blank

Bana Filistin’i Anlat Fotoğraf Sergisi

blankFilistin Fotoğrafçılık ve
Keşif Topluluğu’ndan
Bana Filistin'i Anlat
Fotoğraf Sergisi
 
blankFilistin'in değerlerini yaşatmak amacıyla yola çıkan Filistin Fotoğrafçılık ve Keşif Topluluğu, Bana Filistin'i Anlat temasıyla hazırladığı fotoğraf sergisini Sultanahmet'te sanatseverlerle buluşturdu.
 
blankFilistin'e dair fotoğrafların yer aldığı sergi 18 Temmuz’a kadar açık kalacak. Sergide, 42 fotoğrafçının çektiği 70 fotoğraf sergileniyor.
 
Filistin'e döndüklerinde Türkiye temalı fotoğrafları Filistin'de sergileyecek olan topluluk, İstanbul ve Trabzon'da da fotoğraf çekimine dayalı gezi programı gerçekleştirecek.
 
blankTopluluk adına açıklama yapan Filistinli fotoğraf sanatçısı Firas Jarrar, Filistin'de her yaştan ve seviyeden fotoğrafçının ülkenin değerlerini yaşatmak amacıyla yola çıktığını belirtti. Toplululğun her meslek gurubundan yaklaşık 3 bin üyeye sahip olduğunu söyledi.
 
blankJarrar, eserlerini sergilemek ve iki ülkenin insanlarıyla karşılıklı olarak paylaşmak amacıyla her yıl düzenli olarak Türkiye'ye gelmeyi planladıklarını aktardı. "Amacımız, Filistin ile ilgili bilgileri insanlara ulaştırmak ve onlara Filistin'den bahsederek, Filistin'in işgalinden beri yaşananları gözler önüne sermektir." dedi.
 
blankJarrar, insanları sergiye gelmeleri için cesaretlendirdiklerini dile getirdi:
"Özellikle Filistin'deki C Bölgesi'nde olanlar ve işgalin getirdikleriyle ilgili görülmesi gereken gerçekleri insanlarla buluşturuyoruz. 7 yıldan beri çeşitli yürüyüş ve etkinliklerle fotoğraflar çekiyoruz ve bu yürüyüşlerde çekilen fotoğrafları sosyal medya yoluyla ulaştırıyoruz. İnsanları cesaretlendirmek ve daha fazlasına ulaşabilmek için kalabalık guruplar oluşturuyoruz. Burası bizim evimiz, yurdumuz ve bu anlamda insanları bilgilendirmek ve daha iyi nasıl koruyacağımıza dair insanlara ulaşarak, insanların sahiplenmeleri çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu amaca ulaşmak için de Türkiye'ye ve dünyanın geri kalan yerlerine ortaya koyduğumuz çalışmaları taşımak istiyoruz. Filistin'de insanların hangi koşullarda yaşadığını ve Filistin’in nasıl bir yer olduğunu göstermek istiyoruz.  Çünkü sadece Gazze ve Kudüs işgal atında değil. Bu nedenle aynı zamanda Cenin'de, Nablus'da, El-Halil'de ve Eriha gibi bölgelerde de fotoğraf çekiyoruz."
 
"Mescid-i Aksa'yı 40 yaşından önce ziyaret etmemiz yasak"
 
Jarrar, Filistin'de doğduğunu ve orada yaşadığı için gurur duyduğunu belirtti. "Filistin'in güzelliklerini insanlara taşımaktan dolayı mutluyum çünkü Filistin'in tarihi zenginliklerini ve güzelliğini insanlarla paylaşmak harika bir duygu." dedi.
 
Jarrar, daha önce eşiyle birlikte İstanbul'a geldiğini söyleyerek şunları kaydetti:
 
"Bu sefer grubumuzdan 7 fotoğrafçıyla birlikte geldik. İstanbul'da çok çılgın harika bir sevgi ve destekle karşılaştık. Türklerin bizi çok sevdiklerini ve müthiş desteklerini görüyoruz. Bu sevgi bize daha fazla fotoğraf çekme konusunda büyük bir güç veriyor. Ben Nablus'ta yaşıyorum. Filistin'de, Mescid-i Aksa'yı 40 yaşından önce ziyaret etmemiz yasak. Bu sergide, 40 yaşına girdiğim için izin verilerek Mescid-i Aksa'ya girip çektiğim fotoğrafımı da sergiliyorum. Bu benim için çok özel bir fotoğraf ve gerçekten çok büyük anlam içeriyor. Hala İsrail'in işgali altındayız ve devam eden işgal altında bir şekilde yaşamaya devam ediyoruz. Allah, bütün Müslümanların yardımcısı olsun."
 
18-20 Temmuz arasında da Filistin Fotoğrafçılık ve Keşif Topluluğu'ndan 83 fotoğrafçının çektiği 140 fotoğraf Eyüpsultan Cafer Paşa Medresesi'nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir