Bağlılık Hasan Filmi Cannes Film Festivalinde

Bağlılık Hasan Filmi Cannes Film FestivalindeYönetmen
Semih Kaplanoğlu’nun
Bağlılık Hasan Filmi
74. Cannes Film
Festivalinde
 
Yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan filmi 74. Cannes Film Festivalinde Belirli Bir Bakış seçkisinde yer aldı ve gösterimi yapıldı
 
Bu yıl 74'üncüsü düzenlenen Cannes Film Festivali, Fransa'nın Cannes kentinde devam ediyor.
 
Bağlılık Hasan Filmi Cannes Film FestivalindeFestivalin resmi bölümlerinden "Belirli Bir Bakış" seçkisinde yer alan "Bağlılık Hasan" filminin gösterimine ödüllü yönetmen Semih Kaplanoğlu ve oyuncu Umut Karadağ da katıldı.
 
Semih Kaplanoğlu, yaptığı açıklamada Bağlılık Üçlemesi’nin ikinci filmi olan Bağlılık Hasan filminin çekimlerini salgın süreci öncesinde tamamladıklarını belirterek, "2019'un son aylarında filmin çekimlerini yaptık, 2020'nin ilk aylarında montajını çalışırken pandemi başladı. O yüzden çekimler konusunda bir zorluk yaşanmadı." dedi.
 
Kaplanoğlu, Filmi 2020'nin mart ayında Cannes Film Festivali'ne gönderdiklerini anlattı:
 
SEMİH KAPLANOĞLU"Onlardan bize gelen cevap, 'Bu sene yapıp yapamayacağımız belli değil ama sizin filminizi seleksiyona almak istiyoruz. Eğer bekleyebilirseniz, 2021'de Cannes Film Festivali'ne sizin filminizi mutlaka alacağız, çok beğendik' şeklindeydi. Ben de o yüzden beklemeyi kabul ettim. Film bittikten sonra filmle ilgili duygularını belirten insanlarla muhatap olduk. Filmin hikayesinden, oyunculuktan ve görselliğinden çok etkilendiklerini söylüyorlar. Tabii burada filmin olumlu geri dönüşlerinin olması bizi çok sevindirdi."
 
"Üçüncü filmime hazırlanıyorum"
 
Bağlılık Hasan Filmi Cannes Film FestivalindeKaplanoğlu, festivalin genel direktörü Thierry Fremaux ile 2-3 kere karşılaşma fırsatı bulduklarını, birlikte yemek yemeği planladıklarını söyledi.
 
Kaplanoğlu, katılımda önceki yıllara göre düşüş olsa da fiziksel olarak yapılıyor olmasının, festivalin sürdürülmesinin önemli olduğunu, organizasyona dair herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek "Türkiye'nin bir filminin burada yer alıyor olmasından ben de kendi adıma gurur duyuyorum. Ekibim ve bütün çalışanlara, emeği geçen herkese bir kere daha bu vesileyle teşekkür etmek istiyorum. Umarım daha yeni filmler ve projeler gerçekleştirebiliriz, şartlar daha iyi hale gelebilir" dedi.
 
Ortak yapımlar konusunda ekonomik açıdan zorlandıklarına işaret eden usta yönetmen, "Umarım zamanla imkanlar gelişir. Ben bu arada üçüncü filmime hazırlanıyorum. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Huzur romanından yola çıkarak bir proje var 'Bağlılık Fikret', Bağlılık trilojisinin üçüncü kısmı. Burada Avrupa'dan ve dünyadan çeşitli yapımcılarla görüşmeler yapıyoruz. Onu da eğer imkanlar gerçekleşirse 2022-2023 gibi çekmeyi planlıyoruz" dedi.
 
"Oynadığım filmle uluslararası çapta ülkemi temsil ediyorum"
 
Filmin başrol oyuncusu Umut Karadağ da festivale gelmenin rüya gibi olduğunu söyledi.
 
Karadağ, "Dünyadaki bence bütün oyuncuların hayali, kendi filmiyle Cannes Film Festivalinde bulunmak. Bildiğim kadarıyla 2000 film arasından seçilen 38 filmden birisiyiz. Bu ayrıca bir gurur ve onur kaynağı benim için, oynadığım filmle uluslararası çapta ülkemi temsil ediyorum." dedi.
 
Festivalde sıcak bir ortamla karşılandıklarını anlatan Karadağ, "Sadece sinemanın önde olduğu, sanatın önde olduğu bir yer, çok keyifli." diye konuştu.
 
Gösterimin ardından çok güzel tepkiler aldıklarına dikkati çeken Karadağ, İspanyol ve Fransız yapımcıların da filme ilgi gösterdiklerini ve yönetmen Kaplanoğlu ile görüştüklerini söyledi.
 
74. Cannes Film Festivali'nde Türkiye'yi dördüncü kez temsil eden Kaplanoğlu, 2007'de "Yumurta" filmi ile Quinzaine De Realisateurs bölümünde, yine aynı yıl Süt filmi ile Cannes Atelier'de yer aldı.
 
Saraybosnalı yönetmen Aida Begiç'in 2012'de Un Certain Regards'da dünya prömiyeri yapılan "Djeca" filminin ortak yapımcısı olan Semih Kaplanoğlu, 2013'te de Cannes Film Festivali Cinefondation ve Kısa Film jürisinde bulundu.
 
"Bal" filmiyle 2010'da Berlin'den Altın Ayı, 2017 yılında "Buğday"la Tokyo Film Festivali'nden "En İyi film Ödülü" ile dönen usta sinemacı, "Bağlılık Fikret" projesiyle de TRT'nin 12 Punto etkinliğinde "2021 Ustaya Saygı Ortak Yapım Ödülü" kazandı.
 
"Bağlılık Hasan"ın Cannes Film Festivali'nden hemen sonra vizyona girmesi bekleniyor.
 
Filmin Konusu
 
Film, geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan'ın tarlanın tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışmasını; Hac için Mekke'ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru çıktığı arayışı konu alıyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir