Bosna’da “Tüm Renkleriyle Türk Dünyası”

Nevruz Bayramında
Bosna'da
“Tüm Renkleriyle
Türk Dünyası”
 
Müzik ve Dans
Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da, baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı dolayısıyla "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası" temalı müzik dinletisi ve halk dansları gösterisi düzenlendi
 
Etkinlik; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçiliği ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenlendi.
 
Başkentteki Skenderija Kültür Merkezi'nde yapılan etkinliğe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç ve Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Akif Yaman'ın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
 
TÜRKSOY sanatçıları;Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tataristan, Gagavuzya, Yakutistan ve Sibirya'dan geldi. TÜRKSOY sanatçıları, konser ve halk dansları gösterisiyle salonu dolduran Saraybosnalıları Türk dünyasının eşsiz renkleriyle buluşturdu.
 
Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, TÜRKSOY'un Türk kültürünün UNESCO'su olduğunu ifade etti., "TÜRKSOY, bu yıl 25'inci yılını kutluyor. Nevruz Bayramı dolayısıyla da Balkanlar'da bir etkinlik turu düzenliyor." dedi.
 
Nihat Gül; kültürün, milleti millet yapan en temel unsurlardan biri olduğuna işaret etti. Gül, nevruzun Türkiye'nin gönül coğrafyasıyla bağlı olduğu Orta Asya'dan Balkanlar'a kadar geniş bir alanda kutlanan ortak bir bayram olduğunu belirtti.
 
TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş da nevruz ateşinin 2018 Türk dünyasının başkenti Kastamonu'da yakıldığını anımsatarak, "Bugün burada 10 ülkeden 70 sanatçı var. Nevruzun bereketini, ümidini ve renklerini Anadolu'dan Balkanlar'a getirmiş olduk. Programda ortak kültür dünyamızı temsil eden sanatçılarımız yer alıyor." diye konuştu.
 
Büyükelçi Haldun Koç ise Nevruz Bayramı vesilesiyle tüm dünyada barış, huzur ve kardeşliğin yayılmasını temenni etti.
 
Dün akşam Bosna Hersek'in Zenica şehrinde izleyicisiyle buluşan "Tüm Renkleriyle Türk Dünyası müzik dinletisi ve halk dansları gösterisi," Saraybosna'nın ardından bugün de ülkenin güney kesimindeki Mostar şehrinde yapılacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir