Çiçero Filminin Çekimlerine Başlandı

Yüzyılın Casusluk Hikâyesi
Çiçero Filminin
Çekimlerine Başlandı
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere'nin gizli belge ve bilgilerini Almanya'ya sızdıran casus İlyas Bazna'nın hayatını anlatan Çiçero filmi 5 Ocak 2019’da vizyona girecek.
 
İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere'nin gizli belge ve bilgilerini Almanya'ya sızdıran casus İlyas Bazna'nın hayatını anlatan "Çiçero" Dijital Sanatlar tarafından beyaz perdeye aktarılıyor.
 
Başrolünde Erdal Beşikçioğlu'nun oynadığı, ödüllü yönetmen Serdar Akar'ın yönetmen koltuğuna oturduğu filmin yapımcılığını Ayla filmiyle dünya çapında başarıya ulaşan Mustafa Uslu üstlendi.
 
Senaryosunu Alican Yaraş'ın kaleme aldığı filmin sanat yönetmenliğini Yavuz Fazlıoğlu, görüntü yönetmenliğini Jean Paul Seresin, kostüm tasarımı Baran Uğurlu, müziklerini ise Fahir Atakoğlu yapıyor.
 
Eyüp'teki Melek Sineması'nda filmin ilk fragmanının gösteriminin ardından açıklamada bulunan Mustafa Uslu, çok değerli ve muhteşem bir projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.
 
Mustafa Uslu, hikâyenin içine girdikçe daha başka şeyler de keşfettiklerini belirterek, "Yine çok büyük bir proje, çok büyük bir film olacak. Yatırımı da çok büyük olacak. İnşallah Ccak ayının 5’inde vizyonda olmayı düşünüyoruz." dedi.
 
Filmin konusu gereği çok fazla Türk oyuncu olmadığını ve Monica Bellucci dahil bazı yabancı isimlerle görüşmelerin devam ettiğini aktaran Uslu, şunları kaydetti:
 
"Hikâyenin içine girdiğinizde, bir Türk hakikaten bunu yapmış mı, İkinci Dünya Savaşı'nın kaderini bir Türk değiştirmiş mi, bunu görüyorsunuz ve bu çok garip geliyor. Bulunmayan, az olan şey kıymetlidir. Bence Çiçero, Kaşıkçı Elması kadar kıymetli bir proje. Çünkü dünyada bir örneği daha yok. Dünyada böyle bir kahramanlık yok. Aslında bir casusluk değil, kahramanlık hikâyesi. Filmi izleyince bunu hepimiz göreceğiz."
 
"Bu filmi Türk sinema tarihine kazandırmak istiyoruz"
 
Yapımcı Uslu, gerçekten bir Türkün Almanların İkinci Dünya Savaşı'nı kaybetmesinin sebebi olduğunu aktararak, "Proje sadece Türkiye'yi ilgilendirmiyor. İngiltere, Almanya ve Avrupa ülkelerini de ilgilendiriyor. İlk defa bir Türk filminde, Churchill, Hitler, Stalin ve Roosevelt ve İsmet İnönü birlikte yer alacak. Kadrosu da çok zengin bir film. Biz de bu kadar muhteşem bir hikâyenin hakkını vererek çekmek ve bu filmi Türk sinema tarihine kazandırmak istiyoruz." dedi.
 
Yapımın Hollywood filmleriyle yarışacağını dile getiren Uslu, Hollywood filmlerinin son 5-10 yıldır kısır döngüye girdiğini ve senaryo ile hikâye sıkıntısı yaşadığını kaydetti.
 
Filmin bütçesinin 20 milyon lira civarında olacağını dile getiren Uslu, filmin dünyada Ayla'dan daha çok karşılık göreceğini söyledi.
 
"Türkiye'den İkinci Dünya Savaşı'na bakma arzusundayız"
 
Projeyi Uslu'ya götüren başrol oyuncusu Erdal Beşikçioğlu da bu projeyi Türkiye'de çekebilecek tek kişinin Mustafa Uslu olduğunu belirterek, "Böyle bir adam var tarihte ve bu adamın altı hiç çizilmemiş nedense." dedi.
 
Ünlü oyuncu, ortaya çok enteresan bir iş çıktığının altını çizerek, "Bu işin bir an önce hayata geçmesi ve elle tutulur hale gelmesi için hepimizin çok yüksek bir heyecanı var. Umarım layıkıyla yerine getiririz." diye konuştu.
 
İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye ve dünya için önemli olduğunu kaydeden Beşikçioğlu, "Dünya şimdiye kadar bunu hep gözardı etti. Biz de şimdi, 'Bunu neden gözardı ediyorsunuz' diyerek Türkiye'den İkinci Dünya Savaşı'na bakma arzusundayız." dedi.
 
Erdal Beşikçioğlu, Hollywood filmlerinde yaşanan "kahraman" ve konu" sıkıntısına da değinerek, şöyle konuştu:
 
"Amerika'nın tarihi ne kadar eski ki? Kendine ait tarihi olmayan bir ülke. Dünya oluştuğundan beri bizim kendimize ait bir tarihimiz var. Tabii ki orada bir krize girecekler. Bizim öykülerimiz, hikâyelerimiz, kahramanlarımız ise her daim var olacak. Ben hala Köroğlu'nun, İnce Memed'in neden gündeme gelmediğini sorarım. Ama bunların hepsi zordur. Yükü ağırdır. Türkiye'deki bazı yapımcılar da bu yükün altına çok fazla girmek istemez. Girenlere de deli derler."
 
Yönetmen Serdar Akar ise mayıs ayında Berlin, Macaristan, İstanbul ve Ankara'da başlayacak çekimlerin 8 hafta süreceğini aktardı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir