blank

Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf Sergisi

Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf Sergisi"Streetwise İstanbul"
 
Fotoğraf Sanatçısı
Aramis Kalay’ın
Kişisel Fotoğraf Sergisi
 
Fotoğraf sanatçısı Aramis Kalay'ın 14. Kişisel sergisi "Streetwise İstanbul", Amerikalı yazar Meghan Nuttall Sayres'in metinleri eşliğinde ABD Kuzey Carolina'da kuruculuğunu Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar'ın yaptığı Chapel Hill şehrindeki Sancar Türk Kültür ve Topluluk Merkezi'nde açıldı
 
Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf SergisiSergi 22 Ağustos 2021 tarihine kadar görülebilir.
 
İstanbul’un sokaklarında “Ötekini Kendi Gibi Görme” fikrinden yola çıkarak hazırlanan sergi, insan hikâyelerinin fotoğraflarından oluşuyor. Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf SergisiProjenin ilk tohumlarını 1985’den beri birçok kez Türkiye’ye gelen Meghan Nuttall Sayres attı.
 
“Streetwise İstanbul” sergisi, İstanbullu fotoğrafçı Aramis Kalay ile Amerikalı yazar Meghan Nuttall Sayres’in halktan insanların sözleri ve görüntülerini içeriyor. blankAlıntılar ve anekdotlarla sokak satıcıları, zanaatkarlar, metro müzisyenleri ve diğerlerinin gönüllerinden ve zihinlerinden geçenlerden ipuçları sunuyor.
 
İlk kişisel sergisini Paris’te açan Aramis Kalay İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya gibi birçok şehirde fotoğraflarını sergiledi.
 
blankFransa Ulusal Kitaplık (Bibliotheque National de France) fotoğraf koleksiyonuna “Gölgeler” konulu 21 eseri alınan Kalay, Amerika’daki ilk sergisini aynı proje ile Spoken şehrindeki Saranac Art Project galerisinde açmıştı.
 
Kalay ve Sayres'in bir araya gelmesi ise "Günestekin Sanat Merkezi"nin uluslararası sergiler koordinatörlüğünü yürüten ortak arkadaşları Deniz Aral aracılığı ile gerçekleşti. İstanbul sokaklarında yapılan bu çalışmaya Alara ve Tuana Çelik çevirmenlik yaparak katkıda bulundular.
 
"Streetwise İstanbul" ekibi üç yıla yayılan bir sürede İstanbul Boğazı'nın iki yakasındaki mahalleleri keşfederken İstanbul sakinleri hakkında geniş bilgiler edindiler. Aramis Kalay ve Meghan Nuttall Sayres bu serginin ABD ve Avrupa'nın birçok şehrinde gösterilerek Batılıların, Yakın ve Ortadoğu'da yaşayan insanlara karşı oluşan önyargıların aşılması umudundalar.
 
Sergi 20 Haziran – 22 Ağustos 2021 tarihleri arasında Chapel Hill şehrindeki (Kuzey Carolina/ABD) Sancar Türk Kültür ve Topluluk Merkezi sergi salonunda ziyaret edilebilir.
 
Aramis Kalay; 1953 yılının Mayıs ayında doğdu.1982 yılında fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Ulusal ve uluslararası karma fotoğraf sergilerine katıldı. Bazı fotoğrafları ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüle değer görüldü. Ancak kendisi tek fotoğrafla ödül alınmasına ilke olarak karşı çıktığından uzun zamandır fotoğraf yarışmalarına katılmamaktadır. Kalay, yarışmalarda en az beş fotoğraflık portfolioların değerlendirilmesi gerektiğini düşünmektedir.   Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf Sergisi   Aramis Kalay’ın Kişisel Fotoğraf Sergisi

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir