blank

Aliya Adlı Tiyatro Oyunu

blankAliya İzzetbegoviç’in
Hayatını ve
Bosna Savaşını Anlatan
Aliya Adlı Tiyatro Oyunu
22 Aralık’ta Profilo’da
 
blank"Hayat kısa sözüne hiç itibar etmedim çünkü yeterince uzun yaşadığımı düşünüyorum. Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik. Çünkü hiçbir kutsallara saldırmadık. Oysa onlar bunların tamamını yaptılar. Oysa onlar bunları yaptılar hem de batılıların gözü önünde; batı medeniyeti adına”
Aliya İzzetbegoviç
 
blankNova Oyun Yapım, bu tiyatro sezonuna Elçin Gürler’in yazıp Devlet Tiyatrolarının deneyimli ismi Hidayet Erdinç’in yönetmenliğini yaptığı “Aliya” oyunu ile sahne açtı. Aliya’nın hayat mücadelesini ve felsefesini anlatan oyun bu alandaki ilk edebi tiyatro metni olma özelliğini taşıyor. Oyunun koreograflığını Murat Turhan, dekor ve kostüm tasarımını Sibel Tomaç, ışık tasarımını Mustafa Türkoğlu gibi alanında deneyimli isimler gerçekleştiriyor.
 
blankAliya oyununda Çetin Kaya, Tuna Gürcoşkun, Ali Oğuz Şenol, Özge Sivrikaya, Özgür Aygün, Emre Avşar, Emre Özmen, Burak Çevik, Romina Buldanlıoğlu, Muhammet Bozoklu gibi kalabalık ve dinamik bir oyuncu kadrosu bulunuyor.
 
Aliya oyunu, kanlı Bosna Savaşı’na ve Müslüman katliamına tanıklık eden ilk tiyatro oyunu olma özelliğini taşırken; Aliya’nın İslami ve entelektüel kimliğini de gözler önüne seriyor. 1935’ten 2003’e geniş bir zaman ölçeğinde geçen oyun bir yakın tarih okuması olarak da nitelendirebilir. Derin bir emeğin, titiz bir dramaturjik çalışmanın ve sahnelemenin kullanıldığı Aliya oyunu; tüm insanları sevmeye çalışan bu unutulmaz lidere yakışır bir şekilde evrensele giden bir çizgide sahnelendi.
 
Oyunun 24 Kasım’da gerçekleşen gala gösterimine Bosna-Hersek Baş Konsolosu Began Muhic’te katılarak oyun hakkındaki güzel düşüncelerini dile getirerek, oyunun Saraybosna’da oynaması yolunda adımlar atacaklarını söyledi.
 
Hala dünyanın bir yerinde insanlar haksız yere ölüyor, öldürülüyor. Hala insanlar inançları yüzünden yargılanıyor. Hala dünyada sevginin yerini tutan herhangi bir nesne yok. Ve hala Aliya’nın sevenleri onu ve Bosna’yı unutmadı. Çünkü bazı insanlar sadece bedenleriyle ölür. Ölüm onlar için bedenin gerçek aşka kavuşmasından başka bir şey değildir. Bosna’nın unutulmaz lideri Aliya İzzetbegoviç’in aramızdan ayrılmasına rağmen; onun fikirlerine ortak olma şerefine erişenler için O hala yaşıyor.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir