blank

Ebru Sanatının Son 500 Yılı Sergisi

Ebru Sanatının Son 500 Yılı SergisiKadırga Sanat
Galerileri’nde
 
Ebru Sanatının
Son 500 Yılı
Sergisi Açıldı
 
Kadırga Sanat Galerileri’nde Ebru Sanatının Son 500 Yılı sergisi açıldı
 
Kadırga Sanat Galerileri, etkinlik alanları ve workshop atölyesinin yanı sıra 3 ayrı galeriyle  sanatseverlere kapılarını açtı..Kadırga Sanat Galerileri, Ebru Sanatının Son 500 Yılı sergisi ile açıldı.
 
Ebru Sanatının Son 500 Yılı SergisiMekânın açılışı, Fatih Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, açılışta yaptığı konuşmada kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak Kadırga Sanat Galerilerinin Fatih'e yeni bir soluk getireceğini söyledi.
 
"Sergi, ebru sanat tarihine ışık tutacak"
 
Turan, serginin özenle ve çok büyük bir emekle ortaya çıktığını anlattı:  "Arkadaşlarımız 6-7 aydır sadece bu işle uğraşıyor. Bu serginin ebru sanat tarihine de inşallah ışık tutacağı kanaatindeyim." diye konuştu
 
blank"Kimyasal analizle eserleri tarihlendirme şansımız oldu"
 
Serginin proje danışmanı koleksiyoner İbrahim Hakkı Yiğit ise 20 yılı aşkın süredir oluşturmaya çalıştıkları büyük koleksiyonun yalnızca bir kısmına sergide yer verdiklerini söyledi. Sergiye "Ebru Sanatının Son 500 Yılı" ismini verdiklerini anımsatan Yiğit, "Kimyasal bazı analizlerle eserlerimizi çok ciddi seviyede tarihlendirme şansımız oldu. Dolayısıyla bizim 300-400 yıl diye düşündüğümüz bu süreç 500 yıla çıkmış oldu. Hepinize çok teşekkür ederim." dedi.
 
"Koleksiyondan 185 seçkin eseri sergiliyoruz"
 
Küratör Fatih Ömeroğlu ise yaptığı açıklamada sergiyi 6 bin parçalık bir koleksiyonun içinden seçerek hazırladıklarını belirterek, "Galeri Kalem Güzeli'ne ait olan bu koleksiyondan 185 seçkin eseri, Kadırga Sanat Galerilerinde sergiliyoruz." dedi.
 
Seçkide 15. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasında üretilen eserlerin yer aldığı bilgisini veren Ömeroğlu: “Mustafa Düzgünman'ın ebru yaparken kullandığı aletleri sergiliyoruz. Onun yanında İbrahim Edhem Efendi'nin de bizini ve kaşığını sergiliyoruz. Sergimizde Osmanlı döneminde doğmuş ve yaşamış 7 üstadın eseri var. Sergi bu yedi üstadın eserlerinden ve Batı örnekleriyle beraber sekiz parça oluyor. Aslında 8 tane butik sergi gezmiş oluyorsunuz. Şebek Mehmed Efendi, Hatib Mehmed Efendi, İbrahim Edhem Efendi, Necmeddin Okyay, Sacid Okyay, Mustafa Düzgünman ve Nusret Hepgül gibi isimlerin eserlerini bu sergide görebilirsiniz. Ebru sanatı bugüne kadar bilinmezliklerle doluydu. Bize hep ustalardan nakil yoluyla geldi fakat bugün ilk defa laboratuvar analizleri sonuçlu bir sergi yapıyoruz ve bu sergiyle ebru sanatına ait pek çok gerçeğin değişeceğine inanıyoruz" dedi.
 
İlk serginin afişi galerinin duvarına asıldı
 
Konuşmaların ardından Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, hat ve ebru sanatçısı Fuat Başar, Ebru sanatçısı Ahmet Hikmet Barutçugil sergi afişlerinin galerinin duvarına asılacağı bir gelenek başlatarak çivi çakıp, açılan ilk serginin afişini galerinin duvarına birlikte astı. Daha sonra katılımcılar, kurdele kesilerek açılışı yapılan sergiyi gezerek yer verilen eserlere ve ebru yapımında kullanılan aletlere ilişkin bilgi aldı. Salgın tedbirleri nedeniyle az kişinin katılımıyla yapılan açılışın ardından diğer sanatçılar, katılımcılar ve sanatseverler de sergiyi gezme imkânı buldu.
 
Farklı dönemlerden ve farklı özellikler taşıyan eserlerden seçkinin sunulduğu sergi, 22 Ocak'a kadar pazar hariç haftanın 6 günü ziyarete açık olacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir