Pelioğlu resimlerinde her daim karşımızdadır; “Dilsel göstergeler ile plastik öğelerin ayrılığı, benzeyiş ile ileri-sürüş arasındaki eşdeğerlilik” gibi klasik resmin iki önemli tarihsel gerilimi, çok usta bir konuşmayla ters yüz edilmekte ve yeni bir paradigmaya girişilmektedir; bu yepyeni spesifik bir söylemdir ve kimsenin henüz bilmediği belirsiz gelecek zamana atıfta bulunan fantastik yeni bir dile işaret etmektedir.
 
Erol Pelioğlu’nun Kişisel Resim SergisiPelioğlu resimleri; modern her türlü görsel okuma potansiyeline sahip olsa da, taşıdığı arkaik hamleleri nedeniyle gotik duyguları, masalsı düşünceleri açığa çıkarmakta, her ne kadar görünen “benzeyiş” gibi okunsa da vuku bulan iç ses yeni bir “ileri sürme” olarak bize ulaşmaktadır. 
 
 blankPelioğlu kavramsal canlandırmalar ile plastik unsurları “ütopya” ile “mitolojiyi” adeta birbirine düğümlemekte ve bunu kerterizsiz uzay, yersiz yurtsuz mekân, eyvallahı olmayan figürlerin tanıklığında, grinin uçsuz bucaksız tonlarında “önce”den aldığı güç ve “sonra”dan aldığı enerji ile yapmaktadır. Bu somut ile soyut, geçmiş ile gelecek arasındaki gerilime “şimdi ve burada” yeni bir boyut katmaktır. blankBu sanatsal parodi, Pelioğlu’nun, devrimci kişiliği, kendine özgü yepyeni fantastik bir dünya yaratmanın arayışında olduğu bilinci ve ezoterik terimlerin üretildiği yeni bir dil ile ancak anlaşılabilir.
 
blankPelioğlu resimlerinde destansı dokular, coşkun renkler, gizemli imgeler, deforme formlar ve nihayet en tepeye yerleştirilen muhteşem suratsız yüzlerle; istisnasız her dokunuşun, psikolojik, sosyolojik, felsefi metinlere dek uzanan kendine özgü bir alegorisi bulunmaktadır. Resmin karşısına geçtiğiniz ilk anda, beyninize keskin bir mesaj ulaştığını fark ediyor, bu gizemli uyarana ulaşmak, anlamlandırmak için yüzeydeki plastiğin estetik ahenginden sıyrılıp derinlerdeki düşselliğin fantastik dünyasına doğru yol almanız gerektiğini hissediyorsunuz. blankSonraki bir kaç saniyelik zaman diliminde ise, Pelioğlu’nun derin bilinçaltı hinterlandında, yüzlerce hatta binlerce farklı mekân ve kahramanın yer aldığı fantastik uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Bu fiili anlamda kısa, fakat ruhsal açıdan bitimsiz anlam yolculuğunda her biri başka manalara gelen imgelerle buluşan renk ve dokular, eşsiz plastik unsurlarla önce göze hitap ediyor, ardından bellekte derin izler bırakarak kişiyi sanat deryasında ufka doğru adeta masalsı bir yolculuğa çıkarıyor.
blankSüreç içinde coşkunluğunu hiç kaybetmeyen Pelioğlu resimleri, varlığın içindeki özü açığa çıkarırcasına, adeta zamanın ve mekânın ötesine geçerek kişinin sanat dünyasında kendine yer edindiği gibi imgelem deryasında da başköşeye yerleşmekte hiç çekingenlik göstermiyor. Pelioğlu resimleri zihninize yaydığı ütopik romans ile sizi adeta kendi evinizde duygu ve düşüncelerinize misafir ediyor. Dodi

Erol Pelioğlu; Ankara’ da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Ankara’ da tamamladı. İktisat mezunu olup, 2006 – 2011 yılları arasında Kayhan Keskinok Atölyesi’nde ileri düzey resim eğitimi aldı.
 
blankblank
 
Pelioğlu’nun eserleri, 15. ve 17. Şefik Bursalı Resim Yarışması sergilerinde yer almıştır. Sanatçı halen Ankara’daki özel atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte olup, Galeri Soyut tarafından temsil edilmektedir.
 
Kişisel Sergileri
 
2019 – ’’Ütopik Romans’’ Galeri Soyut / A Salonu – Ankara.
2018 – ’’Düşsel Lekeler’’ BRHD -Tuğrul Velidedeoğlu Sanat Galerisi – Ankara.
2018 – ’’Kuzgunca’’ Galeri Sanat Yapım – Ankara.
2015 – ’’Eş Duyum / Empati’’ Jan Sanat Galerisi – Ankara.
2013 – ’’Reaksiyon’’ Fırça Sanat Galerisi – Ankara.
 
Karma Sergileri
 
2019 – Art Ankara 5. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı – Ankara.
2018 – ’’Yeni Aralık / New Space’’ 25×25 cm Proje Sergisi, Galeri Soyut – Ankara.
2018 – 28. ARTİST İstanbul Sanat Fuarı – TÜYAP – İstanbul.
2017 – Art Ankara 3. Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı – Ankara.
2017 – 27. ARTİST İstanbul Sanat Fuarı – TÜYAP – İstanbul.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir