blank

Bilgen Bengü’ye Saygı Gecesi

blank154. Ustalara
Saygı Gecesi
 
Cici Kızlar’ın
“Kıvırcık”ı
Bilgen Bengü’ye
Saygı Gecesi
 
Beşiktaş
Abbas Ağa Parkı’nda
 
blankKültür, sanat ve fikir dünyasındaki usta isimlerin çeşitli yönleriyle izleyici ile buluşmasını hedefleyen Beşiktaş Belediyesi “Ustalara Saygı” toplantıları 21 Ağustos Pazartesi akşamı, 43 yıldır sahnelerde olan Bilgen Bengü’ye Saygı Gecesi ile sürüyor.
 
blankFaruk Şüyün’ün 12 yıldır hazırladığı “Ustalara Saygı” etkinliklerinin 154’üncüsü yaz dönemi nedeniyle açık havada, Beşiktaş Abbas Ağa Parkı’nda yapılacak.
 
blankDelisin", "Bak Şu Çocuğa", "Olmaz ki", "Uçtu Uçtu" şarkıları yıllardır dillerde dolaşan Cici Kızlar’ın Kıvırcık Bilgen’i için aralarında Baha Boduroğlu, Ece Dorsay, Ersan Erdura, Filiz Özkol, Funda Sevilay Ünal, Nino Varon ve Salim Dündar’ın da olduğu usta isimler sahne alacak, şarkılarını ve keyifli anılarını izleyicilerle paylaşacaklar.
 
Bilgen Bengü’nün konuklarını sahnede ağırlayacağı etkinlikte anılara yolculuk, barkovizyon gösterisi ile de sürecek.
 
1975 yılında Eurovision’da Türkiye’yi temsil eden Cici Kızlar grubu dağıldıktan sonra müziğe tek başına devam eden Bilgen Bengü, “Söyle Kimdi O” adlı bir 45'lik çıkardı. Hey dergisinin "Yılın Ümit Veren Kadın Sesi" seçildi. Söyle Kimdi O, yayınlanır yayınlanmaz müzik listelerinde birinci oldu; ardından “Kendine İyi Bak”, “O Piti Piti” ve “Dik Kalbimde Yarayı” şarkıları geldi.
 
Bilgen Bengü'nün en sevilen şarkılarından oluşan "En İyileriyle Bilgen Bengü" albümü ise 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Sanatçı son olarak 2011 yılında "Şarabi" single'ını çıkardı.
 
Ustalara Saygı toplantıları 11 Eylül’de Ali Rıza Binboğa’ya Saygı Gecesi ile yine Abbas Ağa Parkı’nda sürecek.
 
12 yaşındaki Ustalara Saygı etkinlikleri bu sene yaz tatili arası vermeden devam ediyor.
 
İlki 7 Kasım 2005 tarihinde Melih Cevdet Anday için gerçekleştirilen toplantılar, geride bıraktığı 153 saygı gecesiyle (kısa bir ara dışında) alanının tek ve en uzun soluklu organizasyonu.
 
Kış sezonlarında Akatlar Kültür Merkezi’nde ve Fulya Sanat’ta; yaz aylarındaysa Beşiktaş semtinin sevilen parklarında gerçekleştirilen etkinliklerde bugüne kadar 40 binin üzerinde izleyici ağırlandı.  
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir