blank

Ara Güler Fotoğraf Sergisi Japonya’da

blankKyoto Şehrinde
30 Haziran’da
 
Ara Güler
Fotoğraf Sergisi
Japonya'da
 
blankAra Güler Fotoğraf Sergisi Japonya'da 30 Haziran 2019 Pazar günü Kyoto şehrinde açılıyor.
 
Ara Güler'in eserlerinin yer aldığı serginin açılışını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak.
blankFotoğraf sanatçısı ve foto muhabiri Ara Güler, geçen yıl hayatını kaybetmişti.
 
Sergi, Cumhurbaşkanlığı tarafından, Ara Güler Müzesi ile Arşiv ve Araştırma Merkezi iş birliğiyle düzenleniyor. Amaç, sanatçının eserlerini dünyanın önemli kentlerine taşımak.
 
blankAra Güler Fotoğraf Sergisi Londra ve Paris'in ardından üçüncü durağı olan Kyoto'da sanatseverlerle buluşuyor.
 
Sergi, Nisan ayında Londra Saatchi Galeri'de ve Mayıs ayında Paris Polka Galeri'de düzenlenip büyük ilgiyle karşılanmıştı.
 
blankAra Güler Fotoğraf Sergisi, tüm dünyanın dikkatlerin Japonya'ya odaklanacağı G-20 Zirvesi ile aynı dönemde gerçekleştiriliyor. Sergi, Kyoto'nun 800 yıllık tarihi mekânı Tofuku-ji Tapınağı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılıyor.
 
blankSergi, Londra ve Paris etaplarında The Times, Daily Mail, Le Figaro gibi önde gelen medya kuruluşlarının gündemine yansıdı. Londra'da gidilecek en iyi 10 etkinlik arasında seçildi. Ara Güler Fotoğraf Sergisi, 30 Haziran-10 Temmuz arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.
 
blankCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ön sözü ile hazırlanan ve daha önce İngiltere ve Fransa'da ülkelerin kendi diliyle okura ulaşan sergi kitabı ise Japonya'da da Türkçe-İngilizce-Japonca olarak tek baskıda üç dili içeren özel versiyonuyla G-20'ye gelen devlet başkanlarına armağan edilecek.
 
Serginin dördüncü durağı New York olacak
 
blankAra Güler Fotoğraf Sergisi, Japonya'dan sonra, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile aynı günlerde, eylül sonunda New York'da Street Smithsonian Ulusal Amerikan Yerli Müzesi’nde ziyarete açılacak. Serginin, özellikle BM için dünyanın dört bir yanından New York'a gelen farklı kültür ve milletlere ait geniş kitlelere ulaşması hedefleniyor.
 
Sergi, Ocak 2020'de Roma'da Trastevere Müzes'nde ve ardından Mogadişu'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğinde sanatseverlerle buluşacak.
 
Sergiye ilişkin kitabın ön sözü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaleme alındı. Erdoğan, kitabın ön sözünde usta fotoğrafçı Güler'i şöyle anlattı:
 
"Ara Güler, mesleğinde gerçek anlamda bir dünya markasıydı. Siyasi mücadeleleriyle, devlet adamlıklarıyla, fikirleriyle, sanatçılıklarıyla, insani duyarlılıklarıyla son 65 yılda dünyamızda iz bırakmış tüm önemli isimlerin onun objektifinin önünden geçmiş olması, bunun en büyük ispatıdır. 1950 yılında başladığı ve son nefesine kadar sürdürdüğü uzun meslek hayatı boyunca çektiği fotoğrafların, bugün de dünyanın dört bir yanında müzelerin, koleksiyonların, albümlerin başköşelerinde yer alıyor olmasıyla milletçe iftihar ediyoruz. Doğup büyüdüğü İstanbul’u, hayatının ve sanatının merkezine koyan Ara Güler’in serüveni, yakın tarihimizin de bir özeti gibidir. Kendisini, bağnazlıktan uzak, özgün, kuşatıcı ve üretken tarzıyla, ülkemizde gerçek sanatçı profilinin en ideal örneklerinden biri olarak daima saygıyla hatırlayacağız."
 
Sergiye ilişkin kitap, serginin düzenlendiği her ülkede o ülkenin ana diliyle sanatseverlere ulaşacak.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir