blank

Anadolu’da Bir Müzik Köyü Projesi

Anadolu'da Bir Müzik Köyü ProjesiKadınların Sürdürdüğü
Anadolu'da Bir Müzik Köyü
Projesi
 
Anadolu'da Bir Müzik Köyü ProjesiIsparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı İncesu köyünde hayata geçirilen Anadolu'da Bir Müzik Köyü Projesi kadınlar tarafından sürdürülüyor.
 
Anadolu'da Bir Müzik Köyü Projesi kaybolmaya yüz tutmuş türkülerin ve enstrümanların gelecek nesillere aktarılmasına aracılık ediyor.
 
blankAnadolu'da sanatın yaşatıldığı müzik köyü
 
Müzik öğretmeni Emre Dayıoğlu tarafından ilk çalışmaları 2018'de başlayan proje çerçevesinde yıllardır kullanılmayan eski köy okulu, gönüllü katılımcıların ve köylülerin el birliğiyle müzik okuluna dönüştürüldü.
 
blankKöyde yaşayan çocukların halk müziği ve enstrümanlarla tanıştığı projeye, sanatçılar ve öğretmenlerin yanı sıra Türkiye'den ve yurt dışından gelen çok sayıda kişi katıldı. Bu kişiler okula gelerek çocuklara müziği ve enstrümanları anlattı.
 
blankProje artık köydeki tef çalan kadınlar tarafından sürdürülüyor.
 
Büyüklerinden yadigâr kalan yarım asırlık tefleri ile seslerini duyurmaya çalışan kadınlar, halı dokurken, arpa buğday ekerken seslendirdikleri türkülerle köy düğünlerinde çaldıkları tefleri, üniversitelere hatta İstanbul'a dahi taşıyor.
 
Proje Koordinatörü Oğuz Karlı, yaptığı açıklamada, Anadolu'nun renkli bir müzik coğrafyası olduğunu belirterek, amaçlarının unutulmaya yüz tutmuş türküleri ve çalgıları gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarabilmek olduğunu söyledi.
 
Tef çalan Fatma Öztaş ise ekin biçerken, deste alırken seslendirdikleri türkülerden bahsetti.
 
Koşmalar besteleyen ve okuyan Emine Çevik de "Çocukluktan çok meraklıydım çalgıya. Köy düğünlerine gittiğimde kimseye bakmazdım tef çalan kişinin çalışına, söyleyişine bakardım. Bir insan istediğinde her şeyi yapabilir." dedi.
 
Çevik, çocukluktan ezbere bildiği "İlkokul mezunuyuk. Türkü, kerem okuduk. Kilim heybet dokuduk. Ortaokul lise değil, ilkokulda okuduk." koşmasını da seslendirdi.
 
Projeyi sürdüren kadınlar, gelen misafirlerine hem türkülerini tanıtmak hem de onlarla sohbet etmek istiyorlar.
 
 
____________
Bu haber, AA'nın kuruluşunun 100. yılı kapsamında iletişim fakültelerinde okuyan lisans öğrencilerine yönelik düzenlenen "Gelecek 100 Yılın Habercileri" projesi kapsamında öğrenciler Şahin Demir, Yare Sarıkaya, Barış Yüce tarafından hazırlanmıştır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir