Burhan Çaçan Vefat Etti

Burhan Çaçan Vefat EttiMüzik Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Müzik Sanatçısı
Burhan Çaçan
Vefat Etti
 
Ünlü müzik sanatçısı Burhan Çaçan bugün Florya'daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu 62 yaşında vefat etti
 
Sabah yürüyüş yapmak için dışarı çıkan Çaçan, eve döndükten sonra kalp krizi geçirdi. Burhan Çaçan'ın hayatını kaybettiği belirlendi.
 
Burhan Çaçan Vefat EttiÇaçan'ın bir süre önce kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi gördüğü öğrenildi

Florya'daki evinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle yaşamını yitiren Çaçan, 62 yaşındaydı.
 
Burhan Çaçan Vefat EttiÜnlü sanatçının yeğeni Yusuf Yetisgin "Burhan abimiz 2 saat önce evinde kalp krizi geçirdi. Müdahale yapıldı ancak hayatını kaybetti. Çok üzgünüz… Hepimizin başı sağolsun " dedi.

Sesiyle ve nefesiyle Anadolu türkülerine hayat veren Burhan Çaçan, hiç beklenmedik bir anda bu dünyadan ayrıldı… Onun sesiyle ruhunu besleyen milyonları üzüntüye boğan bu ölüm, 2023 yılının Türk halk müziği dünyasındaki ilk büyük kaybı olarak tarihe geçti.
 
Burhan Çaçan Vefat EttiBurhan Çaçan; 17 Ekim 1960'da Ağrı'nın Eleşkirt ilçesinde Berazi aşireti ağasının oğlu olarak dünyaya gözlerini açtı. 12 çocuklu bir ailenin 11'inci çocuğu olan Çaçan, müziğe çok küçük yaşlarda merak sardı. Zaten bu konuda doğuştan gelen bir yeteneği vardı.
 
Çaçan, bu durumu 1978 yılında TRT Erzurum Radyosu'nun açtığı amatör şarkı yarışmasında da gözler önüne serdi. Bu yarışmadan birinci olarak ayrıldı. Aldığı derece, onun hayatının yönünü de çizmiş oldu.
 
Üç sene boyunca Erzurum Radyosu'nun amatörler korosunda şarkı söyledi. Daha sonra yolu Ankara'ya uzandı. Orada da sesinin güzelliği ve yeteneğiyle hemen dikkatleri üzerine çekti.
 
Sonra da efsane sunucu Halit Kıvanç'ın programına katıldı. O noktadan sonra artık sesini de görüntüsünü de bütün Türkiye biliyordu. Kıvanç, onu o kameralar karşısına geçtiği ilk programda "Ağrı'dan bir delikanlı geldi" diyerek anons etmişti.
 
Ankara'daki o programın ardından bu kez soluğu İstanbul'da aldı. İlk albümünü 1981 yılında çıkardı. Sefa Geldin adlı albümün yapımcılığını, Türk halk müziği alanındaki ustalardan biri olan Arif Sağ üstlendi. Sefa Geldin'in ardından Ben Yarime Neler Alayım, İpek Mendil, Memik Oğlan, Ayaz Geceler, Yağ Yağmur, Vurun Dalgalar isimli albümleri geldi. Her albüm çıkardığında, her türkü seslendirdiğinde müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştırdı.
 
O dönemde çok meşhur olan 'şarkılı türkülü' filmler furyasından Burhan Çaçan da nasibini aldı. Ağlama, Her Yer Karanlık, Ayaz Geceler ve Yağ Yağmur adlı sinema filmleri için kamera karşısına geçti. İlahiler 99, Mevlüt ve İlahiler adlı iki albüme de sesiyle imzasını attı.
 
Kariyeri boyunca sinema ve müzik çalışmalarını bir arada yürüttü. Bir süre bir TV kanalında müziğin ve sohbetin iç içe geçtiği bir program yaptı.
 
Aralarında Altın Kelebek'in de bulunduğu çok sayıda ödül kazandı.
 
1991 yılında Yasemin Hanım ile evlendi. Burhan Çaçan'ın iki oğlu, iki de torunu var.
 
2000'li yıllarda büyük ölçüde ticarete yöneldi. Tekstil ve otelcilik alanlarında iş kurdu. O dönemde müzikten ve özellikle de magazin dünyasından uzak kalan sanatçı Posta gazetesine verdiği bir röportajda magazinde yer almayı hiç sevmediğini belirterek "Hep halkın arasındaydım. Bizler topluma mal olmuş insanlarız. İnsanların saygısını, sevgisini kazandık" diye konuşmuştu.
 
Çaçan, o röportajda dikkat çeken sözler de sarf etti: "Popülerlik öyle her gün kadın boşamaksa ben popüler değilim. Sanatçılık, gece kulüplerinde sevgililerle eğlenip, sonra kameralara görüntü vermek değil. Biz özel hayatımızı korurduk. Aşklar bile artık hep günübirlik. Tüm bunlara acı acı tebessüm ediyorum."
 
Usta sanatçı o röportajında bugün ölümünün acısını ikiye katlayan başka bir ayrıntıya da değinmişti. "İnsanlar erken ünlü oldum diye beni yaşlı sanıyorlar. Oysa ben daha 50'li yaşlarımdayım" demişti. İşte onun bu sözleri bugün henüz 62 yaşında hayata veda edişinin ne kadar erken olduğunu bir kez daha hatırlattı.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir