Beyaz Hüzün Filmi Sinemalarda

Beyaz Hüzün Filmi SinemalardaYönetmen
Kenan Korkmaz'ın
Beyaz Hüzün Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Kenan Korkmaz'ın Beyaz Hüzün filmi sinemalarda.
 
İsmail Bilgin'in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan Beyaz Hüzün filmi 20 Aralık 2019 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Sarıkamış'ın hikâyesi, Beyaz Hüzün filmiyle bir kez daha beyaz perdeye taşındı.
 
Beyaz Hüzün Filmi SinemalardaGencecik binlerce vatan evladının Allahuekber Dağları'nda şehit düştüğü yürek burkan Sarıkamış Harekâtı’nın anlatıldığı Beyaz Hüzün filmi sinemalarda.
 
1914 yılı Aralık ayı kalplerde burukluk, gözlerde yaş, ruhlarda hüzün demek. Sarıkamış Harekâtı icra edilirken Allahuekber Dağlarında binlerce fidanın şehit olması hiçbir zaman unutulmadı.
 
Savaş tarihinin bu en dokunaklı olaylarından biri , Beyaz Hüzün filmiyle bir kez daha sinemaya aktarıldı.
 
Film, Balkan Savaşı'nın ardından mangasıyla birlikte Sarıkamış'a hareket eden Abrek adındaki göçmen bir çavuşun hikâyesini konu alıyor.
 
Yönetmen Kenan Korkmaz'ın senaryosunu da yazdığı filmin müzikleri Yıldıray Gürgen imzası taşıyor.
 
Beyaz Hüzün Filmi SinemalardaFilmin oyuncu kadrosunda Murat Yatman, Duygu Poyraz, Şenol Kara, Edip Tutal, Ali Poyraz, Yavuz Gürbüz, Suat Ergin ve Yakup Keskin var.
 
Filmin Galası
 
Çekimlerinde yaklaşık bin 500 kişinin rol aldığı Beyaz Hüzün filminin galası İstanbul'da yapıldı.
 
Filmin yönetmeni Kenan Korkmaz galada konuştu. Gerek çekim aşamasında gerek senaryo aşamasında ben insanı anlatmaya çalıştım. Çekim aşaması başlı başına bir hikâyeydi, zor şartlarda çekildi" dedi.
 
Filmin çekimleri Erzincan ve Bayburt'ta zorlu iklim koşulları nedeniyle yaklaşık 2 yılda tamamlandı.
 
Galada konuşan filmin oyuncularından Şenol Kara da "Bizler için canlarını feda eden o insanların yaşadığının yüzde belki 1'ini yaşadık, ona rağmen benim artık oynayamaz hale geldiğim sahneler oldu. Ama bir şekilde ekipçe bunun altından kalktık." dedi
 
Filmin Konusu
 
Beyaz Hüzün, kendisine bağlı birliği Sarıkamış'a ulaştırmak için zorlu bir mücadeleye girişen bir askerin hayatına odaklanıyor. Abrek, Büyük Çerkez sürgünü sırasında annesi ile birlikte Anadolu topraklarına sığınır. Fakat kadere boyun eğemez ve annesini bir cami köşesinde kaybeder.
 
Yapayalnız kalan ve Osmanlı topraklarına sığınan Abrek, hayatına bir asker olarak devam etmeye karar verir. Balkan Harbine katılan ve yenilgiyi acı bir şekilde hisseden Abrek, Sarıkamış Harekâtı için yola koyulur. Onun artık tek amacı, kendisine bağlı birliği Sarıkamış'a ulaştırmaktır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir